1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Konepaketteja erilaisiin käyttötarkoituksiin erilaisissa hintaluokissa!

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi kauhu01 04.02.2009.

  1. Pihlis12

    Pihlis12 Active member

    Liittynyt:
    04.04.2006
    Viestejä:
    1,312
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Pointtini aikaisemmassa viestissäni oli tuo että eikös se vastine rahalle ole se tärkein.

    Itse olen hankkimassa tässä keväällä uutta konetta, joten tämä aihe todellakin minua kiinnostaa. Ja se on syy miksi tähän ketjuun kommentoin oli se että tuo linkittelysi tähän ketjuun näkyi aikas monessa threadissa.

    Olen osallistunut aikas moneen keskusteluun tällä foorumilla ja en koskaan ole keskusteluissa ollut mukana adminin -roolissa muutoin kun vastatessa käyttäjien kysymyksiin AfterDawn.com:n palauteloota -osiossa.
     
    Viimeksi muokattu: 10.02.2009
  2.  
  3. Euphemos

    Euphemos Regular member

    Liittynyt:
    13.07.2005
    Viestejä:
    2,607
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Huomion arvoista on muuten se seikka, ettei noihin kalleimpiinkaan kokoonpanoluonnostelmiin ole sisällytetty SSD-levyä. Tämä seikka on varmaankin se, mikä tulee seuraavien kuukausien aikana radikaalisti muuttamaan kokoonpanoehdotuksia (riippuen siitä kuinka nopeasti SSD-levyjen hinnat laskevat).
     
  4. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Vaikka SSD:t paljon lupaavatkin, niin aika tarkkana niiden kanssa saa vielä saa olla. Ei taida markkinoilla olla montaa oikeasti hyvää SSD-levyä järkevään hintaan. Harvalla on varaa Intel X25-M/X18-M:ään (alkaen 80 GB noin 400 EUR), joka kymmenen rinnakkaisen muistikanavan rakenteellaan edustanee tämän hetken "kuluttajalevyjen "huippua. Monet halvat SSD:t jopa häviävät käytännön suorituskyvyssään perinteisille kiintolevyille, vaikka paperilla muuta väittävätkin.

    Siksi näkisin SSD:n toistaiseksi järkeväksi vain aivan huippu(kalleissa)koneissa, joissa haetaan parasta suorituskykyä hinnalla millä hyvänsä, joissakin erikoiskäytöissä (äänetön HTPC, ...) ja parhaissa tai pienimmissä kannettavissa, joissa virrankäyttö on jo muutenkin järkevästi hoidettu (eli ei käytetä mitään katodilamppuja näytön valaisuun eikä "50 watin prossuja"), jolloin SSD-levyn säästämästä tehosta olisi jotain hyötyäkin.

    edit: Käsittääkseni keskimääräinen nykyisten massamuistien tyypillinen tehonkulutus on jotain tällaista: 3.5" kovo 7-20 W, 2.5" kovo 3-4 W, 1.8" kovo 1-2 W ja SSD 1-2 W.
    Lähes kaikki SSD:t päihittävät useimmat 2.5":n ja tietysti silloin myös 1.8":n levyt suorituskyvyssä, mutta käsittääkseni vasta vain parhaat SSD:t, kuten Intel, Samsung ja OCZ, ohittavat suorituskyvyltään myös todellisessa käytössä pöytäkoneiden kovot.
     
    Viimeksi muokattu: 16.02.2009

Jaa tämä sivu