Uusi i7 tehokone simahti

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Mannequin 18.07.2009.

  1. Yesse

    Yesse Regular member

    Liittynyt:
    24.08.2008
    Viestejä:
    321
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tämä on varmaan powerista kiinni.Kuiteskin näille, ketkä valittaa sinisistä ruuduista ja jos sulla on i7 ja Gigabyten emo, niin päivitä biosit!Omalla extremellä tuki vaan extreme prossu nii sit vasta ku päivitin biosit nii tuki i7 920 eikä sinisiä valoja tai muita ongelmia tullut.
     
  2.  
  3. Stanner

    Stanner Regular member

    Liittynyt:
    24.03.2006
    Viestejä:
    446
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ei ne kaikki ongelmat liity X58:iin. Jotain ongelmia joita tullut vastaan gigabyten emoissa esim. laittoi vakiona vääriä voltteja, joidenkin coolereiden asennus, näyttisten asennus, ei ole saanut jotain muisteja toimimaan jotka piti toimia, yleiset hajoamiset. Jossain kohtaa ei vaan jaksa enää.

    Nämä on kanssa näitä asioita, jotka muuttuu koko ajan. Ja myöskin jos jaksaa ottaa selville etukäteen asioista niin voi hyvin löytää toimivankin gigabyten emon.

    Työssä vaan on se ikävä puoli, että kun pitää tehdä nopeasti hommia niin ei ehdi ottamaan selvää ja varautumaan. Sitten vain pitää sen mukaan missä tuntuisi olevan parhaimmat kokemukset toimivuudesta ja vetää sitä linjaa.
     
  4. Jyrsis

    Jyrsis Regular member

    Liittynyt:
    12.12.2007
    Viestejä:
    230
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    nyt kyl eksyy aiheesta aika pahasti. kertokaa nyt poika paralle miks sen PuuCee ei starttaa :S

    itse en vastausta tiedä mut chekkaa nyt vaan ne muistit >_<
     
    Viimeksi muokattu: 23.07.2009
  5. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    En kyllä itsekään ole kuullut kenekään sanovan Gigabyteä huonoksi, etenkin X58 emoissa Gigabyte on huippuluokkaa. Itse pystyn kyllä sanomaan parikin selkeästi huonompaa valmistajaa, kuten Asrock ja ECS. Noita kahta kannattaa oikeasti välttää.
     
  6. Mannequin

    Mannequin Regular member

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    166
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Musta vähän tuntuu, että tää kokoonpano pitää jonkin verran liikaa ääntä ja yksi syypää taitaa olla poweri. Ajattelin prossuun hankkia uuden tuulettimen tässä joku päivä (ehdotuksia?) ja siinä samassa vois miettii tota powerinkin vaihtoa. Mikä ois semmone tehokas ja suhtkoht hiljanen (vai onko ne enää nykyään?)
     
  7. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    No siis poweriksi sopis varmaa 520W Corsairi.
     
  8. Dofu

    Dofu Regular member

    Liittynyt:
    29.10.2008
    Viestejä:
    517
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos ei se BSODia heittänyt niin vika toden näköisesti Virtalähteessä toinen vaihto on se emo.
    Itse veikkan PSUta

    Joo poweriksi Corsun 520 itsellä toimii hyvin ja on erittäin hiljainen.
     
    Viimeksi muokattu: 30.07.2009
  9. Mannequin

    Mannequin Regular member

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    166
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Pelasin äsken ekaa kertaa about pariin viikkoon, peli oli City Life 2008 Edition ja tunnin pystyin pelaan kunnes kone sammu kesken kaiken. Ei tullu bluescreeniä tai mitään varotusta. Olen myös laittanut control panelista system failure kohdasta auto restart pois (joku neuvo tekemään tämän). Mikä ***** tässä oikeen on? Poweri? Lämmöissä jotain häikkää? Emo? Menee hermo tän kans.
     
  10. Dofu

    Dofu Regular member

    Liittynyt:
    29.10.2008
    Viestejä:
    517
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Testaa eka sitä poweria, mielellään jonkun kaverin powerilla niin ei ole pakko ostaa uutta pelkän testin ajaaks.
     
  11. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48
    Ota ihan vaiks perus halppis muistii ja laita koneeseen. Lainaa vaiks kaveriltas 1gb tikkuu ja kato toimiiko? Epäilen että kone toimisi tämän jälkeen mukisematta.

    powerin 12v amppeerit on ihan riittävät eikä 12v väylän rasitus ole tuossa netti selailussa riittävän korkealla että vois puhua virran riittämättömyydestä tuo tilttaus virran riittämättömyys tulee useammin esiin pelattaessa jolloin kone kuormittaa psu selkeästi enemmän kuin idlessä.. mutta jos kone kaatuu jo pelkästään idlessä niin en usko psu olevan vikaa.

    Itse suosittelen Chieftec powereita jotka on laadukkaita ja itse olen niitä aina käyttänyt jokaisessa koneessani yli 4 vuoden ajan ja myös Sli kokoonpanossa.

    tällähetkellä koneesta löytyy tälläinen joka on enemmän kuin riittävä
    http://www.jimmspc-store.fi/tuote/CFT-700-14CS?t=false
     
    Viimeksi muokattu: 30.07.2009
  12. _kooma_

    _kooma_ Active member

    Liittynyt:
    28.06.2007
    Viestejä:
    2,051
    Kiitokset:
    29
    Pisteet:
    78
    Onkos sul noista paljonkin kokemuksia? Itsellä on. Yhdes konees on ECS:n emo ollut vuodesta 1999, ja toimii edelleen mainiosti. Likka kaverin koneessa on ECS:n AM2 kantanen emo, toimii mainiosti. Omassa koneessa ECS A780GM-A, toimii loistavasti. Edellinen oma emolevy oli ASRock ALive NF6G-VSTA, möin prossu tuen puutteen vuoksi, eli ei enään nää uudet AM3:set tai AM2+ menneet siihen. Muuten ei ole mitään valittamista ja oli myös luotettava emolevy, kunhan muistaa että se maksoi vaivaset 50 euroa, ja ASRock sattunee olemaan Asuksen tytäryhtiö. Eihän Asuksen itse kannata alkaa emoja halvalla myymään, joten antaa ASRockin hoitaa se.. Tälläkin hetkellä 24/7 kellot tällä A780GM-A:lla ja Phenom II 720BE:llä, 3,5Ghz. 3,7 Ghz pääsin, muttei enään ollut vakaa.
    Mitä sitten tulee noihin Antecin powereihin, niin nehän oli aikanaan aikas paloherkkiä. Eli niitä on kärynnyt monia aikoinaan, nykyään kait tekevät ihan ok powereita, mutta enpä menisi itse kuitenkaan ostamaan Antecin virtalähdettä. Enermax, Corsair ja Thermaltake on niitä merkkejä joita suosittelen, ja edullisimmista merkeistä HEC/Deltaco:a Sellanen 500W (ja 50 euroa) on likkakaverin koneessa, ja oli ennen omassa koneessakin. Annoin pois, koska halusin modulaarisen powerin itselleni.
    Mut juu, alkuperäseen kysymykseen: kokeile niitä vaihdella muisteja jos mahdollista, ja kokeile toisella powerilla jos jostain saisit lainaksi. Ja kyllä mulle tämä kelpaisi jos I7 kokoonpanoa alkaisin suunnittelemaan.. Ihan vaan mitä arvosteluja tuosta olen lueskellut, niin 5 tähteä onpi saanut, ja eräässä vertailussa Asuksen vastaavaa jopa nopeampi.
     
  13. muumii

    muumii Member

    Liittynyt:
    08.10.2008
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
  14. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    _kooma_ laita lotto vetämään :)
     
  15. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48

    Itellä Asrock ja ainakin toistaseks on kohta vuodenpäivät toiminu?
     
  16. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Mutta se nyt on selvää että esim. Asrockissa käytetään halvempia komponentteja (huonompia) kuin merkkivermeissä. Tämän takia ne ovat halvempia. Mutta mikäs siinä jos toimii ja ominaisuudet ovat omaan käyttöön riittävät. :)
     
    Viimeksi muokattu: 30.07.2009
  17. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    No käyttäkööt jokainen sitä emoa mitä haluaa, mutta itse kierrän moiset kaukaa. AsRock ei ole laadullisesti läheskään samalla tasolla kuin esim. sisarensa Asus, koska AsRockeissa on aina heikkolaatuisemmat/halvemmat komponentit.

    edit: Ransester kerkes ensin :)
     
    Viimeksi muokattu: 30.07.2009
  18. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48

    Ohan niis halvempii osii mutta huonomminkin vois valita emonsa ;)
     
  19. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    No sano joku huonompi.
     
  20. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    En muista kuulleeni koskaan että ykskään Antecin poweri olisi palanut joten puhutaanpa totuudessa. CWT:n tekemissä true power sarjan powereissa tosin oli paljon ongelmia ja niitä hajosi paljon. CWT:n ongelmat eivät liity yhtään nykypäivään sillä Antec ei käytä enää niiden osia. Corsair tosin käyttää muutamissa malleissa. Siinäpä sinulle miettimistä.

    Käsittämätöntä toimintaa on kehua Corsairia ja haukkua Antecia kun monissa malleissa kummatkin käyttävät Seasonicin osia.

    Sama kuin sanoisi että osta Seasonic sillä se on hyvä mutta älä osta sitä koska se on paska.

    Jotenkin kuulostaa aika typerälle tuo lause...

    Hec/Deltaco powereita kenenkään ei kannata ostaa sillä niissä on paljon vikoja.

    Eli mihinkä tästä päästään. Jos ei tiedä nykytilanteesta mitään niin ei kannata yrittää toisia neuvoakkaan.
    Ei kait tästä oikeasti tarvitse keskustella. Asrock on Asuksen halpa brändi ja halpis vehkeissä hinta johtuu huonommasta suunnittelusta, heikommista osista yms.

    Asrockia ei kannata suositella kenellekkään.
     
  21. PeteTK

    PeteTK Active member

    Liittynyt:
    20.06.2004
    Viestejä:
    3,061
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Kuraa se Asuskin on, kalliimmalla vaan.
     

Jaa tämä sivu