Apua komponenttien hankintaan

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi kace12 21.08.2005.

  1. kkuula

    kkuula Regular member

    Liittynyt:
    01.01.2003
    Viestejä:
    785
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Osta vaan se 3500+ Käytännössä eroa tuskin huomaa ja voithan tarvittaessa kellottaa tuota prossua hieman. Erona noilla kahdella prossulla on nopeudessa 200mhz ja sandiegossa on 1mb L-2 välimuisti kun taas tuossa 3500+ 512mb kakku. tuon 200mhz kellottaa helposti ja tuosta suuremmasta välimuistista hyöty on käytännössä aika pieni.
     
  2.  
  3. zapetu

    zapetu Regular member

    Liittynyt:
    06.04.2005
    Viestejä:
    727
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kokoonpano tulee olemaan ainakin tulevissa peleissä helposti prosessorirajoitteinen (johtuen tuosta über näyttiksestä), joten ei nopeammasta prossusta haittaakaan ole. Voit toki ostaa tuon 3500+:n ja kellottaa sitä.

    http://www.beesting.fi/ löytyy:

    AMD ATHLON 64 3700+ S939 BOX SAN DIEGO [bold]278.94€[/bold]

    Prosessorissa on 1Mt välimuisti, mutta valitettavasti sitä ei ole varastossa. Eikä löydy täältäkään:
    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=1902

    Mutta voit toki hankkia sen 3500+ ja kellottaa sitä kunnolla.

    Käsittääkseni kyseessä on emolevylle lisätty uGuru-piiri, jonka avulla voi säätää/tarkkailla kaikkea kellottamiseen liittyvää Windowsista. Eli kuten sanoin aiemmin, niin jos kellottaminen ei ole pääasia, niin sitten pelkkä AN8 SLI käy. Mutta jos aiot kellottaa, niin sitten AN8 SLI-3RD EYE.
     

Jaa tämä sivu