Windows Server 2003

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi erppa86 23.01.2009.

  1. erppa86

    erppa86 Member

    Liittynyt:
    24.10.2006
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hei, sain vanhan HP:n pöytäkoneen ja ajaettelin tehdä siitä itselleni kotipalvelimen (Intel Celeron 1300MHz 384 mt-ram). Olen asentanut Windows Server 2003-käyttöjärjestelmän ja olen luonut sillä ohjatulla ohjelmalla File Share palvelimen, mutta en saa hommaa toimimaan. Minulla on langattomaan reitittimeen kytketty 4 konetta + 1 serveri. Olen asettanut kaikille koneille IP-osoitteet serveri on 192.168.0.11 ja siitä loput koneet järjetsyksessä 192.168.0.12 jne. DNS-osoitteeksi määrittelin jokaiselle koneelle ne 2 osoitetta, jotka näkyvät reitittimen asetuksista. Voisiko joku kertoa miten saisin palvelimen toimimaan siten, että näkisin kaikilla koneilla palvelimella olevat kiintolevyt ja siten että pääsisin myös internetin kautta käsiksi palvelimen tiedostoihin.
     
  2.  
  3. Tuff

    Tuff Active member

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    3,621
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Aloitit palvelimen teon aika raskaasti, tarkoitan sillä sitä että tiedostonjaot ja muut saa myös helpommillakin softilla.

    Kotiverkkoa varten voit jakaa tiedostot samaan tyyliin kuin XP:ssä.

    Tässä vähän asiaa kotiverkoista ja tiedoston jaosta kotiverkossa.
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/450243
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/90270
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/315780
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/508407

    Miten meinasit ottaa yhteyden ulkoa päin? FTP? HTTP? vai ihan normaalilla tiedoston jaolla? tiedoston jaolla tehtäessä tulee ongelmia.. mm. tietoturvan kanssa.
    Mikäli FTP niin sinun pitää konffata palvelimeen ftp palvelu ja jos HTTP:nä niin IIS pitää laittaa päälle ja konffata se.

    Lisäksi ongelmaksi voi tulla että ip osoite koneella on sisäverkon ip, tarvitset silloin ainakin jonkun nimi palvelun joita myös ilmaisia (esim.no-ip) jotta saat helposti yhteyden ulkomaailmasta kun IP osoite voi vaihtuu jos se on dynaaminen.
    Tässä juttua IIS:stä ja palvelimista yleensäkin:
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/207350
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/551345
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/382345
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/310168
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/581777

    Tuossa 2003 manuaaleja:
    http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc706993.aspx
    http://www.microsoft.com/technet/pr...8f3-baa0-46f9-b1e6-ef81dd09b015.mspx?mfr=true
    http://www.microsoft.com/windowsserver2003/proddoc/default.mspx

    2003 serverin hallinnointiin löytyy lisäksi paljon kirjoja mm. kirjastosta kannattaa vilkasta.
     

Jaa tämä sivu