Elikkäs lykkää moista herjaa ruudulle kun yritän asentaa Need for speed:Carbon:ia dxdiagin mukaan kyl kaikki kunnossa(directX 9c),olisko jollai kokemusta miten korjataan?
Tuota directX 0:aa itsekkin ihmettelin. Levy itsesään naarmuinen,mutta ei kai se voi tota ongelmaa aiheuttaa?
Jotain vikaa DX tarkistusrutiinissa. Oletko pätsännyt NFS:n uusimpaan versioon? http://suomi.ea.com/games/9064/
Naarmut, roskat ja sormenjäljet hyvinkin aiheuttaa lukuvirheen. Jo yhden bitin virhe voi aiheuttaa ties mitä. AnyReader ohjelmalla voisit koittaa kopsata ton cd:n En muista tekeekö se kovolle suoraan ison vai mitä. Sen kopionti ilmoittaa virheeliset kohdat ja kertoo kykenikö korjaamaan. Kovolle kopsatulla voit asentaa ja itse peli sitten pyytää kopiosuojan takia alkuperäistä, joka sulla on.
Jostain syystä en pääse koneella tänne sisään,puhelimella onnistuu... Ei auttanu pätsi ja tuo AnyReader ei löydä mitään sanomista tuosta levystä 1:1 kopion tekee vaan...Dx asennettu uudestaan samoin näyttiksen ajurit,Ideoita?
Toimiiko kaikki muu OK, muut pelit toimii ja vain tuo peli ei asennu? Ja dxdiag testit menevät läpi virheittä? Ja peli on käyttiksen kanssa yhteensopiva? Jos niin on, niin pelin levyssä on vikaa, vaikka jokin kopiohjelma ei ilmoitakaan.
Dxdiag testit virheettä läpi.Peli on ollut asennettuna aikaisemminkin,joten yhteensopivuus ongelmasta ei ole kyse.Muut pelit toimii ok. Ainut mikä muuttunut edellisen asennuksen jälkeen on uusi forceware,voiko vika piillä siinä?
Mahdollista mutta ei kovin todennäköistä. Kokeilitko asentamista vikasietotiolassa, se selvittää osaltaan. Varmimmin tuon voi eliminoida poistamalla, koittamalla asentaa peliä, ja sitten asentaa nvidian ohjelma uudelleen. LISÄYS: Voi vielä tutkia asiaa jos Tapahtumienvalvonta kirjaa jotakin virhettä siitä kun yrität peliä asentaa. Katso lokeja ja merkintöjä ajallisesti siitä hetkestä.
Ei asennu vikasietotilassa,ei yhteensopivuustilassa,jälkimmäinen auttanut joillain ko.ongelmaan.Tapahtumienvalvontaan ei kirjauksia... Kokeilin jopa ystäväni levyllä ja samaa valittaa sekin,siis asennusmediassakaan vika ei ole.Alkaa usko mennä ja hermo! EDIT:kokeilin asentaa ilman näytönohjaimen ajureitakin.
Komentokehoitteeseen tai Suorita... sfc /scannow Jos joku winukan osa on korruptoitunut. System File Checker.
Ongelma ratkaistu,kopioin levyn sisällön kovolle ja poistin directx kansion asennustiedostosta,sitten ajoin setupin uudelleen ja kappas peli asentui mukisematta.