1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Tietokonetta pelailuun

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi Peekingfox 08.07.2013.

  1. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    Teeppä muutama vaihdokkia suoriltaan...

    Paremmat muistit Visheralle G.Skill Ares 1866MHz 8GB

    Reippaasti parempi poweri Seasonic G-550

    Vastaava kovalevy Seasonic Barracuda 1TB

    Vastaava SSD Kingston V300 120GB tai reippaasti luotettavampi Samsung 840 PRO 128GB

    Samalla vaihtaa näyttiksen parempaan jäähyyn Gigabyte HD 7970 Windforce
     
  2.  
  3. Peekingfox

    Peekingfox Member

    Liittynyt:
    08.07.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Tullu tilattua jo systemastoresta, että powerin voin vaihtaa.
     
  4. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    Sähköpostilla voit tilausta muuttaa, ellei ole lähtenyt postinkuljetukseen jo.
     
  5. Peekingfox

    Peekingfox Member

    Liittynyt:
    08.07.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Hei, vielä yksi kysymys!

    Minkäslaisia tuulettimia kannattaa tohon koteloon ostaa? siinä vissiin tulee kaksi silent series R2 tuuletinta mukana. siinä ois seitsemälle tuulettimelle paikka, joten kannattaako täyttää jokainen tuuletinpaikka?

    Ehdotuksia hyvistä ja hiljaisista tuulettimista! :)
     
  6. Uppmas

    Uppmas Active member

    Liittynyt:
    03.02.2013
    Viestejä:
    2,482
    Kiitokset:
    81
    Pisteet:
    58
    No ei todellakaan kannata.
    Lisäät tuulettimia vasta kun jos se tulee tarpeelliseksi.
     
  7. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    2 Riittää hyvin, mutta jos luulet joskus tarvitsevan lisää, niin ostat tällöin.

    Edit: Olen hidas tänään näköjään...
     
    Viimeksi muokattu: 14.07.2013
  8. Peekingfox

    Peekingfox Member

    Liittynyt:
    08.07.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Noniin nyt olis osat kotelossa kiinni. Ainut ongelma on että, en tiedä mitkä johdot pitäisi mihinkin laittaa.

    Arvostaisin todella jos joku kirjoittaisi alle listan, jossa kerrotaan osa ja mitkä johot siihen kiinni

    tähän tyyliin:
    Dvd asema: sata ja virta

    Sinä, joka autat, niin olen todella kiitollinen!
     
  9. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    dvd-asema/kiintolevy-sata+sata virta
    näytönohjain- pci-e 6pin/8pin liittimet (näytrönohjaimen mukaan 1-2kpl (eli ne kaikki nättiksen lisävirtapaikat täyteen :) )
    emolevy iso liitin, atx 24pin, siihen atx24pin johto
    emolevyn lisävirta, 8pin, emolevyn 8 pin paikkaan (tai sitten voi olla 4+4 liittimenä)


    emolevyn manuaali myös käteen avuksi käynnistänapin johtojen kanssa/ledien, yms
     
  10. ajaJako

    ajaJako Active member

    Liittynyt:
    31.10.2011
    Viestejä:
    3,872
    Kiitokset:
    330
    Pisteet:
    93

    Lähdetäänkö ihan alusta, kotelo R4 ? Poweri G-550w modu ? Emo Asus M5A97 ? JOS niin onko emolevyn alle koteloon asennettu korokepalat ja emön takapelti aasennettu onko poweri ruuvattu kopan alakulmaan?
    Jos sulla on toi Asus niin sen mukana tuli muovinen palikka jossa pinnit, siihen aletaan kytkeä kopan piuhoja.
    Kerro tilanteesi niin mennään pala kerrallaan eteenpäin.
     
  11. Peekingfox

    Peekingfox Member

    Liittynyt:
    08.07.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Osina:
    R4
    G-550w semimodu
    asus m5a97
    ssd 120gb kingston ssdnow
    1 tb hdd
    amd fx 8-core black edition
    macho rev.a prossu jäähy
    8gb ram muistia kingstonilt
    dvd-asema
    pci-e wireless adapter
    radeon hd 7970 DD

    Poweri on kiinnitettynä siihen alakulmaan, emolevy kiinnitetty koppaan( siinä on ne korokepalat, sekä prossu ja prossujäähy asennettuna, myös takapelti kiinni.) ssd on laitettu kiinni kotelon sivulle missä niitä johtoja on. hdd siellä koneen etuosassa. dvd asema on kotelon yläosassa. pci-e adapteri on laitettu kiinni, kuin myös näytönohjain.

    Olen nyt alkanut lätkiä johtoja vähän miten sattuu. olen yrittänyt katsoa oppaasta mutta ei siitäkää paljoa hyötyä ole. olen kiinnittänyt fy-johdon (vissiin usb 3), 24 pinnisen johon, sata-johdot ovat kiinni ssd:s, hdd:s ja dvd-asemassa. HD-audio ja usb 2 pitäisi myös olla kiinni emossa. 3-pinnisiä tuulettia olen juuri laittamassa; mietityttää miksi ne pitää laittaa semmoseen jossa on 4 pinniä? (+5, cha fan in, cha fan pwr ja gnd ovat vaihtoehtoina, olen jättänyt +5v pois). Todella paljon kiitoksia nyt näin alkuun jo!

    Edit: tuli laitettua nyt näytönohjaimeen 8 pinninen ja 6 pinninen pci-e johto, jotka kytkettynä virtalähteeseen pci-e paikkoihin. Lisäksi laitoin emolevyn 4x2 pinnisen johon eatx12v paikkaan.
     
    Viimeksi muokattu: 21.07.2013
  12. ajaJako

    ajaJako Active member

    Liittynyt:
    31.10.2011
    Viestejä:
    3,872
    Kiitokset:
    330
    Pisteet:
    93
    Lähdetääskö näin , kytke powerin virtajohto viimeksi. Pujota powerin EPS johto kotelon alareunasta emon kelkan ( se peltiosa jossa emo on kiinni) takaa ja pujota piuha ylälaidassa olevasta reijästä takaisin. Emon yläreunassa on 8-reikäinen liitin siinä on kätisyys eli toisella pitkällä sivulla on lukituskynsi, asenna tuo 4+4 pinninen lisävirta johto niin että siinä olevat klipsut tulevat lukituksen puolelle, huom molemmat palat rinnakkain kiinni, paina suoraan kunnes kliput lukittuvat.
    Kierrätä iso päävirta 20+4 samoin sieltä takakautta, liitin on pystyssä emon takareunassa keskellä katso samoin klipsut.
    Ota esiin kotelon etuosasta tulevat johdot ja erottele niistä USP ja Audio piuhat jolloin jäljelle jää virta reset led ja hdd johdot. Ota käteen se emon mukana tullut välike-liitin ja kytke nuo kyseset johdot siihen, siinä lukee hyvin pienellä jokaisen koodi, katso että kytket aina vastaavan johdon paikkaan. Tuo valmiiksi kytketty kapula kytketään emon alareunassa vaakasuorassa olevaan pinnistöön (valkoisia siinä SATA liittimien perässä)
    Siitä eteenpäin on 3kpl 10-1 pinnisiä liittimiä, siihen USP2 hupi edelleen emon alareunassa 20-1 musta ->USP 3 siihen, audio kytke kopan HD vaihtoehto siihen
    Lisäystä : siinä emopellin alalaidassa on se pienempi reikä, pujota audio-johto siitä niin ylettyy
     
    Viimeksi muokattu: 21.07.2013
  13. Peekingfox

    Peekingfox Member

    Liittynyt:
    08.07.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Kaikki noista on nyt tehty, kiitos paljon! Kytken vielä dvd-aseman ja ssd sekä hdd levyt.
    Olisiko tämän jälkeen kone sitten testaus valmis?

    Edit: Mites noi tuulettimien johdot? Tuosta kotelon tuuletinsäätimen takaa tulee 3 samanlaista johtoa jotka käy tuulettimiin, mutta luvin jostaa, että ne pitäisi jotenkin kytkeä Molex-johtoihin, että saisi sen tuuletinsäätimen toimimaan? Sieltä samasta paikasta lähtee myös semmoinen johtonippu, jossa yksi on keltainen, yksi punainen ja kaksi mustaa, joista tulee sitten neljä ''isoa'' pinniä eli vissiinkin jonkinlainen molex?
     
    Viimeksi muokattu: 21.07.2013
  14. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Yleensä tuulettimen säätimissä on yksi molex, jonka kautta siihen tulee virta ja säätimestä lähtee tietty määrä kolmepinnisiä tuuletinliittimiä.
     
  15. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Tuuletinsäätimeen tulee Molex?

    Tuulettimet molexiin laittamalla ei taatusti toimi mikään säätö.
     
  16. Peekingfox

    Peekingfox Member

    Liittynyt:
    08.07.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Siis sieltä nyt lähtee 4 johtoa, 3 niistä on samanlaisii ja yks on se leveempi. Mitä minä teen niille?
    Ne 3 ovat siis niitä 3 pinnisille käypiä ja yksi molex.
     
    Viimeksi muokattu: 21.07.2013
  17. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    A) Katso manuaalista, mitä siellä sanotaan
    B) Luultavasti menee noin, kuin aikaisemmin kuvailin.
     
  18. Peekingfox

    Peekingfox Member

    Liittynyt:
    08.07.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    manuaalista ei saa kovin hyödyllistä apua, olen lukenut sen jo varmaan 6 kertaa.

    Jos minä liitän se tuuletinsäätimen molexin virtalähteeseen ja kaksi tuuletinta vastaaviin liittimiin, jotka tulevat säätimistä, toimiiko se?
     
  19. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Pitäis toimia.
     
  20. ajaJako

    ajaJako Active member

    Liittynyt:
    31.10.2011
    Viestejä:
    3,872
    Kiitokset:
    330
    Pisteet:
    93
    ÄLÄ ala hosumaan, mennään järjestyksessä.
    Powerissä on kohdat joissa lukee mikä piuha mihinkin tulee.
    Ensin PCI-E jotka kierrät sieltä takaa ja kytket kortin liittimiin 2x6+2-pinniset
    Sitten SATA-virtajohdot , niissäkin lukee ja ne ovat litteitä joissa on kätisyyttä varten sellainen osjauspalkki tuommoiset kiinni DVD / HDD / SSD
    Kytke Molex poweriin se on 4-pinninen jossa on kelt , pun ja 2mustaa (maa)johtoa -> kytke tuohon johtoon vastaava tuuletinsäätimestä tuleva johto.
    Joko cooleri on kytketty emoon _> yläreunassa 4-pin jossa lukee CPU-fan taas kätisyys klipsulla, 3-pin sopii mutta sellaisessa ei ole kierrosluvun seuraamisominaisuutta eli säätö toimii jännitettä muuttamalla
     
  21. Peekingfox

    Peekingfox Member

    Liittynyt:
    08.07.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
    Joo kaikki nuo on tehtynä nyt. Uskaltaakohan tätä kokeilla käynnistää hrr...
     

Jaa tämä sivu