Äänikorttia halvalla

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi picolon 22.08.2013.

  1. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Äänikorttia ei myöskään ole mikään pakko laittaa koneeseen sisälle, vaan voi hankkia myös erillisen DAC:n, jossa on USB ja/tai optinen tulo. Se käy sitten käytännössä minkä vaan digitaalisen lähteen kaveriksi. Esim. Ideal Pointin myymä Zero dac on arvossaan pidetty laite. Toki hintaa uutena on tuplaten budjettisi verran ja kuulokelähtö on ilmeisesti sinulle turha, mutta käytettynä voi tuollaistakin metsästää.
    E: Odac on myös suosittu vaihtoehto, mutta se täytyy tilata ulkomailta ja kasata itse.
     
    Viimeksi muokattu: 24.08.2013
  2.  
  3. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    *Hinta ei edelleenkään päätä huimaa...*
    ei toki ei... :D
    usb on myös yksi mahdollisuus mutta ottaisin sisäisen jos on vain koneessa sisäiselle tilaa/mahdollisuutta


    juu, huomasin, on sinulla ainakin sotasuunnitelmat kunnossa ;)
     
  4. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Eipä tuo nyt oikeasti kallis ole siihen nähden mitä se tarjoaa: laadukas DAC-piiri monella liitännällä, analoginen RCA-ulostulo ja kuulokevahvistin. Ja tuollainen laite on kahden vuoden päästä edelleen toimiva ja hyvä toisin kuin tänään ostettua kahden sadan euron näyttis. Siinä mielessä äänentoisto on paljon tietotekniikkaa parempi sijoituskohde. :)

    Koneeseen vai erikseen on varmaan mielipidekysymys. Itse tykkään siitä, että saan samaan hyvään laitteeseen monta muuta tarpeen mukaan kiinni, mutta jos kaikki musa on ja kuunnellaan koneelta, niin ei sisäisestä tietenkään ole mitään haittaa.
     
  5. rick79

    rick79 Senior member

    Liittynyt:
    15.02.2009
    Viestejä:
    5,125
    Kiitokset:
    547
    Pisteet:
    193
    Ostin huutonetistä 30€ Creativen x-fi fatal1ty champion kortin etupaneelilla. Kasi piti vaihtaa seiskaan takas että sai ajurit pelaamaan vaan onhan tuo äänimaailma ihan eri ulottuvuudesta. Miinuksena vois huomauttaa että paskasti miksatut levyt kuulostaa sitten ihan hirveelle sonnalle, varsinkin jotkut livevedot on sitä luokkaa että sävelkorva puhkee jos yrittää kuunnella. :D
     
  6. Whatta Heck

    Whatta Heck Senior member

    Liittynyt:
    16.09.2011
    Viestejä:
    10,263
    Kiitokset:
    1,293
    Pisteet:
    243
    Kiitoksia näistä tuumailuista. Joku äänikortti koneeseen kyllä tulee. Palataan. :))
     

Jaa tämä sivu