Kun koneen käynnistää, niin kuuluuko mitään piippausta? Jos kuuluu, niin minkälainen? Laitehallinnassa ei mitään kysymysmerkkejä? Live-Linux testi suositeltava, koska se pureutuu kysymykseen softa vai rauta. Live-Linuxin saa imuroitua netistä, esim. Ubuntu, ja kopioitua CD:lle.
Kannattaa kokeilla irroittaa kaikki laitteet, etenkin USB-sellaiset. Jos ei ole sellaisia, niin vaihtaa näppiksen/hiiren usb väylästä toiseen. Itselläni tuollaisen täyden jumituksen syyksi paljastui kerran usb-muistitikku!
Eipä taida tässä kuitenkaan olla muistitikku, vaikka sekin kuuluu lukuisiin mahdollisuuksiin. Kun odottelen vielä tarkempia tietoja, niin vähän vielä noista koneen virhesanomista, joita siellä alussa on. Ne ovat valitettavan moniselitteisiä. Ainoa varma asia on, että Windows on järkyttynyt siinä määrin, että sulki silloin koneen. Jos nyt kuitenkin haluat kuulla omaa ajatteluani lukuisista mahdollisuuksista ihan vinkkimielessä, niin tässä: Virhesanomat kertovat lähinnä rautapuolen yheensopimattomuuksista. Silloin usein ensimmäinen tutkimisen kohde on rauta, joka on viimeksi asennettu. Tai levytila voi olla lopussa ohjelmia ja näennäismuistia varten (levytilaa pitää olla reilusti tyhjää!). Jokin ajuri on huono, videoajuri eturintamassa. Onko BIOS päivitystä saatavilla? Onko tutkittu ajamalla jokin rekisterin tsekkausohjelma...eli näitä on paljon.
Ei mun kyl näin pitäny alottaa? mutta kun pisti silmään tuo sana? epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkäänköhänkö? 2 lisää. Asiani kuitenkin on: Miten windows Mail säiliö tyhjennetään? Entä kun yritin ladata tiettyä ohjelmaa media softaa Microsoftilta kone sanoo et säiliö on täysi. En todellakaan ole atk-alasta kovinkaan perillä. Tietysti tämä kysymys on väärässä paikassakin mutta rekist.Tänään enkä löydä valmis vastauksiakaan. Kiitos jos joku löytää kysymykseni ja vastaisikin vielä. Frodola
Neptum kyseli bluescreen tietoja, tässäpä olisi: ***STOP: 0x0000008E (0xC0000005, 0x80546960, 0x9C158BA0, 0x00000000) Sama ongelma oli minulla ja lähetin jo näyttiksenkin takaisin, kun siinä taitaa olla vika, mutta nyt se vika on toisellakin näytönohjaimella. Minulla kun pelaa tulee bluescreen ja sitten kun koneen sammuttaa se käynnistyy, mutta kuvaa ei tule ollenkaan. Tunnin päästä kone taas toimii.
Tämän STOP virheen nimi on: Kernel mode exeption not handled. Siihen liittyy yleensä juuri sellaisia rautapuolen yhteensopimattomuuksia, joista edellä mainitsin. Tarkista ajurit, ainakin näytönohjaimen ja äänipuolen, tarkista onko BIOS päivityksiä. Tuumaile rautapuolen viimeisiä asennuksia, mitä on päivitetty tai ajureita asennettu. Ei kai BIOSia ole muuteltu? Jos vika tulee käytön aikana eikä heti alussa, niin tarkista jollakin ohjelmalla esim. Everest Homella koneen lämmöt.
Vastaus kysymykseesi: Koneen kun käynnistää, niin kuuluu pelkkä normaali emolevystä kuuluva "piip" -ääni. Laitehallinnasta ei kysymysmerkkejä tai huutomerkkejä löydy. Bios-päivitys on saatavilla mutta ko. päivitys on tehty lähinnä vain yhtä ja tiettyä AMD:n prosessoria varten. Ja nykyinen versioni on varsin uusi. Kävipä mielessäni, että taannoin kävin myös kovaa taistelua eri codekkien kanssa. Olisikohan siinä mitään perää että ffdshown ja vastaavien asentaminen ja poistaminen ja uudelleenasentaminen olisi jotenkin onnistunut kadottamaan/sekoittamaan näyttiksen jonkun ajuriosan. Nämä taistelut kävin siis uudella kokoonpanollani.. vanhan laitteiston kanssa ei ollut tuolla saralla mitään ongelmia. Mutta voihan toki yhä edelleen olla mahdollista, että vanhan kokoonpanon ja uuden kokoonpanon kaatumiset eivät kulje mitenkään käsikädessä. Vaikka ongelmat ovat samankaltaisia olleetkin.
Musta on hyvin todennäköistä, että niitä ei voi suoraa verrata. Tässä on käsittelemättä vielä sellainenkin mahdollisuus, että kaatumiset ovat muuttaneet laitteen BIOS asetuksia. Ennenaikaan ei BIOSia muuttanut mikään muu kuin käyttäjä. Uusissa laitteissa on kuitenkin emoja, joissa BIOS saattaa muuttua omasta aloitteestaan, esim. juuri kaatumisten takia. Siksi täällä joku jo mainitsi, että otti pois BIOSin patterin hetkeksi ja kone rupesi toimimaan. BIOSin patterin poistaminen ja jonkin aikaa irtipitäminen nimittäin resetoi BIOSin ja poistaa sen oletusarvoihin tulleet muutokset. Saman asian hoitaa vielä tyylikkäämmin ja emojen valmistajien toivomalla tavalla emolevyllä oleva jumpperi, joka hetkeksi siirretäään viereisiin koskettimiin ja takaisin. Tämä on BIOSin "oikea" resetointi. Resetointi täytyy tehdä ehdottomasti koneesta virta katkastuna ja odottaakin hetki, että varaukset purkautuvat. Koodekit ja ajurit ovat keskenään kimpassa. Tämän asian voit kokeilla ja normalisoida imuroimalla ja asentamalla K-Lite Mega Codec Pack: http://www.download.fi/video_ohjelmat/videocodecit/k-lite_mega_codec_pack.cfm K-Lite codec Pack perheeseen kuulu myös ohjelmia, jotka analysoivat ja kertovatkin mikä vika asennetuissa koodekeissa voisi olla. Live-Linux on hyvä olemassa testikäyttöön...
Kone jämähti jälleen totutusti heti windowsin käynnistyttyään, joten F-Secure saa synninpäästön eikä ole syyllinen. Päätin tutkia Minidump-tiedostot "Debugger for Microsoft Windows" -ohjelmalla.. ne minidumpit mitä siis uusi kokoonpano on kunnon kaatumisistaan luonut. Viimeaikojen villityksen, jämähdyksen aikana, ei minidumppeja kone lainkaan luo. Poimin minidumpeista "tärkeimpiä" ja merkkaavimpia tietoja. Alla kuuden kaatumisen infot lisättynä, kertokaahan, mikäli tarvetta lisätiedoille on: --- DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (d1) DEFAULT_BUCKET_ID: DRIVER_FAULT MODULE_NAME: tcpip IMAGE_NAME: tcpip.sys --- DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (d1) DEFAULT_BUCKET_ID: DRIVER_FAULT PROCESS_NAME: msnmsgr.exe MODULE_NAME: FSgk IMAGE_NAME: FSgk.sys --- IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (a) DEFAULT_BUCKET_ID: DRIVER_FAULT MODULE_NAME: nt IMAGE_NAME: ntkrpamp.exe --- PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (50) DEFAULT_BUCKET_ID: DRIVER_FAULT PROCESS_NAME: services.exe MODULE_NAME: nt IMAGE_NAME: ntkrpamp.exe --- IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (a) DEFAULT_BUCKET_ID: DRIVER_FAULT MODULE_NAME: nt IMAGE_NAME: ntkrpamp.exe --- KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M (1000008e) DEFAULT_BUCKET_ID: DRIVER_FAULT PROCESS_NAME: svchost.exe MODULE_NAME: nt IMAGE_NAME: ntkrpamp.exe --- Kertovatko yhtään mitään? Päivitin näyttiksen ajurit uusiin, oli sopivasti julkaistu kaksi päivää sitten.
Kyllä ne jotakin aina kertovat, ainakin sitä, missä vika ei todennäköisesti ole. Virhesanomista D1 ja a viittavat samaan asiaan; jokin ajuri käyttää liian korkeata IRQLää. Väärää osoitetta käyttävä ajuri on siis huono. Virhe 50 kertoo, että pyydetty data ei ollut muistissa. Varsin moniselitteinen; sopimaton rauta, esim. näyttis, ajuri tai jokin softa. 8e puolestaan kertoo noista rautapuolen yhteensopimattomuuksista, joista on ollut jo aikaisemmin puhetta. Kun hyvätkään selostukset eivät tuo konetta tähän, niin edelleenkin ainakin yksi vioista on ajureissa. Nyt veikkasin emolevyn ajureita, mutta se on vain arvaus. Koneessa on kuitenkin parikymmentä tärkeää ajuria.