Hjt logi

Viestiketju Virukset ja haittaohjelmat - HijackThis -logit -osiossa. Ketjun avasi Tecmi 25.04.2007.

  1. Auttaja

    Auttaja Guest

    Siitä, että miun taitoni loppuivat tuon takaoven kanssa :)
     
  2.  
  3. Tecmi

    Tecmi Member

    Liittynyt:
    25.04.2007
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jeah, backdoor virus (?) :D
     
  4. Auttaja

    Auttaja Guest

    Takaovi mahdollistaa ulkopuolisen henkilön, usein krakkerin, pääsyn käsiksi tietokoneeseen Internetin välityksellä, ohittaen näin käyttäjän todennuksen.

    Takaovi muodostetaan usein ensin huijaamalla käyttäjä asentamaan soveltuva palvelin (esimerkiksi troijalainen), joka kuuntelee ennalta sovittua porttia. Kun krakkeri skannaa verkkoja ja havaitsee, että jossain koneessa sovittua porttia kuuntelee sovellus, hän yrittää ottaa koneeseen yhteyden soveltuvalla asiakasohjelmalla. Jos osoittautuu, että sovellus oli troijalainen, krakkeri muodostaa yhteyden palvelimeen ja näin pystyy hallitsemaan konetta riippuen troijalaisen ominaisuuksista.

    Takaovi on mahdollista lisätä valmiiseen ohjelmaan käännöksen jälkeenkin, ilman vaikutusta ohjelman suoritukseen.

    Useat madot sisältävät takaportin.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Takaovi_(tietotekniikka)
     
  5. Etzo

    Etzo Regular member

    Liittynyt:
    08.02.2007
    Viestejä:
    489
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kylläpäs on vaikea poistettava :D

    Kun palvelun sammuttaa ja poistaa niin woila.

    Auttaja: Rekisteröidy Virustorjunta.net -> Käyttäjäryhmät -> Opiskelijat. Jätä hakemus HJT-kouluun, aikasi jonotettuasi saat ammattitaitoista opetusta ja sen jälkeen olet valmis fixaaja ;)
     
    Viimeksi muokattu: 27.04.2007
  6. Tecmi

    Tecmi Member

    Liittynyt:
    25.04.2007
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Selailin tossa valvontatyökalut juttua, katsoin niitä palveluita ja siellähän tuo kyseinen windows network log oli, mahdollisuus myös muutta käynnistys tapaa yms. että onkohan tuo nyt sitten edes miksi sitä luulet?
     
  7. Auttaja

    Auttaja Guest

Jaa tämä sivu