Codegenin powerit kantsii jättää hyllylle. Jotain low profile näyttistä vois ehkä saadaki. Pieni koko = huono laajennettavuus, se täytyy hyväksyy. Mikro ATX tarjoo paljon enemmän päivitysvaraa.
Nyt on ihan pakko sanoa: osta mielummin se valmispaketti. Tossa Dawnin paketissa on luultavasti melkein yhtä pommi poweri ja muutenkin tehotonta osaa.
Lisää siihe se kiintolevy hinta viel, eli osa joka dawnilta unohtu Menee melki joku kiva pakettikone hinnas ja laadus(?!!) ohitte ongelmitta.
Tuossa pakettikoneessa on käyttöjärjestelmänä windows vista jonka arvo ei todellakaan ole 100eur (kuten jo aikaisemminkin mainittiin). Jos lasketaan sille käyttöjärjestelmälle hinnaksi vaikka 20eur niin komponentit saisivat maksaa 240eur. Jos osat saa olla lähes samanlaista kuraa kuin tuossa paketissa niin 240eur kyllä kasaa vähintään saman tasoisen koneen kuin paketissa. Tuollainen kone toimii ihan hyvin surffauskäytössä joten miksi siinä ei voisi käyttää käyttöjärjestelmänä vaika Ubuntua jolloin komponenteille jäisi paljon enemmän valinnanvaraa.
tuos paketis mikä linkattuu...ei riitä edes se 240€ et saa suuripiirtei _edes_ samaan tasoo osat ~300€ budjetilla saattas pystyykki. Halvimmalle atomille surffikone menis siihe 240€ budjettii suuripiirtei, jäis ehkä pikkase ylikki.