Yleistä keskustelua asian vierestä

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi *Trinity* 14.08.2021.

  1. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,438
    Kiitokset:
    1,283
    Pisteet:
    243
    Ehkä muistissa on vielä, kuinka Koreassa kävi 1950-luvulla. Vaikka pääosin yhdysvaltalaisista koostuneilla YK-joukoilla oli Yhdistyneiden kansakuntien yleiskokouksen mandaatti, tilanne muuttui ratkaisevasti Kiinan puututtua sotaan. Lopuksi rintamalinja jähmettyi nykyisen rajan kohdalle ja Korean jako jäi voimaan.

    Lisäänpä vielä, että ei tuokaan kuulosta mitenkään demokraattisen valtion toimilta:

    Venezuelan presidentti Nicolás Madurolle ja hänen vaimolleen Cilia Floresille on luettu syytteet New Yorkin eteläisessä piirikunnassa, kertoo Yhdysvaltain oikeusministeri Pam Bondi. ”He kohtaavat pian amerikkalaisen oikeuden täyden vihan Amerikan maaperällä amerikkalaisissa tuomioistuimissa”, Bondi kirjoittaa X:ssä.

    Oikeusministerin mukaan Maduroa syytetään huumeterrorismista, kokaiinin maahantuonnista sekä konekiväärien ja tuholaitteiden hallussapidosta.
     
    Viimeksi muokattu: 03.01.2026
  2.  
  3. wwallu

    wwallu Senior member

    Liittynyt:
    06.08.2014
    Viestejä:
    16,615
    Kiitokset:
    3,877
    Pisteet:
    243
    Minäkin ihmettelin tuota Bondin möläytystä. Sosiaalinen media on paha paikka, varsinkin vähän heikkolahjaisimmille. Sitä ei millään malta yhtään harkita ennen kuin pitää päästä avautumaan.

    Trumpilla on monia puutteita, mutta täydellinen kyvyttömyys täysjärkisen henkilökunnan palkkaamiseen on kyllä se pahin.
     
  4. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,399
    Kiitokset:
    1,326
    Pisteet:
    243
    Ettei vain olisi tarkoituksella valittu sellaisia henkilöitä kun on valinnut.

    ----

    Näyttökuva 2026-01-03 180333.

    https://www.nytimes.com/live/2026/01/03/world/trump-united-states-strikes-venezuela

    Go Trump, Go :cool::rolleyes:

    Oon kyllä sitä mieltä, että huumekartelleja vastan pitäisi taistella kovempaa. Mutta liian moni hyötyy asioiden nykyisestä tilasta. Siksi niin ei tapahdu. Kun mafia rupesi Italiassa 90 -luvulla käymään pommikampanjaa Italian valtiota vastaan tappamalla tuomareita, niin asialle piti tehdä jotain, mutta sielläkin myöhemmin ongelma oli lähinnä poliisi ei poliitikot tai muut asioista päättävät.
     
  5. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,438
    Kiitokset:
    1,283
    Pisteet:
    243
    Päivän lehteä lukiessani tuli mieleen, että aina ei ole helppoa aavistaa, mikä jonkun mielestä on rasistista. Kun etelä-korealainen tuotantoyhtiö ehdottaa k-pop-tähteydestä haaveilevalle teini-ikäiselle korealaistytölle kauneusleikkausta ja silmien suurentamista, se ei vissiin ole rasismia?
     
  6. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,399
    Kiitokset:
    1,326
    Pisteet:
    243
    Kokeeko Etelä-Korealaiset ton rasistisena toimenpiteenä. Jos kokee, niin eiköhän ne asian käsittele. K-pop teollisuudesta kyllä löytyisi kritisoitavaa, varsinkin naislaulajien kohtelu voi olla kovaa. Mutta alan kritisointi on varmaan vähän samanlaista kuin minkä tahansa alan. Se on kuin kusisi kohti kovaa vastatuulta. Vaikka kuinka pinnistelisi, niin pitkälle ei lennä ja voi vielä osua omille kintuille.

    --------

    Ulkoministeri on jyrähtänyt.

    Näyttökuva 2026-01-03 202942.

    Valtonen on kyllä ihan hyvä hommassaan, mutta onhan tää nyt laimeaa. Toisaalta, enpä nyt Eurooppalaisilta johtajilta paljoa odottanutkaan. Ranskan ulkoministeri sentään taisi tuomita iskun laittomaksi.

    En tiedä minkälaiset aikomukset Nobelin rauhanpalkinnon voittaneella Maria Corina Machadolla oli, mutta Trumpin kommentti siitä, että Machadolla ei ole kansan tukea, eikä odota hänen pystyvän johtaan Venezuelaa, tais olla aika kova isku vasten kasvoja.
     
  7. wwallu

    wwallu Senior member

    Liittynyt:
    06.08.2014
    Viestejä:
    16,615
    Kiitokset:
    3,877
    Pisteet:
    243
    Venezuelassa kansa juhlii ja jyrähdellä pitäisi. Vähän hupaisaa.

    Maduron nappaaminen meni omituisen sutjakkaasti, mutta Trumpilla on joku pakko mennä sössimään kaikki jutut. Ihme höpinöitä että USA mukamas hallitsisi Venezuelaa kunnes järkkää sinne nukkehallinnon. Tää nobelvoittaja ei kelpaa koska nappasi nobelin Trumpin nenän edestä. Turhamaisuudella ei ole mitään rajaa. Trump lienee ainoa ihminen maailmassa joka kuvittelee voivansa tuon palkinnon voittaa.

    Venezuelassa varmaan pidetään vaalit parin kuukauden sisällä. Jos Trump siihen yrittää vaikuttaa voimankäytöllä tai voimankäytöllä uhkailemalla niin sitten on syytä jyrähdellä.
     
  8. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,399
    Kiitokset:
    1,326
    Pisteet:
    243
    Kaksi asiaa voi olla totta samaan aikaan. Maduron poistuminen on hyvä asia venezuelalaisille, samalla sotilaallisesti jonkun toisen maan johdon syrjäyttäminen on väärin.

    On muuten hyvä pitää mielessä, että niin Venezuelassa, kuin vaikka Iranissa, kansa on pääsääntöisesti kyllästynyt huonoihin elinoloihin ja korruptioon. Kannattaa muistaa se varsinkin siinä vaiheessa kun joku ilkeä liberaali osoittaa mieltänsä elinkustannuksista.
     
  9. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,399
    Kiitokset:
    1,326
    Pisteet:
    243
    Koko artikkeli. https://hromadske.ua/en/posts/russi...for-venezuela-diplomat-fiona-hill-in-congress

    Hieno juttu vuodelta 2019. Kohta nähdään kuinka tulee käymään. Voihan sitä käydä täysin toisinkin. Trump on voimiensa tunnossa ja rupeaakin ärhentelemään Venäjälle.
     
  10. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,438
    Kiitokset:
    1,283
    Pisteet:
    243
  11. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,399
    Kiitokset:
    1,326
    Pisteet:
    243
  12. wwallu

    wwallu Senior member

    Liittynyt:
    06.08.2014
    Viestejä:
    16,615
    Kiitokset:
    3,877
    Pisteet:
    243
  13. tarantella

    tarantella Senior member

    Liittynyt:
    20.10.2012
    Viestejä:
    6,545
    Kiitokset:
    1,289
    Pisteet:
    243
    Nyt Venäjä, Kiina ja USA maailman suurimpina ja johtavina maina rikkovat kansainvälistä oikeutta, josta Venäjää ja Kiinaa on tähän asti syytetty. Lisäksi ajavat räikeästi omia etujaan ja valtapyrkimyksiään muiden kustannuksella, demokratiasta ja muusta välittämättä.
    Olisikohan tämä alkusoittoa YK:n, NATOn ja muiden turvaa tuovien kv. organisaatioiden toimintaedellytysten vähenemiseen.
     
  14. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,399
    Kiitokset:
    1,326
    Pisteet:
    243
    Kokeile eri selaimella jos on lukukerrat mennyt. Itse sen pystyin ainakin lukemaan. Se perustuu osittain tuon ukrainalaisen hromadsken kirjoitukseen. Joskin hromadsken jutussa käsitellään myös muita asioita.

    Täältäkin voit kokeilla sen kauppalehden artikkelin lukaista.
    https://archive.ph/1hFKX
     
    wwallu kiitti tästä.
  15. wwallu

    wwallu Senior member

    Liittynyt:
    06.08.2014
    Viestejä:
    16,615
    Kiitokset:
    3,877
    Pisteet:
    243
    Putin ei missään vaiheessa lopettanut tukeaan Madurolle joten en oikein ymmärrä analyysin tarkoitusta. Trumpin tuki Ukrainalle taasen riippuu ihan täysin siitä saako hän aamulla herättyään kalsareita oikein päin jalkaansa ensimmäisellä yrityksellä. Jos pitää kolmeen kertaan yrittää niin herra on sen verran kiukkuinen että lopettaa kaiken tuen ainakin puoleksi vuodeksi.

    Kokeilin chromea ensimmäistä kertaa pariin vuoteen ja tuo analyysi oli luettavissa ehkä puolen sekunnin ajan. Kommentti kammottavasta Kiinasta ei toimi edes tuon linkin kautta. Mälsää.
     
  16. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,399
    Kiitokset:
    1,326
    Pisteet:
    243
    Ajatus on karkeasti yksinkertaistaen se, että Venäjä ja Yhdysvallat on käytännössä sopineet etupiireistään koskien Venezuelaa ja Ukrainaa. Tai muutenkin omia lähialueitaan. Tietenkään nykyaikana ei mitään kirjallisia sopimuksia väsätä kuin Molotov ja Ribbentrop aikanaan. Eikä varmaan ole olemassa mitään epävirallisempaakaan josta voisi suoraan syyttää ketään. Mutta asia on huolestuttava kyseisten maiden naapureille. Venäjän tuki Venezuelalle on ollut lähinnä ympäripyöreiden lausuntojen antamista.

    Heitäs linkki ja sen Kiinajutun otsikko, koska itse en nää tuolla yhtään Kiina-aiheista otsikkoa.
     
  17. wwallu

    wwallu Senior member

    Liittynyt:
    06.08.2014
    Viestejä:
    16,615
    Kiitokset:
    3,877
    Pisteet:
    243
    Eihän venäjä kovin kummoista tukea voinut Madurolle tarjota, mutta joskus ajatus on tärkeintä. Venäjän vähäinenkin sekaantuminen Etelä-Amerikan asioihin selvästikin risoi Trumppia. Ja Kiinan bisnekset ja sitä kautta ihan merkittävä vaikutusvalta vielä paljon enemmän. Analyysin tekijä on kyllä täysin hakoteillä.

    Tuo jäi vaivaamaan https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/b7ef0ba2-c016-42a9-a924-0b4b541fe713
     
  18. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,399
    Kiitokset:
    1,326
    Pisteet:
    243
    Noh jos joku olisi vuonna 2019 sanonut, että Venäjä hyökkää Ukrainaan* ja Yhdysvallat syöksee Venezuelan johdon sotilaallisesti vallasta, ja pitää niiden öljyä osittain omanaan, niin harvapa tuota olisi pitänyt todellisena vaihtoehtona. Vaikka sitähän tuo Fiona Hill silloin vähän niin kuin piti mahdollisena.

    * Venäjä toki aloitti sotatoimet Ukrainaa vastaan jo 2014.

    En ole satavarma, mutta kuvittelisin, että noita arkistoituja linkkejä voisi lukea, vaikka lukukerrat olisi täynnä. Kumpikaan ei ole siis maksumuurin takana. Jos alla oleva Kiinajuttukaan ei toimi, niin avaa selaimesi incognito(Chrome), yksityinen tila (Firefox) tai InPrivate(Edge) -tilassa. Toki koko selaushistorian poisto voisi auttaa myös.

    https://archive.ph/0Vrue
     
    wwallu kiitti tästä.
  19. wwallu

    wwallu Senior member

    Liittynyt:
    06.08.2014
    Viestejä:
    16,615
    Kiitokset:
    3,877
    Pisteet:
    243
    Varmaan venäjä on tuollaista sopimusta ehdottanut, mutta eihän usalla ole mitään syytä hyväksyä sitä. Ja jos Trump olisi jostain syystä mennyt hyväksymään niin tuki Ukrainalle olisi loppunut lopullisesti viime keväänä. Joten turha tuota enää on spekuloida.

    Vaan on kyllä aika härski velanperijä tämä donald. Suomenkaan ei kannata mennä ottamaan jenkeistä lainaa.
     
    Viimeksi muokattu: 06.01.2026 klo 07.17

Jaa tämä sivu