8800 gt:n lämmöt, onko normaalit?

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi RIIPPE 26.12.2007.

  1. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    BSODit johtuu usein muisteista... hyrryytä vähä memtestiä.

    Itellä 8800 gt 40% kierroksilla 713/1782/1007 ja lämmöt 55°c/75°c
     
  2.  
  3. jake82

    jake82 Regular member

    Liittynyt:
    03.10.2004
    Viestejä:
    269
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Muistia on 4GB:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  4. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kuten sanoin, testaa memtestillä muistit.

    Lataa memtest ja polta se levylle. Boottaa kone levyltä jolloin se memtest käynnistyy.
     
  5. Jarska92

    Jarska92 Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2006
    Viestejä:
    1,132
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    bsod voi johtua myös näytönohjaimen ajureista, onko näyttiksen ajurit varmasti uusimmat?

    60 °C kovo?! ei tuo kovo noilla lämmöillä tule kauaa kestämään ;P kovolle hyvä lämpötila on alle 40 °C, silloin se kovo myös kestää sen aikaa mitä sen kuuluisi kestää, 60 °C ja se saattaa hajota hyvinkin nopeaa.

    sulla nexus breeze kotelo? huh huh, kannattaa jo nyt ottaa varmuuskopio kaikesta tärkeästä kovolla ;P no ei nyt sentään =) mutta et ikään tiedä milloin tuo kovo sanoo sopimuksensa irti.

    mun isoveljellä oli kone, kotelona koneella oli nexus breeze, osat kävi niin kuumana että koteloa piti pitää melkeinpä aina auki. eräs mukava päivä isoveli sanoi mulle että sen kovo oli hajonnut, ja mun veikkaukseni sille on että sen kovo kävi siinä kotelossa tosi kuumana ja hajosi lämpötilasta, ja tuo ei taida olla pelkkä veikkaus vaan taitaapi olla melkolailla totta. isoveljellä kun oli kone melko pitkiäkin ajanjaksoja päällä joten tekee huonoa osille.

    sai sanoa sitten heihei tärkeille tiedostoille :D

    [​IMG]
    tuossapa vielä omat lämmöt IDLE:nä, prossu ylikellotettuna 3 GHz, näyttis ylikellotettuna core/mem/shader: 660/1900/1650. kotelossa 3x nexusta säädetty about 6-8 voltille, zalmanin 9700 LED pienimmillä kierroksilla. niin ja näyttiksen tuuletin puhaltaa 29% tehoilla.

    edit: everest ei osaa näyttää oikein, kotelotuulettimen ja prossutuulettimen luvut väärinpäin... huomasin myös että kotelotuulettimilla vähän turhan paljon kierroksia joten laskin 700 rpm:ään, yritän pitää melun mahdollisimman pienenä. syyni siihen mulla on. säädin samalla prossuntuulettimen minimille tuossa, ei näemmä ollutkaan ihan minimillään :D nyt pyörii sellaista 1300 rpm.

    lisäyksenä että AUX meinaa tuossa prosessorin virransyöttöä, yllättävän viileä. ja lämmöthän siis ei nousseet kuitenkaan yhtään vaikka laskin tuulettimen nopeutta. hmph, näyttis nousi 1 °C:n -.- :D

    ollut taas tylsää kun oon kirjoitellut koko yön tänne afterdawniin :D
     
    Viimeksi muokattu: 11.01.2008
  6. Oxdorf86

    Oxdorf86 Guest

    riippe toi on kyllä 100% normaali lämmöt. 8800GTS vanhalla piirillä käy noin 50c idlemä ja rasituksessa noin 60-70c väillä ja 8800GTX 70c-90c.


    noiden 8800GT:n vakiotuuletukset o paskoja mutta kaikilla 8800 korteilla o toi lämpöresistanssi noin yli 100c että dont worry.
     
  7. jake82

    jake82 Regular member

    Liittynyt:
    03.10.2004
    Viestejä:
    269
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Näyttiksen ajurit on asennettu siltä levyltä mikä tuli paketissa mukana. Kovo on kestänyt 2 vuotta noilla lämmöillä, Että eiköhän se olisi jo kärähtänyt lämpöjen takia...
     
  8. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tää 8800 GT:n tuuletin (vanhempi) on yllättävän hyvä. Kovilla kelloilla kortti ja tuuletin vetää 35-40% 24/7. Ei edes kuulu..
     
  9. RIIPPE

    RIIPPE Member

    Liittynyt:
    18.10.2007
    Viestejä:
    78
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos vastauksista
     

Jaa tämä sivu