Vanha photoshop 7 toimii normaalisti, mutta ei tallenna kokeillessani esim. alle 2 Mb tiedostoa tietylle kiintolevylle, muille kyllä, väittäen että levy, NTFS, täynnä. Kyllä ei ole, koko 2 T, josta käytössä alle 0,3 T. Muut ohjelmat kyllä tallettavat sille. Kokeilussani avasin tiedoston tältä levyltä muutin sitä vähän ja yritin tallentaa takaisin. Muutin asetuksia kuten scratch disk ja asensin ohjelman uudelleen eri levylle jne. Tulos aina sama: disk full. Ongelma käsittääkseni Photoshopissa kun levy toimii muiden sovellusten kanssa.
En tunne Photoshopia oikein hyvin, mutta ilmeisesti tuo versio on aika vanha. Tuli mieleen, että jos se ei tue noin isoja kiintolevyjä eikä siksi tallenna sille.
En minäkään tunne, mutta tuntuu ilmeiseltä, että juuri tuosta on kyse, ettei ohjelma tue noin isoa levyä. Auttaisikohan, jos levylle tekisi uuden pienemmän (max 1 TB) partition? HUOM! Varmista, että varmuuskopiointi on ajan tasalla ennen mahdollisia partitio-muutoksia.
Noin ne sanovat Adoben tukifoorumilla tuosta koosta, että ei tunnista. https://community.adobe.com/questio...toshop-7-0-1082640?postid=4353144#post4353144 Ehkä tossa 4 teran levyssä on tehty jotain erilailla ja siksi photoshop ei pidä sitä liian isona. Tai sitten Windowsin tavassa käsitellä isoja levyjä, vaikka ilman osiointia, on jotain eroja. Paha sanoa.
Jos mahdollista, niin osioi testiksi se levy ja kokeile onko vaikutusta. Kokeile vaikka niin, että jaat sen yhteen pienempään ja yhteen isompaan. Niin, että on yli tera vielä toisella osiolla. Näkee muuttaako se mitään sille isommalle osiolle samalla kun voi testata, että toimiiko sille levylle pienemmälläkään osiolla. Tiedot talteen ensin, jos kokeilet.
Partitioinnista tullee kohtalainen riesa kun lähes kaikki sovellukset ovat tällä levyllä pienen ssd c-levyn vuoksi. Pienempi vaiva on tallentaa Photoshopista muille levyille.
Saat riittäävän tilan testiä varten pienentämällä Windowsin Levynhallinassa muutaman gigan osion levystä. Olen joskus, kun olen tarvinnut testitilaa, pienentänyt muutaman gigan tilan testiä varten. Pienennös suoritetaan levyn lopun tyhjästä tilasta. Windows ei koskaan pienennä osiota alueelle, jossa on siirrettämättömiä tiedostoja. Onko sinulla Windows asennettuna samalle levylle?
Kiitokset neuvoista. Partitiointi selvittää poikkeaako tämä levy muista ja jos käy niin ongelma ratkeaa. Muussa tapauksessa en ole enää niin utelias, että jatkaisin, koska tallennuslevyvaihtoehtoja on useita.