Kuinka paljon VHS:ltä DVD:lle?

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi kempop 22.02.2006.

  1. kempop

    kempop Member

    Liittynyt:
    22.02.2006
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Selasin puolisen tuntia foorumia, mutten löytänyt juuri näihin kysymyksiin vastauksia.
    Eli pitäis siis siirtää vanhoja kotivideoita DVD:lle. Kuinka monta tuntia/minuuttia DVD:lle mahtuu? Riippuuko ollenkaan videontiedoston koosta, eli muunnetaanko video poltettaessa johonkin DVD-formaattiin joka on aina saman kokoinen?

    Nero vision express antaa kaappauksessa vaihtoehdot: 720x576, 704x576, 352x576, 352x288. Muotona MPEG-2. Tuossa pienimmässä resossa huomaa jo laadun huonontumisen isompaan verrattuna, vaikka kasetilla olevakin tavara on jo huonolaatuista valmiiksi.

    Kolmen tunnin kasettia ei saanut lähimainkaan kokonaan yhdelle DVD:lle. Voiko jotain tehdä toisin, ettei laatu hirveästi tipu ja saisi yhden kasetin yhdelle DVD:lle?

    Kiitos.
     
  2.  
  3. NUIJJA

    NUIJJA Active member

    Liittynyt:
    12.01.2005
    Viestejä:
    4,410
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  4. ricardo

    ricardo Guest

    Vhs:n laatu on jossain VCD:n ja SVCDN:n välimaastossa,joten 3 tuntia menee komeasti dvd:lle laadun kärsimättä.Tee homma seuraavasti:kun kaappaat videon,valitse tiedostomuodoksi avi ja videokompressoriksi Microsoft video1.Huomaa että tarvitset kovalevytilaa rutkasti(n.13 gigaa/tunti),mutta se on halpaa.Näin syntyneen avin avaat Visionissa ja valitset Quality settingsissä custom vaihtoehdon.Bitraten säädät sellaiseksi,että leffa mahtuu dvd:lle ja lopuksi encodin mode "2 pass encoding" ja audio stereoksi.Homma kestää,mutta näin saat hyvän laadun.
     
  5. kempop

    kempop Member

    Liittynyt:
    22.02.2006
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos. Noilla ohjeilla pötkin melko pitkälle! Käytin microsoft video 1:n sijasta xvidiä, kun semmoinenkin näytti löytyvän koneelta.

    Mutta, nyt on yksi rasittava ongelma. Kun lisään levylle polttoa varten kaapatut videotiedostot ohjelmaan, niin niistä tulee 16:9 -muotoisia. Vaikka kuinka valitsen joka kohdassa 4:3, niin ylös ja alas tulee mustat palkit ja itse kuva litistetään. Jos valitsen 16:9 niin mustat palkit pienevät, mutta kuvan säilyy litistyneenä. Kaapatut videot on oikean muotoisia, niitä pystyy kattomaan normaalisti eri ohjelmilla.

     
  6. kempop

    kempop Member

    Liittynyt:
    22.02.2006
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Xvidin asetuksista se oli kiinni. Vaikka mediaplayerit ja bsplayerit sun muut näytti kuvan 4:3 niin deeveedeellä oli 16:9. Nyt xvidin kopeloinnin jälkeen nerovision pistää deeveedeellekin 4:3.
     
  7. jartn0

    jartn0 Member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    78
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Testasin kerran laittaa video-cd materiaalia dvd:lle ja 13 tuntiahan sinne meni ilman että vcd-laatu olisi entisestään laskenut.

    Standardi dvd se ei varmasti ole, mutta soitin toistaa ihan mallikkaasti kaiken.

     
  8. ricardo

    ricardo Guest

    "Testasin kerran laittaa video-cd materiaalia dvd:lle ja 13 tuntiahan sinne meni ilman että vcd-laatu olisi entisestään laskenut"

    VCD vie 10 megaa/minuutti, eli dvd5:lle mahtuu reilu 7 tuntia.Ilmeisesti olet polttanut dual layer levylle,tai sitten video formaattisi on joku muu kuin mpeg-1 ja constant bitrate.Nimittäin jos vcd:n standardi bitrate(1150 kb/s videolle) lähes puolitetaan,niin televisiosta sitä ei katsele Erkkikään.
     
  9. jartn0

    jartn0 Member

    Liittynyt:
    07.10.2004
    Viestejä:
    78
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Olisi ollut ehkä aiheellista mainita myös siitä että kyseiset vcd:t oli piirrettyjä.. Kyllä niitä erkit ja sepotkin kattoo pienemmälläkin bitratella..

     

Jaa tämä sivu