15 avia dvd:lle/cd:lle

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Kellopeli 22.02.2006.

  1. Kellopeli

    Kellopeli Guest

    Kuinka saan 15 avia mahtumaan mahdollisimman pieneen tilaan(mahdollisimman vähän cd-r/dvd-r levyjä käyttäen) laadusta tinkimättä ainakaan sanottavaksi asti. 1 avi on noin 300 megaa ja tos olis vieressä nippu dvd-r ja cd-r levyjä.

    Saako dvd levylle poltettua millään ilveellä avi tiedostoja sillai, että dvd soitin niitä toistaisi? En usko?
     
  2.  
  3. arcanix

    arcanix Active member

    Liittynyt:
    17.10.2004
    Viestejä:
    2,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Mikäli avi:t ovat divx/xvid -muodossa, niin jotkut soittimet saattaa toistaa niitä. Muussa tapauksessa mahdotonta, mikäli ei käännä niitä ihan dvd-formaatiin. Sillä ei ole väliä, että kuinka paljon tilaa lähdemateriaali vie, ainoastaan pituudella on väliä (dvd-video on standardi, eli kaikki videot ja äänet pakataan samaan resoluutioon samalla frameratella). Dvd-videota kohtuullisella laadulla mahtuu dvd-levylle n. 2 tuntia, jos sitä enemmän ahtaa, niin laatu menee. Eikä se tuossa kahdessakaan tunnissa mitään parasta ole.

    Helpoin tapa testata laadun riittävyys mm. nero vision -softalla. Siinä voi projektiin lisätä kaikki nuo videot, ja pakata videot yhdelle levylle mahtuvaksi. Nero visionilla saa tehtyä kovalevylle tuon dvd:n, eli ei tarvitse polttaa. Sitten voit ennen polttamista katsoa, onko laatu riittävä. Jos haluaa parempaa laatua, niin kannattaa polttaa dl-dvd:lle, jolle mahtuu kaksinkertainen määrä dataa yksikerroksiseen dvd:hen verrattuna.
     
  4. Kellopeli

    Kellopeli Guest

    Selvä pyy. Kiitos kun vähän valaiset tietämätöntä.
     

Jaa tämä sivu