Näytönohjaimeksi sitten Gigabyten vastaava 30e halvempi. Hyvä setti kaikenkaikkiaan. Koteloksi voisi harkita antecin 300:sta.
Ok. Eikö noilla näytönohjaimilla oo sitte mitään eroa tehoissa? ja polttaako tämä sitten? http://www.lapstore.fi/product_info.php?products_id=33992 E: Ainiin ja koteloksi otan tämän http://www.lapstore.fi/product_info.php?cPath=1_21_260&products_id=32918 ja onko toi cooleri sitten laadukas ja pystyykö sillä kellottaan huoletta?
polttaa ja kotelo ei ole paras mahdollinen. Ota haf 912 / define r3 tai joku ominaisuuksiltaan vastaava. Toi on viel rumakin sisältä vissiin harmaa. "Poweri on Seasonicin valmistama, eli mahdollisesti paras mahdollinen." Ei se aina tarkoita jos poweri on Seasonicin valmistama et se ois paras mahdollinen. Esimerkiksi nuo tx650w Seasonicin valmistamat ovat äänekkäitä vakiona ja vielä alkavat olee vielä äänekkäämpiä käytön jälkeen. Mut luulen et tuo Seasonicci ei ole yhtä äänekäs kun hintakin korkeampi suhteessa tehoon. Mut en ole kuullut kokemuksiakaan noista.
Ok. Nyt pitäs vielä tietää onko toi cooleri hyvä ja voiko sillä kellottaa ja onko se kauheen äänekäs. ja sitten onko toi kotelo sitten niin huono koska näyttää hienolta ja jos on niin onko mitään parempaa alle 100e koteloa jossa olisi sivu ikkuna ja jotain ledejä
Tuota tuota en keksi alle 100e koteloa joka ois haf 912, define r3:n tasolla ja ikkunalla (Suomesta) saksast pystyy tilata vaikka haf 912:n ikkunalla tai cooler master advancen ikkunalla. Sen ikkunan pystyy itekki sit väsäämään jossain vaihees jos on pakko. Eikä se tossa kotelossa toi ikkuna oo niin hieno mun mielestä kun kotelosta paistaa harmaa sisus. Esim. tossa haf 912:ssa on musta sisus. Jos tarkoitat tuota coratoria coolerina niin se on hinnaltaan ja laadultaan parhaimpia. Jos yhtää pystyt saksast tilaamaan niin tilaa tuo kotelo http://www.mindfactory.de/product_i...90-II-Advanced-Midi-Tower-Window-Edition.html ja joitain osii mitkä ovat halpoja siel niin postikulut eivät tunnu missään.
Ok. otan koteloks Haf 912 plus tuolta lapstoresta ja tilaan kaiken muunkin sieltä. Coolerina tarkotan tota Ninja 3 joka on tässä paketissa http://www.ast-fast.com/upload/maalis11/joo.PNG ja tuosta paketista on koko ajan kysyny. ja aloin vähän ihmetellä ,että miks porukka sanoo tota poweria seasoniciks vaikka se on tuolla lapstoressa antec valikossa?
En tiedä varmaan kattovat niit ekoja viestejä, mutta kun luin tosta powerista niin jostain katoin lukeneeni et ton powerin osat vissiin myös Seasonicin valmistamia. Tarkkaa tietoo ei ole, mutta poweri on aika varmasti laadukas ja hinnan puolesta halpakin. Tuota cooleri ei ole niitä parhaimpia. Itse tekisin niin et jättäisin xoolerin pois ja sitten joskus parisen vuoden kuluttua jos oot uutta näyttistä sitten ostamassa ja tehot ei meinaa riitä (mikä on aika epätodennäköistä) niin ostat vaikka silloisen parhaan coolerin ja kellottelet. Haf 912 on hyvä valinta. Itsekkin meinaan ottaa sen kun joskus konetta ostan ja cooleria en ota aluksi. Joo ja siis tuon antecin komponentit taitavat perustua juurikin tähän poweriin http://www.silentrig.com/product/558/seasonic-s12ii-520-bronze
Virtalähteitä valmistaa loppujen lopuksi aika harva lafka. Jälleenmyyjät vain lätkivät omat tarransa päälle ja hankaloittavat valintaa, kun valmistajaa ei kerrota ja esim. Antecin ja Corsairin nimellä myydään niin laatuvehkeitä kuin halpaa roskaakin. E: Mitä vikaa Ninja 3:ssa on? Corator on tietty viidenkympin hintaluokassa paras, mutta on Ninjakin hyvä.
Tuleeko tossa intellin 2500k prossussa sitten joku cooleri ja eikö tuolla lapstoressa ole mitään hiljaista ja tehokasta cooleria jolla vois kellottaa ehkä 4ghz huoletta? E: Niin itekki mietin ,että mitä vikaa on esim ninja 3 tai mugen2 ?
Ninja 3 ja Mugen 2 välissä ei ole hirveästi eroa. Ninja 3 taitaa olla pwm ohjattu ja mugeni ei, mutta näitähän voi säädellä eri softilla. Netti on pullollaan testejä. Google auttaa tässäkin asiassa. Lapstoresta mugen 2 tai ninja 3, hyviä coolereita. Näyttikseksi aina halvin merkki, niillä ei ole eroja, ellei nyt jäähyissä ole, jolloin hintakin yleensä nousee.
Joo elikkä en oo vielä ihan varma ton kotelon suhteen mietin jos ottaisin tän http://www.lapstore.fi/product_info.php?cPath=1_21_297&products_id=38444 koska tossa on ikkuna ja musta sisusta ja muutenkin tykkään siitä mallista enemmän kun tosta Haf 912. ja sitten ku tohon ikkunaan voi asentaa kaks 120mm tuuletinta lisää niin mietin jos siihen ostais http://www.lapstore.fi/product_info.php?cPath=1_13_183&products_id=20969 tollasia kaks niin asentaako se asennus palvelu myös noi ylimääräset tuulettimet siihen koteloon?