Riittävä poweri?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Eero781 05.03.2013.

  1. Eero781

    Eero781 Member

    Liittynyt:
    25.02.2013
    Viestejä:
    13
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    ostan virtalähteen jimm`s pc storen valikoimista. Myyjä saa päättää mikä poweri olisi paras yllä mainituista.
     
  2.  
  3. Themu

    Themu Active member

    Liittynyt:
    18.01.2006
    Viestejä:
    3,105
    Kiitokset:
    85
    Pisteet:
    78
    kallein hänen mielestä
     
  4. Themu

    Themu Active member

    Liittynyt:
    18.01.2006
    Viestejä:
    3,105
    Kiitokset:
    85
    Pisteet:
    78
    känny tuplat...
     
    Viimeksi muokattu: 07.03.2013
  5. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Powerikeskustelu menee valitettavasti aina tähän samaan, kun powereiden vertailu on käytönnässä todella vaikeaa ellei mahdotonta kunnolla tehtynä. Syynä on se, että jyvät alkavat erottua akanoista vasta vuosien käytön jälkeen sitä pahinta roskaa lukuunottamatta. Ei se minusta kerro yhtään mitään powerista, että "mulla tää on kestäny jo kohta vuoden, täytyy olla hyvä poweri".

    Elkot sentään pystytään katsomaan arvosteluissa ja samaten sähköiset arvot pystytään enemmän tai vähemmän tarkasti mittaamaan uudesta powerista. Mutta montako revikkaa on tehty samalla tavalla kolme-viisi vuotta kuormitetuista powereista?

    Tuollekaan en antaisi painoarvoa. "Tiedot perustuvat suurelta ranskalaiselta jälleenmyyjältä saatuihin tietoihin. -- Tutkimukseen otettiin mukaan ainoastaan ne merkit, joiden tuotteita myytiin yli 500 kappaletta, sekä mallit, joita myytiin yli 100 kappaletta." Eli yhden varaston (hyvin todennäköisesti yhden tuotantoerän) tavaraa ja 500/100 kappaleella pääsee jo tilastoihin. Suurimmat erot powereiden kohdalla 1,5 prosenttiyksikköä, eli tuhannesta myydystä powerista saadaan viidentoista kappaleen ero parhaimman ja huonoimman valmistajan välille. Ja nimenomaan valmistajan, ei erotella edes malleja. Voiko joku tosissaan väittää, että tuolla taulukolla on todellista painoarvoa?
     
    Viimeksi muokattu: 07.03.2013
  6. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Jos asiasta jotain tietää niin sisuskalut katsomalla pystyy päättelemään todella pitkälle onko kyseessä hyvä vaiko huono tuote, esim. pelkät japanielkot ei välttämättä riitä jos juotosjälki on laadutonta. En itse mikään virtalähde-expertti siinä mielessä ole että osaisin sisuskalujen perusteella sieltä muuta katsoa kuin elkojen merkit mutta esimerkiksi Seasoniceja on moitittu huonosta juotosjäljestä joka saattaa aiheuttaa yllättäviä ongelmia ihan laadukkaiksikin mielletyissäkin virtalähteissä. Kuten sanoit iän myötä jyvät usein erottuvat akanoista.
     
    Viimeksi muokattu: 07.03.2013
  7. i9Extreme

    i9Extreme Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2011
    Viestejä:
    2,677
    Kiitokset:
    405
    Pisteet:
    113
    Joo, kiitos sellaisia vaan kehiin... Taitaa olla kustannuskysymys.
    On se yksi näkemys asiaan, kun valitsee osia (kuka haluaa huomioida, toinen ei). Joka perustuu, kuten totesit 500/100mallin huomiointiin. Vai voiko täällä joku tosissaan väittää kokeilleensa 500/100 eri poweria?
    Siinä on sen painoarvo verrattuna täällä yhden henkilön näkemykseen nähden.
    Ei missään edes väitetä siinä olen absoluuttisen totuuden.
    Itse arvostan myös valmistajan pitkää takuuta.

    Alkuperäisessä ranskankielisessä tekstissä on mainittu myös malleja ja aikaväliä. Jos ymmärsin oikein Googlen surkeaa käännöstä, on siellä huomioitu myös edellisen vuoden tapahtumia.
     
  8. Uppmas

    Uppmas Active member

    Liittynyt:
    03.02.2013
    Viestejä:
    2,482
    Kiitokset:
    81
    Pisteet:
    58
    Hyvä laadunvalvonta =/= hyvä tuote.
    Eipä kai tähän muuta tarvitse sanoa.
     
  9. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Mulla ja tutuilla on ollut moniakin tuollaisia powereita missä "suojaukset" vaan laukesi niinkuin pitääkin :D Ei kuitenkaan mieleeni ole tullut valehdella itselleni vaan kaikki nuo rikkinäiset powerit on pistetty jätelavalle. 18A linjat powerissa, "kokonaisteho" powerissa 750 wattia, 2x6pin näyttis ja kokonaistehonkulutus reilu 300 wattia. Täysin selvä juttu...
     
  10. i9Extreme

    i9Extreme Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2011
    Viestejä:
    2,677
    Kiitokset:
    405
    Pisteet:
    113
    Sähän tunnut tietävän koneeni kulutuksen asianomaista paremmin :) Kaikki vain revikoita tsekkaamalla. Voin vakuuttaa koneeni kokonaiskulutuksen olevan enemmän.
    Mutta tästä on jo valmiiksi väitelty toisessa ketjussa, joten ei uusintaa.
    Lyhyesti GTX 8800 ok -> GTX 285 ongelmia. GTX 8800 toiseen koneeseen (sama poweri), ei ongelmia. Uusi poweri (single 12V rail) +GTX285, ei ongelmia.
     
  11. Tinke8

    Tinke8 Active member

    Liittynyt:
    23.01.2010
    Viestejä:
    1,191
    Kiitokset:
    61
    Pisteet:
    78
  12. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    GTX 8800 kuluttaa vähemmän tehoa. Siksi se toimii. Powerisi on vaan vaan niin surkea että se kyykkää jo reilun 300 watin kuormalla. 18A rail tehot ei lopu kesken, eikä noissa mitkään "suojaukset" tule peliin vaan pelkät keinotekoiset rajoitukset. Ei noissa erillisiä linjoja ole. Jotenkin tuntuu että olet niitä tapauksia jotka ylistävät kaikkea omaan käyttöön ostettua. Olivatpa ne miten huonoja tahansa. Rikkinäiset powerit roskiin!
     
  13. FORWARD

    FORWARD Active member

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    3,670
    Kiitokset:
    18
    Pisteet:
    68
    Vaikea sanoa, ovatko erilliset linjat sitten parempia vai yksi vain. Itsellä toimii tuo poweri hyvin ja tehoa riittää ja sitä tarvitaankin. Kun on vain yksi linja, niin tietää mitä saa. Siinä se etu. En tiedä sitten muuten. Thermaltake ainakin on peleihin suunniteltu tuotekokonaisuus. On poweria ja koppaa jne. Eli se on siihen suunniteltu toisin kuin monet muut, kuten vaikka Seasonic. Peleissä kun juuri näyttikset vaativat paljon poweria ja heti, kun peli alkaa. Sellaista ei muussa käytössä niin tarvita. Joten ehkä Thermaltake siinä mielessä on optimoitu peleihin. 775W on ihan hyvä wattimäärä. Se juuri riittää.
     
  14. i9Extreme

    i9Extreme Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2011
    Viestejä:
    2,677
    Kiitokset:
    405
    Pisteet:
    113
    Yhden linjan etu on juuri se, erillisistä linjoista ei ole hyötyä. Siitä tulee se ongelma miten ne on jaettu powerin johdinnipun kesken ja tulee huomattavasti helpommin yhden tai kahden linjan ylityksiä vaikka käytetty kokonaisteho jäisikin alle powerin kokonaistehon (=kokonaistehoa onkin vaikeaa hyödyntää täysin).
    Onneksi neljänlinjan- powereita ei enää taideta valmistaa, kahdella linjalla on tullut vielä vastaan.
     
  15. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Tämä mutu on kyllä aika kaukaa haettu. Ei virtalähdettä voi suunnitella "peleille", siinä joko on tarpeeksi juissia tai ei, yksinkertasta. Ihan yhtä hyvin laadukas vähempi wattinen riittää siinä missä yliwatitettu laaduttomampi tekele. Tuossahan revikassa(viime sivulla linkki) on ihan kuvat lähteen sisustaan ja komponentteihin. Hyvin keskinkertainen tekele on japsielkoja lukuunottamatta.

    E: aah sekotin ton thermaltaken tuohon coolermasteriin, Thermaltakessa näyttäs tosiaan olevan ihan hyvin tehty sisusta hyvillä komponenteilla(varauksin).
     
    Viimeksi muokattu: 09.03.2013

Jaa tämä sivu