Koneen päivittäminen halvalla mutta hyvin?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi vtyyppi 01.11.2006.

  1. Alterdu

    Alterdu Guest

    joop MSIp965 neo on ihan hyvä..
    taitaa tarvita ddr2:set...(?)


    MSI p965 neo

    'Main Memory

    • Supports four unbuffered DIMM of 1.8 Volt DDRII SDRAM
    • Supports up to 8GB memory size (DDRII 533/667).
    • Supports up to 4GB memory size (DDRII 800).
    • Supports dual channel DDRII memory architecture.
    • Supports DDRII 533/667/800 memory interfac.'

     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 01.11.2006
  2.  
  3. psykohane

    psykohane Member

    Liittynyt:
    01.11.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No niin... Minä nyt kokeilin kasata jonkinlaisen konepaketin. Sanokaapa tietävät, että onko jotakin vikaa tai onko olemassa parempia(/halvempia!?) vaihteohtoja näille osille.

    http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=41322,49582,44928,22123,41134,43824

    Ja joku voisi tuohon vielä suositella jotakin halpaa, mahdollisimman hyvää, koteloa ja virtalähdettä. Hinta kyllä venyy silloin hieman päälle 500€:n, mutta ehkäpä se ~50-70€:n korostus ei vielä niin hirveästi kirpaise.
     
  4. apilas

    apilas Guest

    "Sanokaapa tietävät, että onko jotakin vikaa tai onko olemassa parempia(/halvempia!?) vaihteohtoja näille osille."

    Prossu: Intel Core 2 Duo E6300 tai paremmalla hinta/laatu suhteella mutta myös hiukan kalliimpi E6400

    Emoksi sitten vaikka MSI P965 NEO-F

    Jos budjetti on tiukka niin sitten ei mitään, mutta muussa tapauksessa osta ihmeessä Intelin tuplaydin prossu!!
     
  5. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Jos pelikäyttöön on hommaamassa prossua niin jos rahat riittää niin e6300 on loistava valinta.
    MSI:n emo on hyvä perusemo mutta jos kaipaa kellotusominaisuuksia niin valinta kannattaa kohdistaa samalla piirisarjalla olevan Gigabyten tai Asusin suuntaan.
    Hyvä paketti on kaikinpuolin. Kannattaa kuitekin ottaa huomioon että noita muisteja et saa taatusti tuohon halvimpaan hintaan mikä tuolla näkyy.
    Kerroppa liike mistä olit ajatellut tilata niin sieltä voisi sitten suositella jotain kotelo+virtalähde yhdistelmää.
     
    Viimeksi muokattu: 02.11.2006
  6. psykohane

    psykohane Member

    Liittynyt:
    01.11.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    http://www.multitronic.fi/ Tuolla näyttäisi olevan lähes kaikki osat, mitä olen nyt kaavaillut, suhteellisen halvalla. Kokosin tuon liikkeen osista uuden konepaketin, mutta joitakin osia jouduin vaihtamaan:

    emolevy: K9N NEO-F, MSI AM2 NF550 4*SATA RAID GBL 7.1CH
    muisti: CORSAIR DDR2 1GB 667MHZ CL5
    näytönohjain: MSI GF 7600GS PCI-E 256M 2X DVI HEATPIPE
    kiintolevy: SEAGATE NL35 250GB 7200RPM SATA3GB 8MB
    kotelo+power: ENLIGHT CASE PA410570, 400W, 92MM FAN AQ (58,51€.!?)

    paketin hinnaksi tulisi 451,29€

    prosessorin voisi tilata jostakin muualta, koska tuolla ei näkynyt tuota AMD Athlon 64 3500+:saa ja olen käsittänyt, että tuo olisi hinta/laatu-suhteelta hyvä valinta. Nuista Sempron-prossuista en ole kuullut kovinkaan paljon positiivista sanottavaa...

    Eli olisiko tuo sitten kannattava ostos?

     
  7. psykohane

    psykohane Member

    Liittynyt:
    01.11.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    paremmin pelikäyttöön soveltuvan prosessorin ja näytönohjaimen ajattelin hommata sitten myöhemmin, kun varat paremmin sallivat. Luulisi tuolla vähän heikommallakin prosessorilla vähän aikaa pelailevan, tosin ei välttämättä ihan täysillä asetuksilla. Ja en ole tuota kellotusta harrastanut tähänkään mennessä, joten tuskin jatkossakaan. Tärkeintä on, että osat toimivat ja kestävät hyvin.
     
  8. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Viittasin tuolla e6300 tekstillä apilaksen tekstiin enkä sinun valintaasi jota jo kehuin.
    Eli AM2 3500+ omaa todella hyvän hinta/laatu suhteen eli se olisi juuri sopiva sinun pakettiisi. Ongelma on vaan siinä että sen saatavuus on ollut nykyään aivan olematonta :(
    AM2 kannalle on saanut nykyään hyvin ainoastaan sempron prossuja. Ilmeisesti on jonkinlaisia toimitusvaikeuksia.

    Emoksi ehdottomasti nopeampi ja vain hieman kalliimpi 570 ultra. Siitä ei kuitenkaan kannata tinkiä koska sen vaihtaminen myöhemmin on kaikista työläintä. 570 Ultra on kaiken lisäksi yhtä nopea kuin huomattavasti kalliimpi 590 sarja. Eli emoksi siis:
    MSI K9N ULTRA-2F 87,78€
     
    Viimeksi muokattu: 02.11.2006
  9. psykohane

    psykohane Member

    Liittynyt:
    01.11.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Selvä. Epäilinkin, että juuri emolevyssä voisi olla parantamisen varaa, mutta kun en itse oikein tiedä, eikä googlekaan anna selvää kuvaa mikä on hyvä taikka paras, niin tyydyin siihen myydyimpään vaihtoehtoon. Kotelo/poweri ilmeisesti on ihan hyvä/riittävä?

    Kiitoksia vain kovasti avusta, voisi pistää paketin tulemaan jo tällä viikolla. :D
     
  10. vtyyppi

    vtyyppi Member

    Liittynyt:
    20.10.2006
    Viestejä:
    24
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Lueskelin nuita uusimpia mikrobittejä ja huomasin että ei sielläkään käytännössä suositella ostamaan kuin tuo intelin core 2 duo e6300 tai e6400. Ne on testien mukaan näyttävästi ainoat oikeat valinnat pelaajille hinta/laatu-suhteen osalta, joilla ei ole laittaa rahaa ihan älyttömästi.

    Sitten tuolle pitäisi saada kaveriksi emolevy, suurin ongelma minulla näyttäisi tulevan siitä, että pitäisi saada nuo entiset muistit passaamaan, tuollasia kun ei kovin hirveästi tunnu löytyvän 775-kantaisina. Niin ja tietysti pitäisi olla mukavat liitettävyydet. Kannattaisiko hankkia sellainen jossa on sli- tai crossfire-tuki tulevaisuutta aatellen? Eikun ehdotuksia uudeksi emoksi siis.

    Uusimmassa MB:ssä oli juttua tollasest MSI GeForce NX7900 GTO näyttiksestä. Pieksi testissä kalliimman 7950 GT:n. Oiskohan tuo 7900 GTO sittenkin hyvä valinta näyttikseks? Lehden mukaan hinta-suorituskykysuhteeltaan erinomainen pelinäytönohjain. Muistia tossa on 512Mt ja hinta halvimmillaan 252€. Toisena vaihtoehtona mielessäni ois tuo Radeon X1950 Pro 256 Mt.
     
  11. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Ihan riittävä varmastikkin.
    Ainoa oikea valinta niille pelaajille joilla on rahaa.
    AMD on tämän hetken budjetti valinta.
     
    Viimeksi muokattu: 02.11.2006
  12. teppoI

    teppoI Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    30.04.2005
    Viestejä:
    4,166
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    Katso ja ylläty:
    http://plaza.fi/harrastukset/muropaketti/artikkelit/naytonohjaimet/msi-geforce-7900-gto
     
  13. vtyyppi

    vtyyppi Member

    Liittynyt:
    20.10.2006
    Viestejä:
    24
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Juu kyllähän tuo muropaketin testi näytti melekosen hyvältä tuon 7900 gto:n kannalta, jos jotain tajusin. Harmi kylläkö tuossa testissä ei ollu mukana tuota radeon X1950 Pro:ta.
    Onhan noilla melkosesti kuitenkin hinnaneroa mutta kaippa sen laadussa/eliniässä huomais. Ainakin luulis että (lähi)tulevaisuudessa ois hyödyllistä olla 512mt tuota muistia.
     

Jaa tämä sivu