Google on pikkuhiljaa siirtymässä Manifest V2 laajennusalustalta Manifest V3 versioon uBlock Originin kohdalla se tarkoittaa, että se lakkaa toimimasta Google Chromessa jossain vaiheessa. Näillä näkymin kehittäjä ei ole jatkamassa tukea. Tällä hetkellä uusin Chrome-versio ilmoittaa jo, että tuki on päättymässä. This-extension-may-soon-no-longer-be-supported uBlockOrigin/uBOL-home Kehittäjä suosittelee jatkossa Chromen käyttäjille uBlock Origin Liteä. Alla jokunen kysymys ja vastaus liittyen edellä mainittuihin laajennuksiin. Frequently asked questions (FAQ) Alla uBlock Origin Lite:n latauslinkki Googlen kaupasta uBlock Origin Lite - Chrome web store Itse hetken aikaa käyttänyt kumpaistakin samaan aikaan. Hyvin on toiminut. YouTubea katsellessa olen testaillut pelkästään Lite-versiota ja hyvin on toiminut yksinäänkin. Lite ei ole kuitenkaan ihan täysin vielä samalla tasolla kuin vanha uBlock origin. uBlock Originin kehitys ja tuki esimerkiksi Firefoxille jatkuu edelleen. Hyvä hetki siis ottaa vähintäänkin kakkosselaimeksi Firefox Chromen rinnalle. Muutenkin hyvä olla pari selainta käytössä, vaikka sitten toista käyttäisikin vähemmän.
Chrome on ruvennut automaattisesti poistaan uBlock Originia käytöstä. Sen saa tällä hetkellä kuitenkin vielä selaimen asetusten kautta takaisin päälle. Kannattaa kuitenkin jo ladata valmiiksi uBlock Origin Lite.
Enää ei onnistu uBlockOriginin takaisin päälle laittaminen Chromessa. En tiedä saisiko tuon vielä kikkalitua jotenkin päälle, mutta ei maksa vaivaa. uBlockOrigin lite toimii hyvin. Firefoxissa uBlockOrigin jatkaa toimimista normaalisti.
Tuollainen ohje löytyi, mutta, kuten *Trinity* totesi, mahtaako maksaa vaivaa. How To Get uBlock Origin on Chrome Again
Sen verran pitää vetää takaisin sanoja liten toiminnasta, että Youtuben kohdalla se ei tahdo toimia kunnolla. Muoks: Ohjeita kuinka toimia jos uBlock Origin lite ei toimi kunnolla Youtubessa. https://github.com/uBlockOrigin/uAssets/issues/28707