1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Surullista luettavaa

Viestiketju PC:n pelit -osiossa. Ketjun avasi Madej 21.05.2008.

  1. CorvusNox

    CorvusNox Member

    Liittynyt:
    01.06.2008
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen 100% samaa mieltä. En maksa lähes koskaan mistään pelistä/musiikista/tietokoneohjelmasta ellen tiedä että se on varmasti rahan arvoinen. Tämän takia useimmiten lataan pelin ja kokeilen. Uusin PC-peli johon en ole tylsistynyt viikon sisään taitaa olla Diablo 2 lisäreineen. Tulihan sitä WoWiakin tahkottua, mutta sitähän on vähän vaikeampi pelata piraattina, enkä sitäkään jaksanut yli 2kk pelata putkeen.

    Erittäin hyvästä pelistä maksaisin sitten mieluusti vaikka sen 80e, tosin en ole vielä koskaan nähnyt niin kallista hintaa PC-pelillä tai edes konsolipelillä.

    Parhaat pelit kautta aikain top 3: Ultima Online, Fallout 2, Diablo 2 (ja 1) (Näitä tulee vieläkin pelattua eniten, tosin UO:ta ei virallisilla servuilla, kiitos Electronic Artsin :/)

    Ainoat kiinnostavat tulevat pelit: Darkfall Online, Fallout 3 ja Starcraft 2. Sporekin vaikuttaa olevan aluksi innostava erilaisuutensa takia, mutta pidemmän päälle siinä ei näytä olevan kovinkaan paljoa mielenkiintoa ylläpitävää tekemistä. Ja EA on minulla boikotissa >:/.
     
    Viimeksi muokattu: 02.06.2008
  2.  
  3. questo

    questo Regular member

    Liittynyt:
    04.01.2006
    Viestejä:
    433
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Hyvä että lopettavat PC pelien teon!
    ostais kaikki pelikonsolin niin vois tulla halvempia konsoli pelejä!

    ja

    Kun lataat vanhan pelin niin kannattaa lähettää parin (20€) setelin pelin kehittäjille postissa ;D
     
  4. simppa86

    simppa86 Member

    Liittynyt:
    15.06.2006
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    On yhtä helppoa ellei helpompaa ladata varmuuskopioitu peli ja kokeilla sitä nopeiden netti yhteyksien ansiosta. Itse vaivaudun ostamaan ja odottamaan pelin tuloa postista jos peli on moninpeli ja siihen tarvitaan serial key että sitä voi pelata verkossa kavereiden kanssa.
     
  5. Fredke

    Fredke Member

    Liittynyt:
    18.11.2007
    Viestejä:
    33
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Itse imuroin pikemminkin "kokeilu" mielessä.. Eihän paskasta pelistä kannata maksaa jos siitä ei nauti. Taas jos siitä oikeen nauttii.. ja tottakai nettipeli innostaa ;) niin käväsen ostamassa.. Pakko kyllä sanoa että kalliiksi se menee, se 60e per peli.. Mutta kyllä sitä välillä voi "sponsoroida" ja ostaa pitämänsä pelin.. Saa ne jannut siellä pelinteko firmoissakin vähän motivaatiota ;)
     
    Viimeksi muokattu: 06.06.2008
  6. CoB92

    CoB92 Active member

    Liittynyt:
    08.06.2006
    Viestejä:
    1,450
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Eli kaikkien pitäisi siirtyä konsoleihin joissa ohjaus kusee kaikissa FPS peleissä. Tasohyppelyt ja autopelit toki menevät mutta kyllähän kaiken maailman first person shööterit on tarkoitettu tietokoneella ja hiirellä pelattavaksi.
     
  7. SpeechMan

    SpeechMan Regular member

    Liittynyt:
    12.08.2007
    Viestejä:
    691
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Lisäksi konsoleille ei ole tullut vielä yhtään kelvollista autopeliä (realistista) tai lentokonepeliä eikä konsoleille saa kunnon ohjaimia kumpaankaan.
     
    Viimeksi muokattu: 07.06.2008
  8. timpani

    timpani Guest

    ^Onko muka mielestäsi nuolinäppäimet autopeliin paremmat kuin tatti?!?!?!

    HA! HA! HA!
     
  9. CoB92

    CoB92 Active member

    Liittynyt:
    08.06.2006
    Viestejä:
    1,450
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Ei kumpikaan vaan ratti. Mutta kyllä mieluummiin nuolilla pelaan kun jollain epätarkalla sauvalla.

    Ja sen ratinhan saa konsoleille ja tietokoneille. Ja saahan niitä konsolipadejakin tietokoneelle jos sellaisella haluaa pelata :D
     
  10. SpeechMan

    SpeechMan Regular member

    Liittynyt:
    12.08.2007
    Viestejä:
    691
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    @timpani

    G25 Ainoa oikea

    Siviililentoon, plus tietysti tämä.

    Sotilasilmailuun, tämänkanssa.

    Ja molempiin vielä tällainen ukaan.

    Tätä viestiä tuskin enää edes sinä onnistut käsittämään väärin.
    Olisit nyt vielä kehunut Gran Turismoa realistiseksi autopeliksi niin olisit nolannut itsesi totaalisesti.
     
  11. 375H&H

    375H&H Member

    Liittynyt:
    08.02.2005
    Viestejä:
    13
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    PC-pelejä olen pelannut kolmella eri vuosikymmenellä. On tullut ostettua, kopioitua korpuilla kavereilta sekä waretettua netistä. Mutta silti en vieläkään tajua tätä "pelit maksaa liikaa" kitinää.

    Ostamalla pelit alelaareista tai uusintajulkaisuina peleihin on saatavilla päivitykset, netti on täynnä fanejen tekemää sisältöä, peli toimii ilman ensiviikolla tulevaa näyttiksen ajuria ja peli maksaa 10 - 20 euroa. Lisäksi jokainen pelaamaton peli on uutuus peli. Kun suosiolla siirtyy pelaamaan hieman vanhempia pelejä, välttyy loputtomalta päivityskierteeltä.
     
  12. timpani

    timpani Guest

    Totta muuten että konsoleille ei olekkaan ainakaan montaa "lentokoneohjaimistoa". Ellei sitten ollenkaan.

    Gran Turismo... :D no ei nyt ihan.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 08.06.2008

Jaa tämä sivu