Prossun irroitus ei onnistu

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi cLonx 30.01.2008.

  1. cLonx

    cLonx Active member

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1,255
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Pitää kattella jaksaako tuollaista sitten jos noin vaikeaks menee. Mikäli tuo Xigma pitää sitä tarpeeks kylmänä niin voi myös prossun pitää hiomattomana.
     
  2.  
  3. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Mitä vaikeaa on hioa noin puoli milliä 800 karkusel hiomapaperil prossan heat spreaderista? Ja sit pistää siihe semmonen puolen herneen kokonen nökö lämpötahnaa ja lyödä se sinne emoo kii ja uusi tuuleti siihe pääl ja lämmöt 30C alas. Se on 15 minuutin operaatio kaiken kaikkiaan vaikka olisit amatööri. Mäkin jännitin sitä että se hajois mutta hioin kuitenkin ku lämmöt tosiaan olivat ongelma kellotukselle. Sen homma pystyy tekemään 12 vuotiaskin jos vasara pysyy kädessä kuvainnoillisesti.
     
    Viimeksi muokattu: 04.02.2008
  4. cLonx

    cLonx Active member

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1,255
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    5.40€ näky olevan joku tahna mitä Jimssissä näky olevan liikeessä. Kaipa sellasen vois ottaa mikäli muistaa samalla kun hakee tuuletinta ja prossucooleria.

    Kun sitä prossua hioo niin pitääkö siinä tosiaan olla joku alusta kun ei oikein ole mitään, vai voiko sen vaan vetästä ihan vaikka prossu olis kädessä?

    E: Niin ja en oikein vieläkään ole perillä, että mitä kohtaa tässä hiotaan, sitäkö mikä tulee heti ensimmäisenä nenän eteen kun vakio prossu cooleri heitetään hemmettiin?
     
    Viimeksi muokattu: 04.02.2008
  5. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    1. Itse teippasin hiomapaperin kiinni kirjoituspöytääni joka on aivan riittävän suoraa materiaalia. Jos kuitenkaan pöytäsi ei ole suora niin etsi joku semmonen pöytä mikä on tai käytä lasia.

    2. Älä missään nimessä hio käteäsi vastaan koska tämän operaation tekeminen on ainoastaan sen osan suoristamista varten koska lämpö ei johdu kuperasta heatspreaderista kunnolla tuulettimeen.

    3. Juuri sitä kohtaa mikä ekana näkyy. Putsaat siitä vaa vanhat tahnat pois

    4. Prossu tuuletin irtoo ku aukaset eka ne mustat muovikliput ja sit nostat ne ylös. Eli väännät niin 90 astetta vasemmalle vai oikeelle en nyt muista mutta kokeilemalla se selviää.
     
    Viimeksi muokattu: 04.02.2008
  6. Paakeri

    Paakeri Regular member

    Liittynyt:
    25.01.2006
    Viestejä:
    226
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Pitää olla mahdollisimman tasanen alusta, mille levität soiron hiomapaperia ja sitten liikuttelet prosessoria ees taas ja samalla pidät paperia suorassa, että ei tuu ryppyjä tai että se ei muuten karkaa alta. Kun alotat ton homman, niin parin pyyhkäsyn jälkeen jo näet onko se prossu kiero (lähteekö esim. reunoilta tavaraa ja keskeltä ei mitään) eikä sitä tosiaan tarvi paljoa hioa. Näet kyllä selvästi sitten, kun paperi on toimittanut tehtävänsä prossun pinnalla tehden siitä suoran.
    Jos hiot "kädessä" ilman alustaa, voisin lyödä vaikka viimesestä kaljastani vetoa että pinta menee enempi kieroon. Peili on huippuhyvä vaihtoehto, mutta kyllä se pöydänkansikin useimmiten asiansa ajaa.

    Tahnaksi ite oon käytellyt hopeatahnaa, tuolla ainakin tuntuu jäähtyvän ja kuulemma parempaa kuin piitahnat. Tahnaa laitetaan prossun päälle (ite oon prossun tiputtanut ensin koloonsa ja siten lisäilly tahnat) varovasti, liian paksu kerros heikentää lämmönjohtumista. Tahna kannattaa myös levittää jollain pienellä muovinpalalla tms, eikä vain laittaa keskelle klönää ja lämätä cooleria kiinni. Onpahan varmasti levittyny tasasesti kun oot ite levittäny :).
    Ilman tahnaa kone saattaa sanoa NAKS ja päästää hieman taikasavua huoneilmaan eikä toimi enää sen jälkeen.

    Yksinkertanen toimenpide, joka todella kannattaa tehdä korkeiden lämpöjen kuriinsaamiseksi. Ja kun teet, niin tee rauhassa ja ajatuksen kanssa äläkä hötkyile turhaan.
     
  7. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ota huomioon että se nikkelikerros ei lähde siitä parilla pyyhkäsyllä oli se sitte kiero tai suora. Mä hioin aika kaua ennen ku iha viimeset nikkelit lähti joten jos alottaa sen operaation nii ei sitä kandee lopettaakkaan koska ei siitä haittaakaan ole koska 101% varmuudella tulos on parempi mitä aikaisemmin tilanne oli.
     
  8. sam49

    sam49 Regular member

    Liittynyt:
    22.05.2004
    Viestejä:
    251
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    26
    Ylläolevat ohjeet ovat varsin hyviä. Kannattaisi ottaa jonnekin pysyvästi talteen. Metallin hiomapaperien numeroita voisi joku vielä luetella. Puun hiomiseen tarkoitetut, yleensä ruskeat paperit eivät kelpaa.

    Metallien tunnistaminen on helpoa värien avulla. Pitää vain muistaa, että seosten väri voi olla yllättävä. Siis lämmönjohtavuuden mukaan parhaasta päästä lähtien: kupari = vaalea ruskea, hopea = kirkas harmaa, alumiini = matta harmaa, hiukan tummempi kuin hopea, oksidoituna musta, nikkeli = alumiiniakin tummemman harmaa, mutta yleensä seoksina hiukan eri sävyjä (esim. farkun napit, rahat), kromi = kirkas harmaa (esim. vesihanat), messinki = puna-keltainen, vaihtelee seossuhteen mukaan. Prosessori voi olla keraamisessa kotelossa, joka on yleensä lähes valkoinen. Sitä ei kannata hioa.

    Prosessorien kotelo ei ole kovinkaan paksu, luokkaa 0.5 mm, joten kovin innokkaasti ei pitäisi hioa. Kannattaa myös tarkistaa jäähdytyssiilin pinnan tasaisuus. Hopea-silicon-tahna on yleensä vaalean harmaata, silicon (pii) tahna on valkoista, vaikka kiteenä se on lähes mustaa.
     
  9. cLonx

    cLonx Active member

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1,255
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Näin aamusella kahvia lipitellen meni hieman ohi taas pari juttua.

    1. Siis minkä ihmeen lasin päällä mä sitä meinasin hioa? Saako sen yksinkertaisesti vain pöydän päälle pysymään paikalleen, kun en hirveästi mitään erikoistavaraa omista.

    2. Olisiko Tämä hyvä tahna?
     
  10. BlasterX

    BlasterX Regular member

    Liittynyt:
    14.05.2006
    Viestejä:
    1,483
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    1. Ilmeisesti tarkoitettiin sitä, että pinnan tulee olla täysin suora. Peilit yleensä ovat, niin niiden päällä on hyvä hioa - näkee samalla ilmeensäkkin :)

    2. Arctic Cool tahnaa olen kuullut kehuttavan.
    http://www.jimmspc-store.fi/tuote/MX2-4G

    EDIT: typo
     
    Viimeksi muokattu: 05.02.2008
  11. Sokar80

    Sokar80 Regular member

    Liittynyt:
    09.03.2006
    Viestejä:
    2,319
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    hiomisesta ei ole mitään hyötyä jos jäähdytys kusee

    itellä on tota "kehuttua" Arctic Cool MX2 tahnaa ohut kerros prossan välissä alla kuva Intel_Q6600 3Ghz keloilla ja Nvidia_8800_GTS

    [​IMG]
     
  12. cLonx

    cLonx Active member

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1,255
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Arctic tahnaa ei luultavasti ole mahdollista saada, kun perjantaina käväisen liikkeessä. Etsikääpä nopeasti sellainen, jota löytyy joka Turusta / Varastosta, mutta MIELUITEN Helsingistä.

    Tuota tulossa vasta 1-3 viikon päästä.
     
  13. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Jäähdytys kusee jos on vakiojäähy. Ja se kusee myös siksi koska lämmöt ei johdu kunnolla prossusta käyryyden vuoksi. Eikä se tahnan pursuaminen sinne emolevyn kostukkeeksi vaikuta yhtään mitään. Riittää ku laittaa puolen herneen kokosen nökön sitä sinne keskelle + reunoihi iha pikkase ja kannet kii. Sillai mä ainaki tein ku se leviää sinne itellänsä.
     
  14. cLonx

    cLonx Active member

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1,255
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Porshe kerroppas mikä ois hyvä tahna jota Jimssissä olis Helsingissä tällä hetkellä reilusti, jotta perjantaina pääsis noutamaan? Arcticia ei varmaan kovin helpolla saatavilla.
     
  15. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  16. cLonx

    cLonx Active member

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1,255
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Pistimpä Arctic Alumina Alu-tahna 1.5g tilaukseen.
     
  17. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ilmotteleppa sitten tuloksia jäähdyttimen vaihdon, hionnan ja uuden tahnan jälkeen. Veikkaan että laskee lähelle huoneen lämpötilaa. 3 astetta yli ehkä.
     
  18. cLonx

    cLonx Active member

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1,255
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Nykyisistä sahara lämmöistä 50 idle 80 load laskee varmasti huomattavasti, kun Xigmatekkiakin saadaan kiinni perjantaina. 3* idle 6* load ( ? )
     
  19. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Rasituslämpö ei nouse kyl 60C yli edes 3.6 ghz kelloilla noide operaatioide jälkee. Paitti ORTHOSIL nousee kyllä
     
  20. sam49

    sam49 Regular member

    Liittynyt:
    22.05.2004
    Viestejä:
    251
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    26
    Mielestäni kuparinen Zalman CNPS7500-CULED jäähdytin ja hopeapohjainen CMQ-2.7G lämmönjohtotahna ovat varsin hyvä ja selvä jäähdytyssysteemi, jos ne sopivat. Heat-pipe jutuissa on ainakin teoriassa se vaara, että lämpöä siirtävä neste haihtuu pois tai jää jo tehtaalla vajaaksi. Toisaalta heat-pipe on paikallaan, jos lämpöä pitää siirtää pitempi matka, esim. kannettavassa prosessorista ulkopinnalle. Ero alumiini ja hopeatahnan välillä on käytännössä pieni, mutta niin on hinnankin ero. Tahna tulee yleensä jäähdyttimen mukana.
     
  21. sam49

    sam49 Regular member

    Liittynyt:
    22.05.2004
    Viestejä:
    251
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    26
    Tuosta lämmönjohtotahnasta, oli se sitten pelkkää piitahnaa, alumiinia tai hopeaa. Sen päätarkoitus on syrjäyttää ilma metallipintojen välistä ja toissijaisesti täyttää pintojen väliset epätarkkuudet. Tahna siis kannattaa levittää kunnolla jo etukäteen ja poistaa reunoista yli pursuava tahna. Poistaminen siksi, ettei tahnaa joutuisi prosessorin kantaan tai piikkeihin.
     

Jaa tämä sivu