1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Chat istunnon riskit?

Viestiketju Virukset ja haittaohjelmat -osiossa. Ketjun avasi MazaH 24.07.2023.

  1. MazaH

    MazaH Member

    Liittynyt:
    12.02.2006
    Viestejä:
    100
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    18
    Eräs kirjautumista vaativassa palvelussa on asiakas-chat. Eilen kirjauduin chatiin minulle lähetetyn sähköpostin kautta ja jälkeenpäin selvisi, että chat ei ollut oikea vaan feikki. Kyseessä on Windows PC . Nyt aprikoin sitä, että voiko joku hakkeri chat istunnon aikana tutkia tietokonettani ja vaikka ladata jotakin itselleen?
     
  2.  
  3. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,539
    Kiitokset:
    1,314
    Pisteet:
    243
    En osaa arvioida, voisiko mainitsemasi uhka tiedostojen urkkimisesta olla todellinen. Sen sijaan on ilmeistä, että kirjautumistunnuksesi ja salasanasi ovat nyt vieraan hallussa ja ainakin salasana on heti vaihdettava, ellet jo ole sitä tehnyt. Riski on suurempi, jos sama salasana on ollut käytössä muualla ja erityisesti silloin, jos sama käyttäjätunnus tai sähköposti on käytössä toisissakin palveluissa. Salasana on vaihdettava myös niissä.
     
  4. *Trinity*

    *Trinity* Senior member

    Liittynyt:
    15.12.2014
    Viestejä:
    7,576
    Kiitokset:
    1,360
    Pisteet:
    243
    Mitä jokusen videon katsellut joissa on intialaisia "tietokonetuki" huijareita, niin niissä jollain ohjelmalla, esimerkiksi TeamViewerillä tai Supremolla, mitä noita nyt onkaan etätyöpöytäohjelmia, voi katsella ja tehdä kaikenlaista toisen koneella, mutta niissäkin pitää antaa oikeus käyttää sitä konetta ja asentaa kyseinen ohjelma itse. Joten veikkaan, että sinä aikana kun chatti on ollut auki, ei ole tapahtunut muuta kuin 1pertin mainitsema kirjautumistunnusten menetys. Toki en puhu mitenkään varmaa tietoa ja joku näistä enemmän tietävä voi olla eri mieltä.


    View: https://www.youtube.com/watch?v=HNziOoXDBeg
     

Jaa tämä sivu