näytönohjain menossa rikki?

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi micr0s0ft 12.09.2009.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48
    Elä nyt heti mee dx11 korttii ostaan.. aina niis aluks on ilmaa välis ja kun nvidia julkasee omansa niin sitten vasta katselet kummalla on tarjolla parempi kortti sun makuus.

    E:pixmanian toimitus itellä kesti alta 1 viikon takuu ehkä hieman normaalia kömpelömpää?en oo varma
     
    Viimeksi muokattu: 13.09.2009
  2.  
  3. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Miksei? Nvitukan DX11-kortit tulevat vasta ensi vuonna kaupan hyllylle ja nuo Atit vaikuttaa todella lupaavilta.
     
  4. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Niinpä. Miks pitäis ootella Nvidiaa kun Ati on kumminkin tarpeeksi tehokas ekaksi DX11 kortiksi ja Atin hinnoittelu on viime vuosina ollut kyllä melko aggressiivista.
     
  5. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48
    Mee ostaan heti semmoinen ilmestymis päivänä mikäs siinä Itse katson sanjosen tarjonnan ja olen paljon viisaampi jälleen ilmestyvän gt300 suhteen. ja nvidia julkasee kortit paljon ennen ens vuotta.

    Koskas ati julkaisee kortit? :D
    Jos nvidia tekee gt300 korteillaan hakkelusta 5870 niin te poijat tuutte siittä sitten kuuleen ainakin multa ja pitkään ;)
     
    Viimeksi muokattu: 13.09.2009
  6. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Tekee jos tekee. On niitä ennenkin nähty (esim. Nvidian 5000-sarja joka oli täysin perseestä ja Atin 2900XT joka oli todella äänekäs, söi virtaa ja oli n. Nvidian highendejä rutkasti hitaampi).
     
  7. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48
    se on aika varmaa etä Gt300 tule peittoamaaan atin uutukaiset helposti koska gt300 on kehitetty hieman edemmäksi ja ilmeisesti nyt kun aika mones paikas on puhuttu että nvidia "ostaa" lisää aikaa julkaisemalla seuraavan sarjan näyttiksiä jotka ovat GT215/216/218
    Eli Gt300 täysin uutena korttina tulisi ensivuoden alusta.
     
  8. Henry_FIN

    Henry_FIN Regular member

    Liittynyt:
    30.12.2008
    Viestejä:
    1,032
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ja se on aika varmaa, että se tulee myös näkymään hinnassa.
     
  9. Themu

    Themu Active member

    Liittynyt:
    18.01.2006
    Viestejä:
    3,105
    Kiitokset:
    85
    Pisteet:
    78
    niin, nvidia tekee hyviä kortteja. mutta aivan vitun ylihintasia atin vastaaviin nähden.
     
  10. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Atilla on viime vuodet ollu aika aggressiivista hinnottelua toisin kuin Nvidialla.
     
  11. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Älähän nyt poika sekoita faktoja ja mielipiteitä, vaikka ne nVidia-kakkulat varmasti sumentavatkin todellisuutta.

    a) NVidialla on todellinen hoppu niiden korttiensa kanssa, hyvällä tuurilla ehtivät ennen ensi vuotta.

    b) AMD julkaisi RV870:n lehdistölle 10.9.2009. 23.9.2009 tapahtuu sitten laajamittaisempi julkaisu. Kortit päätyvät myyntiin todennäköisesti syys-lokakuun vaihteessa.

    c) Spekulointia vielä, mutta monella eri rautasivustolla on veikkailtu, että nVidian piiri tulee olemaan suhteellisen suuri => suuret valmistuskustannukset. Varmasti osaatkin päätellä, mitä suuret valmistuskustannukset aiheuttavat. Lisäksi virrankulutus voi nVidian puolella olla melkoista.

    http://alienbabeltech.com/main/?p=11135
    What is outstanding is that we are hearing that the HD 5870 will perform at just under 28 watts at idle and peak below 190 watts maximum!! That is quite a challenge for Nvidia to meet or beat in their own upcoming GT 300 series as the performance to watt ratio is outstanding.

    d) Koita nyt hyvä mies panostaa tuohon ulosantiisi...
     
  12. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48
    Ei tääl olla paljoo itketty ku porukat on maksanut (i) prossuista maltaita joten älkää itkekö nytkään
    Gtx260/4870 Gtx275/4890 Gts250/4850
    Miten sä voit esim noista sanoo että nvidia olisi vitun ylihintainen kuten näin nätisti ilmaisit asian. Ilmeisesti sanoit tuon tietämättä tuon taivaallista näytönohjaimien hinnoista.

    Ja komia tääl olla ainoona nvidian "puolia" pitävänä kun jokainen ati Fan boy on niskas jos vähänkin koittaa tuoda nvidiaa esille, pitäskö mun tässä nyökytellen sanoo että joo 5870 on niin hyvä että nvidia ei pysty parempaan tai pitäiskö mun nyökytellä kun täällä sanotaan että seuraava nvidian kortti on varmaan 3kpl gtx285 näyttiksii.

    Ette te ala napiseen yhtään täällä jos joku kovalla kädellä haukkuu nvidiaa ja atia ylistetään, kaikki pitää silloin päänsä kiinni mutta kun minä ihan uutisten ja faktojen perusteella koitan nvidiasta uutisoida niin ollaan täällä heti "nimittelemässä" että on nvidian kakkulat pääs ja leimaa tulee ottaan ja jokaiselta sanaa muutenkin. Aivan kuin kauheestikkin rikkoisin forumin rauhaa vain mainitsemalla jotain hyvää nvidiasta.
    Minua on myöskin turha sanoa Nvidi fanboyksi olen täällä useasti puoltanut atia jos siihen on ollut aihetta.

    Mutta jotta nämä taistelut loppu niin sovitaan Ati herrojen mielenrauhan säilyttämiseks että
    -Atilla on nopeimmat kortit ja 4000 sarja on monin kerroin nopeampi ja halvempi kuin nvidian Gtx sarja joten nvidian kortteja ei kannata enään ostaa. Ati on hiljaisempi sekä viileämpi ja jokainen peli tukee atia paremmin koska atilla on myös ajurit paremmin viimeistelty kuin nvidialla.
    Tuleva 5000 sarja syrjäyttää ja murskaa nvdian kortit ja gt300 kallis hinta ja nopeudeltaan kuitenkin atia hitaampi ajaa yhtiön konkurssiin ja ati hallitsee monopolia ikuisesti, Jokainen fan boy voi lopulta elää elämänsä onnellisena loppuun asti, sen pituinen se.
     
    Viimeksi muokattu: 13.09.2009
  13. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Daword: Sulla tuntuu olevan tuo argumentoiti suhteellisen heikolla tolalla. Kun huomaat olevasi väärässä, niin sivuutat faktat ja alat sepittää omia tarnioitasi ja jätät huomiotta oleellisia seikkoja. Aivan kuten nytkin jätät hinnan huomioimatta.
    Nimenomaan mid-rangella on merkitystä. ei suinkaan high-endilla. Reilusti suurin osa näytönohjainvalmistajien myymistä korteista on jotain ihan muuta, kuin high-endia.

    Core i7:n vertaaminen ei tässä kyllä toimi yhtään.. Vai onko AMD:lla jotain neliydinprossuja, joissa on 8 säiettä? -Aivan, ei ole.

    Vaan mitenkäs sitä sanotaan...:
    Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

    I rest my case.
     
  14. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48
    Sulla niitä faktoja ei edes ole.. kerro sitten miksi nvidia olisi muka vitun kallis?
    onko näissäkin paljon eroa hinnoiltaan?
    Gtx260/4870 Gtx275/4890 Gts250/4850

    Minusta tuntuu että juuri sinä et piittaa faktoista pätkääkään vaan lapsellisella asenteela tulet minua syyttelemään etkä edes itse voi tuoda mitään fakaa pöytään, kirjoittaa ja syyllistää kyllä osaat mutta siinäpä se kaikki mitä sulta on tullut.
     
    Viimeksi muokattu: 13.09.2009
  15. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Vastaus hintaan löytyy aiemmasta postauksestani.

    Ei enää, mutta tullessaan kyllä oli. NVidia joutui ahtaalle GT200:n hinnoittelun kanssa, kun AMD myi alhaiseen hintaan RV770:aa.
    Tässäkin syynä GT200:n piirin korkea valmistushinta. Lisäksi GT200 on lämpöisempi ja virtasyöpömpi kuin RV770/RV790. GTS250 nyt on vain 9800 GTX+ uudella nimellä, joten siitä ei sen enempää.

    Tosiasiat olen ottanut huomioon, kun viestini olen kirjoittanut. Lisäksi olen linkkiäkin pistänyt lähteisiini. RV870:n speksitkin on tiedossa ja jo niitä vertailemalla voi päätellä, että raakaa vääntöä on tullut reilusti lisää RV770:een verrattuna.

    En minä nVidiaa tässä hauku ja AMD:ta ylistä, sanon asiat niinkuin ne ovat. Jos tästä saat käsityksen, että nVidiaa sortaisin, niin lienee jokseenkin selvää, kumpi valmistaja on näytönohjainmarkkinoilla niskan päällä...

    Mutta eipä siitä sen enempää, katellaan sitten kun NDA päättyy ja muutkin rautasivustot uskaltavat paljastaa testituloksia.

    Ja tuosta sinun argumentoinnista voi päätellä lisää esim. näistä lirpakkeista:

    http://keskustelu.afterdawn.com/t.cfm/f-121/emolevyn_vaikutus_kellotukseen-799389/#4838804

    http://keskustelu.afterdawn.com/t.cfm/f-170/4870x2_vai_gtx295-785205/2
     
    Viimeksi muokattu: 13.09.2009
  16. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48

    Se mitä tulee tuohon toisiin topikkeihin vetämiisi linkkeihin niin kerro nyt edes miksi linkitit ne?

    Ja mitenkä tähän liittyy nyt joku Amd kellottaminen? Onko tämä nyt jotenkin nvdiaan liittyvää vai mitenkä tämä nyt pitäisi ottaa?

    Olet täysin Atiin päin suuntautunut kommenteissasi joten sulla ainakin on punaiset rillit otsalla ja faktasi ja selittelysi on myös sen mukaisia.
    Ensin väitit nvidian kortteja kalliiksi mutta yhtäkkiä alatkin puhumaan menneistä hinnoitteluista?Nyt eletään tätä päivää ja tätä hetkeä ja hinnoissa ei ole mitään mikä tekisi atista parempaa. Toi atin paremmuus on sinun oma mielipiteesi.
     
  17. Quiote

    Quiote Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    20.12.2005
    Viestejä:
    2,215
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    "mystinen lukotus"

    Hienosti veditte ketjun lokaan, onnittelut.
     
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu