Sama on. wanha kunnon veteraani koneeseen,jossa ei katsota videopätkiä,videot pätkivät,mutta eipähä kortti melua,eikä kuumene
Kuulostaa niin mielenkiintoiselta että lisään muistinvaraisesti pientä listaa: koneita/keskusyksiköitä(kunnossa): 166mhz ibm thinkpad läppäri (satunnaisessa käytössä) ja samanlainen rikki ja ylimääräinen 2gt kovo 500mhz celeron (satunnaisessa käytössä) 3kpl 200mhz pentium mmx 200mhz pemtium 2 200mhz pentium pro 733mhz pentium3 (toimii joskus ja joskus ei...) Suorittimia: 20-30kpl 66mhz-733mhz pääasiassa intel 10+kpl risoja suorittimia <amd athlon 1800 Kortteja: ~15kpl näytönohjaimia suurin osa vanhoja matroxeja 5+kpl verkkokortteja ~5kpl äänikortteja 2kpl scsi-ohjainkortti pci (toisen kunnosta en ole varma) Muisteja: ~5kpl 64mb sdram pussillinen (~20?kpl) jotain sdrammin näköisiä muisteja, jotka ei käy kuitenkaan mihinkään 10+kpl simmejä 8-32mb ja muutamat parittomia 3?kpl 32mb sdram ~5kpl sekalaisia risoja muisteja asemia: cd-rw dvd (liteon) 52x cd "quad speed" cd muutama muukin saattaa olla 15-20kpl emolevyjä (kunnosta ei tietoa) mm: wtx tupla p3, 8xsdram..... , socket a, socket 7.... muutamat kaiuttimet hiiriä ja näppäimistöjä puolenkymmentä 19" samsung crt 15" sony crt (kunnosta ei tietoa) 17" panasonic crt (vähän huono kuva) 17" näyttö 2kpl hyvin vähän käytettyjä usb2 hubeja hyvin vähän käytetty logitech gamepad boeder joystick ~30kpl siilejä osassa tuuletin... 10+kpl kovaäänisiä vanhoja tuulettimia 24 porttinen ethernet-kytkin ~5kpl vanhoja (pieniä) ide-kiintolevyjä (ja lisää vanhoissa koneissa) 6,5 gb scsi kiintolevy 2-3kpl usb->ps2 adaptereita ~10kpl ethernet-kaapeleita (osa ihan käyttämättömiä) muutama rj-11 kaapeli muutama korppuasema(kunnosta ei tietoa) 2kpl mekaanisia lpt portin kytkimiä. esim tulostimen jakamiseen ?kpl virtajohtoja virtajohdon haaroitin (!?!) a-link rr24ap vga näyttökaapeleita vga jatkokaapeli (svhs kaapeli) ~5kpl usb a-b kaapeleita (osa käyttämättömiä) 2kpl thomson kaapelimodeemeja (kunnosta ei tietoa) vanha nokia adsl-modeemi (kunnosta ei tietoa) thomson adsl-modeemi (kunnosta ei tietoa) risa poveri ~5kpl risoja näytönohjaimia risa verkkokortti 5+kpl cd-asema->äänikortti kaapeleita risa usb-hdd kotelo muutama pga370 suoritinadapteri hn:n inftapuna lähetin/vastaanotin (??) sata kaapeleita (käyttämättömiä) näppäimistän rannetuki (yleismalli) 40kpl pilalle menneitä cd-r-levyjä muutama adsl-splitteri ~5kpl lpt kaapeleita avaamattomissa pusseissa korttipaikkojen suojalevyjä korttipaikkaan asennettava 2 paikkainen usb-portti(tai mikä ikinä onkaan) keskusyksiköissä on kiinni vaikka mitä ja käyttökoneissa on vielä lisää ja lähiaikoina on ehkä tulossa muutama keskusyksikkö ja ups ps. vaikkakin kaikki ei tästä tykkää, niin mulle saa lähettää ylimääräiset laitteet
Oisko Hz4 myymässä osia erikseen ainaki noista -Creative Inspire P580 5.1 (paketissa) kaiuttimista oisin kiinnostunu.
Sen verran on kaikenlaisia (vanhoja) irtokortteja ym. kaappeihin itsellenikin kertynyt, että tulee mieleen, voisiko noita lahjoittaa johonkin järkevään käyttöön esim. itärajan taakse tai johonkin oikeasti köyhään maahan? Ei kukaan satu tietämään mitään tälläistä avustusprojektia?
Jaahas mitähän itseltäni löytyy, täytyy vähän ulkomuistista kirjoitella: Useita isa väyläisiä verkkokortteja Isa väyläinen äänikortti Pci-väyläinen äänikortti Muutama pci-väyläinen näytönohjain Pci-väyläinen verkkokortti Pci-väyläinen modeemi Useita alle gigan kovalevyä Yksi kuuden gigan kovalevy jossa vikaa buutaus sektorilla Cd-rw asema 8x 8x 32x Cd-asemia Useampi levykeasema (osa toimii osa ei) Kasa muisteja lähinnä taitaa olla simm:ejä Kärähtänyt msi:n socket-a lankku Amd:n socket-a boxed cooleri Tuulettimia (kovaäänisiä, vahoista koneista) 235w atx-poweri Atx kotelon peltikehikko 2 toimivaa 486:sta Muistiton 486 (siirretty muistit toiseen edellisistä) 486-kannettava (ei buuttaa, biosiin ei pääse) 133 pentium 100 pentium (poweri sökönä) Commodore 64, pari kasettiasemaa ja pelejä Merkkiä en muista, joku 486:sia vanhempi kone Matriisitulostin (kasetit loppu, tiedä saako enään uusia?) Canon s450 mustesuihku (ei suostu syömään mustetta) Hp:n vanha mustesuihku (virrat laittaa päälle-> rattaat kiroaa) Agfa:n scanneri (tekee kelta-oranssin raida toiseen sivuun) Rikkinäinen leludigikamera Useita vanhoja näppiksiä Samoin hiiriä kymmenkunta Logitechin langaton näppis+hiiri yhdistelmä (näppis sökönä) Vivancon vähän käytetty flat näppis (osa näppäimistä sökönä jo uutena) Adaptereita näppiksiin ja hiiriin Joistikki peliporttiin Pari posahtanutta 15" näyttöä Myös pari toimivaa, tosin kuva vihertää Yksi vanhempi näyttö, jossa kaksirivinen "vga" liitin Laatikollinen erilaisia johtoja, jossa mm Virtajohtoja Jatkojohtoja näihin Verkkokaapeleita Puhelinkaapeleita Levykeaseman kaapeleita Ide kaapeleita Noin 30cm korkunen kasa lasin alusia Reilu 100 tyhjää cd aihiota Noin 20 dvd+rw aihioita Noin 100kpl liipasin levynkoteloita Sekä levykkeitä myös Myös lerppuja Nokian 5100, joka ei kestänyt enään viidettä kertaa virtanapin uudelleen juottamista Lähes kaikkien käytössä olevien komponenttien/ohjeislaitteiden alkuperäiset laatikot Kun pääsee kotiin voi tarkentaa ja täydentää varastosaldoa, varmasti jäi jotain mainitsematta. Tuon pisemmälle ei päässyt koulusta käsin
Jaa tiedä noista yksittäisistä osista, mutta joku teistä "rautahemmoista" voisi ruveta kasaamaan osista jonkunlaisia esim. netti käyttöön sopivia koneita. Jotka lahjotettaisiin afderdawn foorumilaisten nimissä sopiviin kotimaisiin/ ulkomaisiin kohteisiin. Ja jos hyvää tahtoa ja halua piisaa, noista ns. lahjoitus koneista mahdollisesti puuttuvia osia voisi ostaa (muutaman kympin arvoisia) ja osallistua näikin "projektiin". Tietysti homma vaatsi sivuston ylläpitäjäiltä luvan, muutamia henkilöitä vähän järjestelemään hommia postituksia ja muita asioita. Noita kohteita varmaankin löytyy pienen hakemisen jälkeen useitakin, joita voisi esitellä perusteluin. Valmiit paketit kohteisiin, jotka valittaisiin osallistuneiden (äänestyksen) mukaan. Tämä alku ehdotuksena mitä voi säätää ja lisäillä asioita sunmuuta. Tietysti jos joku vaivaantuisi laatimaan oikein kunnon projekti esityksen jonka voisi laittaa ylläpidolle. Eipä sotketa yllä olevaa enenpää, täällä palstoillahan tuntuu olevan jonkunverran atk-alaa opiskelevia. Josko joku koulu lähtisi hommaan mukaan. Pieniä lisäkulujahan postittelu aiheuttaisi jokaiselle osallistujalle, mutta n.10€.lla liikkuu jo aika läjä rautaa. Vaateenahan homalle olisi paljon Hyvää tahtoa ja mieltä ja "pikkaisen" aikaa.
Nyt kun sain itselleni 4 toimivaa konetta kokoon (Tämä kone [sigu], 2 servua ja 1 nettikone), päätin järjestellä yli menneet osat kaappiin. Kuvasta puuttuu vielä mm. erilaisia kaapeleita, näytöt, jotelot ja jotain muuta turhaa. http://oma.afterdawn.com/kaakatus/show_image.cfm?image_id=11836
Jos joku tällaista kokoonpanoa alkaa harrastaa, voin kyllä lähettää omat ylijäämäromuni annettuun osoitteeseen. Ainakin suuremmissa kaupungeissa voisi olla järkevää keräillä osat ihan autokyydillä yhteen paikkaan ja siellä sitten koota koneita miten osat riittää. Vaatisi vain sopivan varasto- ja kokoonpanopaikan, mihin kaikki roju mahtuu. Mahdolliset ylijäämäromuthan voi sitten viedä maksutta kaupungin keräyspisteeseen/kaatopaikalle. Toinen vaihtoehto olisi koittaa myydä kootut koneet ja lahjoittaa saadut rahat pois. Jonkun aD:n tapaisen foorumin kautta tuollaiselle projektille saisi muuten aika helposti näkyvyyttä ja halutessaan vaikka kansainvälistäkin huomiota. Tampereen seudulla voin lupautua myös kokoamaan tai keräämään koneita esim. päiväksi, jos valmiita aihioita/osia vain on koossa/tiedossa riittävästi ja kootuille koneille on tiedossa jotain järkevää käyttöä. Valitettavasti aika pyrkii kuitenkin olemaan se kriittisin resurssi omalla kohdallani, joten ihan yksin ei tuollainen projekti onnistu.
Pääkaupunkiseudulla, jos jotain tapahtuu niin asennustaitoa ja -aikaa olen valmis uhraamaan. Olisi kiva koulun ja töiden ohella tehdä jotain muutakin ja tässä vielä hyvään tarkoitukseen.
Se on muistaakseni tullut osbornen pakettikoneen matkassa, mutta en netittömään koneeseen jaksanut alkaa ajureita etsiskelemään niin otin kaapista pci-äänikortin johon ajurit oli valmiiksi levyllä. Syötteliin googleen tuon piirin numeron ja kortti on merkiltään jokin crystal, en ole ennen kuullutkaan, samalla löytyi ajurit niin voisi näpertelyn halusta viritellä tuon takaisin kun isa väylä kerta koneesta löytyy. Osa näistä vanhemmista korteista on melkoisia arvoituksia, liitin standardit on muuttuneet nykypäivää useaan kertaan ja osa on jopa vailla minkäänlaista tietoa käyttötarkoituksesta. Kuitenkin eletään aikakautta kun isa-näyttiksessa lukee vielä piireissä JAPAN ja verkkokortissa chinan siasta Made in ireland.
[[/quote]Se on muistaakseni tullut osbornen pakettikoneen matkassa... Itselleni kortti eksyi V 1997. Kone oli autuaasti edesmenneen sunlogix: in valmistama. Mitä noihin muuttuneisiin standardeihin tulee, niin en ole vieläkään keksinyt ratkaisua sille, mikä on D - sub - liittimen edeltäjän nimi. Kattelin näytönohjaimen manuaalista, niin jokin "rainbow runner" se oli. lähdetään sitten juoksemaan sateenkaarta kiinni.