Pystykö sieltä mistään lataan mitään. Onko toi nuoli alaspäin tossa avustaja tekstin kohdalla jokin latauspainike? Saattaa olla, että se toiminto on kokonaan pois käytöstä tarkoituksella. En kylläkään enempää perehtynyt, niin en voi varmuudella sanoa pitääkö tieto paikkansa. https://rog-forum.asus.com/t5/armoury-crate/fan-xpert-missing-new-install/td-p/1115741 https://rog-forum.asus.com/t5/armou...issing-from-armoury-crate-6-1-13/td-p/1084587
Asenna toi avustaja ja katso tuleeko sen jälkeen uutta asennettavaa tai suoraan käyttöön noi muut sovellukset. Ensimmäisessä keskusteluketjussa aloittaja epäilee, että Asus on tarkoituksella poistanut käytöstä Fan xpertin tietoturvasyistä. Tieto voi hyvinkin pitää paikkansa koska WinRing0-ohjaimessa on haavoittuvuus. Microsoft Defender virustentorjuntahälytys – VulnerableDriver:WinNT/Winring0 - Microsoft Toisessa keskustelussa lähinnä sama ongelma muilla ja siellä joku kehotti asentamaan sen avustajan. Mutta päätellen tuosta Microsoftin artikkelista, voi olla, että sitä ei tällä hetkellä saa käyttöön. Haavoittuvuus vaikuttaa moneen muuhunkin monitorointi /tuulettimen säätö-ohjelmaan. Microsoftin ohje tarjoaa tavan kyllä kiertää ongelma, mutta omalla vastuulla sitten.
Näyttäisi siltä, että sitä ei voi käyttää. En ainakaan keksi mitä vielä kokeilla ja kun viittaa noi tiedot siihen, että sitä ei voi tietoturvasyistä käyttää, niin kannatta etsiä joku muu ohjelma jolla säätää tuulettimia. Biosin kauttakin niitä taitaa voida säädellä. Kaipa Asus tuon jossain vaiheessa hoitaa kuntoon. Olettaen nyt toki, että syy on tuossa haavoittuvuudessa.