1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Intel i5 760 kellottaminen

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi eGGe86 08.11.2010.

  1. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Moi, Vaikka tästä SATA3/USB3 puutumisesta puhutaankin LGA1156 lankujen kohdalla nykyään(aluksihan nää oli varmimpia mitä oli ~vuos sit) niin en nää mitään syytä miksi ei näillä lankuilla pärjäisi 5,10 tai 20v kuluttua.
    (pävitin kaverin konet just ja hän halus säilyttää vie kaikki "~14 GT" kovotilaa mitä oli. anoin 320gt lahjaks ja sanon sori w7 waatii 16GT tyhjänä)

    - Mikä laite vaatii niitä/ tulee vaatimaan?

    - ~300mt/s (väylä/portti), tekee 2 nopealla SSD lätyllä (jotka ei niin herkästi hajoa kuin kovot) ~600mt/s RAIDo.ssa, ...Onko se liian hidasta?

    Nonii jos muistitikkut tulee tukee USB3, ni voihan kone hidastuu hetkeks, kun se laataa tietoo sisäänsä.

    Kuitenkin tällähetkellä ostasin AMD.n leiristä, itselle ei valitettavasti siitä vielä hyötyä ole :(
     
    Viimeksi muokattu: 12.11.2010
  2.  
  3. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Kovalevyt ihan varmasti, en ihmettelis vaikka hotkut tulevat lisälaitteetki alkais vaatiin USB 3.0.

    Nykysin saa SSD-lättyjä jotka siirtää 4 gigaa sekunnissa. Hinta on tietty kaamee. Tietsikoissa on ihan turha kysellä "onko tarpeeks nopee", ei koskaan oo nopeutta liikaa.

    Siks toiseks, toi 600 MB/s ei välttämättä onnistu LGA1156:lla, se väylä siirtää max 1 giga sekunnissa, käytännössä alkaa kuristaan aika saletisti jo 700 megan kohdalla. Vähempiki riittää jos tulee jotain USB:ta sotkeen.

    Nopeutta ei koskaan oo liikaa ja se mikä ekana loppuu nykysin ei oo prossu tai muistiteho, se on ulkosten ja kovoliitäntöjen nopeus.
     
  4. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Uudemmissa P55-lankuissa on kyllä ihan USB3.0:tkin mukana.
     
  5. JustGamer

    JustGamer Regular member

    Liittynyt:
    02.06.2010
    Viestejä:
    4,757
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Lerpun aikaisemmin kirjoittamassa viestissä (#8) mainitaan, ettei näillä tuilla ole väliä, koska arkkitehtuuri ei kuitenkaan siirrä kuin sen 1GT/s.
    Näin pikaisesti pääteltynä liitäntöjen nopeudella ei siis LGA1156-kannalla saada hyötyä, vaan juuri päinvastoin? Olenko taas väärässä :)
     
  6. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Oot oikeessa. Se P55-emojen USB 3.0 tuki on torso. Toinen vaihtoehto on tinkii näyttisväylän nopeudesta. P55 ei tue USB 3.0 kunnolla. Ihan sama vaikka olis portteja. ei ne oo kunnollisia.
     
  7. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Taitaa "SATA3" kovoja jo löytyä mutta mahtaako niistä yksikään vielä kulkea yli 300MB/s, per suunta?
    Ei taid SATA3 arvot riitää tohon nopeuteen :) Myönnettäköön "tarppeks nopee" on väärin sanottu, pahoittelen.
    Maksimi on se hieman vajaa 700MB/s (teoreettinen luku/kirjoitus), mutta käsittääkseni se tulee kaikilla SATA2 emon ohjaimilla siinäkohtaa vastaan, eikä vain LGA1156 kannalla.
    Itse kyllä kaipaan pelinopeutta Prosessoriin ja emoon jos se prossua hidastaa. Itse prossussa, nimenomaan yhteen ytimeen. Ytimiä on jo tarpeeks ja niiden lisäily tuntuu olevan nykyään vaan rahan/vp-takia, ytimen nopeus on vaan jäänyt vanhan kuolleen kannan tasolle.
     
    Viimeksi muokattu: 13.11.2010
  8. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    ja netti pelaa.
     
    Viimeksi muokattu: 13.11.2010
  9. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    http://www.techpowerup.com/reviews/Crucial/RealSSD_C300_128_GB/5.html

    http://tpucdn.com/reviews/Crucial/RealSSD_C300_128_GB/images/hdtuneread2.gif

    Kohna noi 25 nm SSD:t tulee, vedetään 600 megaa melkein tappiin. Täytyy nykysetki myydä nii ei pistetä liian nopeesti niin paljon kuin pystysi. Tahallista hidastusta.

    Ei riitäkään, SATA 3 on vanhentunu jo ny. Parempaakaan ei oo tarjolla. Eikä heti tuukaan.

    Väylä piirisarjalta prossulle rajottaa LGA1156:lla. Sitä rajotusta ei oo niin pahana AMD-puolella esim. En oikein tajua mikä toi 700 MB/s on. RAID:lla päästään suurempiinki nopeuksiin AMD-alustalla, ei LGA1156-systeemeillä.

    Eikä yhden ytimen nopeuteen juuri tuukaan lisäystä.

    Se on kuitenkin et prossuteho ei huomattavasti kasva kahen seuraavan vuoden aikana. Sillä ei saa nopeusetuu jonka huomais. SSD-lätyillä sun muilla saa.

    Toiseks, konetta voi käyttää myöhemminki jos liitännöissä löytyy. Moni periaatteessa tarpeeks tehokas kone moneen käyttöön menee roskiin esim USB 1.1:n takii.

    Helppo sanoo et tulevaisuudessa sama käy helposti USB 2.0 masiinoille.
     
    Viimeksi muokattu: 13.11.2010
  10. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Itse erottelen kovot ja flash muistit erikseen, mutta hyvä pointti, moni varmaan tulee sanoo ssd.tä kovoks.

    Edit: Hieman hidas kirjoitus tuossa asemassa, verrattuna esim. uusiin Sandforsen piirillä varustettuihin, SSD.hin.

    jaahas no sit amerikannörtti oli viisaampi ja otti huomioon mun lankun kun Raid0 nopeutta ihmettelin.

    Itsellä on ainakin pelejä jotka on riipuvaisia yhden ytimen nopeudesta eikä 5970 vaikuta siihen edes kerrottuna kahdella, vai onko 5970 nykysten prossujen tiellä?

    Tämä riipuutäysin käytöstä ja käyttäjästä, kuten kaikki.
     
    Viimeksi muokattu: 13.11.2010
  11. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Pitää rahastaa nii ei tuoda liian tehokasta liian nopeesti.

    Mahdollista et toi rajottaa joo.

    Meinasin et yhden ytimen nopeus ei paljoo nykysestä parane. Yhden ytimen rankka parannus tekis ytimestä niin sairaan ison ja monimutkasen ettei kannata. Tarvitaan parempia softia jotka osaa hyödyntää useampaa ydintä.

    Aivan.
     

Jaa tämä sivu