Uutta äänikorttia & kuulokkeita.

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Jerppa15 13.07.2014.

  1. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Hei taas afterdawnin väki!
    Ajattelin kerrankin kokeilla ns oikeita kuulokkeita, ei siis mitään ''for gamers'' hömpötystä.
    Budjettina tuolle äänikortille & kuulokkeille olisi noin ~50euroa.

    Katselin jimmsin sivuilta Asus Xonar DGX 5.1 äänikorttia ja Superlux HD681B kuulokkeita.
    Tilaisin kummatkin mieluiten jimmsiltä, ja budjetti voi myös hieman ylittyä. :)
     
  2.  
  3. Legitti

    Legitti Active member

    Liittynyt:
    12.10.2008
    Viestejä:
    1,176
    Kiitokset:
    58
    Pisteet:
    78
    Osta samantien 7.1 äänikortti?
     
  4. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Laitahan ehdotus jostain hyvästä 7.1 äänikortista, minäkun en nuiden äänikorttien ja kuulokkeiden päälle ymmärrä.
     
  5. Legitti

    Legitti Active member

    Liittynyt:
    12.10.2008
    Viestejä:
    1,176
    Kiitokset:
    58
    Pisteet:
    78
    Ei kyllä tolla budjetilla kannata edes yrittää.
    http://www.jimms.fi/hae/g/226/v/0/min/0/max/0/7.1

    Ei erillistä äänikorttia alle 100€ budjetilla kannata edes yrittää ostaa saati kuulokkeita.
    Kossin Porta Pro:t on varmasti paremmat kuin nuo kuulokkeet.
     
  6. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    Kyllä nuo SuperLux kuulokkeet vievät äänenlaadussa aika monet kalliitkin kuulokkeet, joten sen puolesta hintaisekseen todella hyvät ja myös itseltäni löytyvät.
     
  7. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Lurluck mitä veikkaat ovatko esim cs käytössä hyvät?
    Kuuleeko ns askeleet hyvin yms ja selvät äänet eikä särje ääntä?
    Kuulokkeet ovat vissiin ihan perinteiset 2.1, joka kannattaa varmaan virtuaalisesti hoitaa 7.1 :seksi ?
     
  8. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Kuulokkeiden kanssa turha ominaisuus, jos äänikortti siis on tulossa vain kuulokkeiden käyttöön tai muuten 2-kanavakuunteluun.
    Superluxit juuri, jos jotkut alle satasen luurit. Porta Prot ovat melko jyrkästi bassopuolelle kallellaan, eivät mitenkään tasapainoiset.
     
  9. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Sen takia ajattelinkin ihan perus 5.1 äänikorttia, saa surroundia sen verran mitä tarvitsee, ja antaa varmasti puhtaamman äänenlaadun kuin emolevyn oma äänikortti.
     
  10. rick79

    rick79 Senior member

    Liittynyt:
    15.02.2009
    Viestejä:
    5,125
    Kiitokset:
    547
    Pisteet:
    193
    Komppaan Axua.. Jos ei tarkotuskaan ole monikanavaääntä kuunnella niin miks laittaa iso summa 7.1-korttiin? Ennemmin hyvä peruskortti.
     
  11. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Kuulokkeet ovat tosissaan tulossa pelaamiseen/musiikin kuunteluun, niin myös äänikorttikin.
    Lähinnä pelailen cs go :ta jossa askeleiden kuuleminen on erittäin tärkeää, eli mistä suunnasta tulee, mutta surroundin voi tuottaa myös virtuaalisesti.
    Joten ovatko nuo superluxit hyvät tarkotukseeni?
     
  12. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    Creative on perinteisesti luonut peleihin hyvät äänet, mutta taas ajuri puoli täyttä kuraa. Itseltä löytyy Creativen Titanium kortti ja tyytyväinen ollut monta vuotta jo.

    Asuksen äänikortit ovat itselleni hieman uus juttu, mutta mitä niistä lukeneena ovat olleet todella hyviä ja varsinkin kalliimmat mallit musiikin tuotossa.

    7.1 kortti täysin turha, sillä hyvä jos normi taloudesta löytyy edes 5.1 äänijärjestelmää tukevat laitteet, mutta tietenkin hinta ratkaisee.

    Lisää juttua löytyy paljon: http://murobbs.plaza.fi/rauta/1020692-aanikorttien-ja-kuulokepelaamisen-infoketju-lue-alku.html
     
  13. xbkrypt0n

    xbkrypt0n Active member

    Liittynyt:
    16.06.2010
    Viestejä:
    3,154
    Kiitokset:
    120
    Pisteet:
    73
    Aiheeseen liittyen äänen särkyminen johtuu aina äänikortista, ei kuulokkeista. Ellei sitten ole rikkinäiset tai vialliset kuulokkeet kyseessä.

    E: Itse vaihdoin äänikortista vahvistimeen enkä ole katsonut taakse kertaakaan. Halvinkin (~150e) viritinvahvistin voittaa >300e äänikortit 100-0. Ääni optisena/spdif/hdmi kautta vahvariin ja se hoitaa äänen vahvistuksen. Ääni on aina täysin häiriötöntä ja vahvistusteho on ihan toista luokkaa vrt. äänikortit.
     
  14. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Todella outoa, jos kuulokekuuntelussa halpa vahvari hakkaa noinkin kalliin äänikortin. Vahvistimissa on harvoin ja halvimmissa ei käytännössä koskaan kunnolla toteutettua kuulokeliitäntää, siihen syötetään kaiutinsignaalia, jonka tasoa on laskettu resistoreilla -> kuulokelähdön impedanssi on todella korkea.
    E: Lisätään tähän, että puhtaasti äänikortiksi tarkoitettu lisäkortti voi kuulostaa huonolta kuulokkeiden kanssa, jos siinä ei ole minkäänlaista vahvistinpiiriä kuulokkeita varten, vaan se on suunniteltu tuottamaan vain hyvä analoginen signaali ja sen jatkoksi on tarkoitus liittää kuuloke- tai kaiutinvahvistin.

    Tehoa kuulokekuuntelu (kuten musan kuuntelu nyt yleensäkään) ei vaadi mitenkään huimia lukemia, vaan oikein toteutettua vahvistinta. Xonarissa on kohtalainen kuulokevahvistin, joka riittää käytännössä kaikille kuulokkeille melko hyvin. Ihanteellinen hifilaite se ei toki ole, mutta hintaansa nähden hyvä. Creativen kortteja on myös kehuttu erityisesti pelikäytössä. Omakohtaista kokemusta ei ole, joten niistä en osaa kovin paljon sanoa.

    Kuulokekuuntelussa (=kaksikavanasysteemissä) tilantunne täytyy nimenomaan luoda virtuaalisesti, joten sillä ei ole mitään merkitystä onko äänikortissa 7- vai 5-kanavaiset lähtöliitännät.
     
  15. xbkrypt0n

    xbkrypt0n Active member

    Liittynyt:
    16.06.2010
    Viestejä:
    3,154
    Kiitokset:
    120
    Pisteet:
    73
    Siinä nyt mitään kauhean ihmeellistä ole. Äänikortti on tietokoneessa aina lähellä häiriölähdettä (itse tietokonetta) ja se tuntuu aina ottavan jotain häiriötä sieltä. Kuulokevahvistinta käytettäessä nuo häiriötkin sitten korostuvat vain entisestään laadukkaissakin korteissa. Mitä kalliimpi kortti, sitä vähemmän niitä häiriöitä tietysti on, mutta se on sitten jo lähinnä rahan tuhlausta kun samalla rahalla voi ostaa jo vahvistimen. Vahvistimen avulla koneeseen saa myös oikeat kajarit kiinni eikä tarvitse tyytyä aktiivipurkkeihin.
    En lähde edes arvailemaan tuon paikkansapitävyyttä tämän päivän vahvistimissa. Veikkaisin kuitenkin kovasti ettei pidä paikkaansa. DAC:it eivät ole enää se kallein osa noissa vahvistimissa.

    E: Eikä tuo kaiutinsignaalin käyttö mitenkään välttämättä huononna sitä äänenlaatua:
    http://www.head-fi.org/t/338299/man...amps-do-not-use-opamp-powered-headphone-jacks

    Menee kuitenkin aika offtopikin puolelle tämä keskustelu. Noita ei kukaan ole tutkinut kovinkaan tarkasti. Veikkaisin oman vahvarin käyttävän erillistä piiriä kuulokeliitännälle, koska tietyn khz jälkeen kaikki ääni katoaa mystisesti (E2: Mittasin luomalla tietokonegeneroitua ääntä 1hz-50khz ko. liitännästä ja tutkimalla nauhoitusta. Saman testin toistin myös analogisesta alt.zone outista jossa ei tuota pudotusta esiintynyt. Korvalla ei siis tuota kuule). En jaksa uskoa, että resistorit sitä tekevät. Vähän sama homma tuossa halpisäänikortissa missä sisäänrakennettu vahvistin. Tekee siinä samanlaiset temput, mutta tekee sen lisäksi äänialueen alapäästä mitä kuulokkeet eivät todennäköisesti muutenkaan toistaisi.
    E3: En tiedä onko kukaan lähtenyt tutkimaan myöskään miten nuo kuulokevahvistimet tai muut laitteet sitten "värittävät" sitä ääntä. Ihmiskorvaa ja yleensä ihmistä on niin helppo huijata :)
     
    Viimeksi muokattu: 13.07.2014
  16. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Eli siis voin suoraan tilata nuo superluxit ja asuksen 5.1 äänikortin pci väylään? :D
     
  17. xbkrypt0n

    xbkrypt0n Active member

    Liittynyt:
    16.06.2010
    Viestejä:
    3,154
    Kiitokset:
    120
    Pisteet:
    73
    Kyllä. Tuolla budjetilla ihan hyvä setti. Varmista vaan ensin, että löytyy se vapaa laitepaikka äänikortille.
     
  18. Legitti

    Legitti Active member

    Liittynyt:
    12.10.2008
    Viestejä:
    1,176
    Kiitokset:
    58
    Pisteet:
    78
  19. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Voit ja mun mielestä aikalailla paras setti mitä tuohon rahaan saa äänenlaadun kannalta. Ota kuitenkin PCIe-versio tuosta äänikortista, jos emoon vain sopii. PCI ei sovi luultavasti sovi enää seuraavaan emoon.

    Jos mikkipuolen vain saa jollain muulla konstilla hoidettua, niin karttaisin noita peliluureja. Sitä enemmän mitä enemmän kuulokkeilla on tarkoitus kuunnella myös musiikkia.

    xbkrypt0n: Turha kai noista aiheista vängätä tässä ainakaan. :) Menee paljolti vain teorian puolelle ja ehdottomasti ohi aiheen.
     
  20. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Omistan pöytämikin, Samson c01u.
    Lyön ainakin kuulokket tilaukseen huomenna, ja tuon äänikortin vähän myöhemmin.
    Kiitoksia avusta! :)
     
  21. Legitti

    Legitti Active member

    Liittynyt:
    12.10.2008
    Viestejä:
    1,176
    Kiitokset:
    58
    Pisteet:
    78
    Näissä on basso ja musiikki ominaisuudet myös erittäin loistavat.
     

Jaa tämä sivu