Joo elikkäs taas viisaampien apua kaivattais. Eli mistäköhän voi johtua että cpu coolerini alkoi tänään ihan yllättäen huutaa täysillä kierroksilla kun käynnistin koneen vaikka aiemmin on toiminut ihan normaalisti? Kaikki lämmöt on ihan kohillaan kun biosista katsoin. Tästä ei siis ole muuta haittaa kun tuo meteli jonka saan kyllä kuriin kunhan windows käynnistyy. Mutta jokuhan tuon aiheuttaa kun yhtäkkiä alkoi tuo meteli. Kiitos jo etukäteen avusta.
Voisit biosista tarkistaa hardware osiosta miten raja-arvot on säädetty, eli missä lämpötilassa pysyy esim. 50% ja mistä menee 100%
Tarkista myös prossun ajureiden kunto sekä virranhallinta-asetukset. Itselläni AMD 3200+, jonka cool 'n' quiet tekee samat temput kun asetukset menevät persiilleen. Onko sulla asennettuna Zalmanissa se analoginen säätövipstaakkeli?
Vika korjaantui ennenku ehdin ees alottaa korjaukset,neljännen buutin jälkeen toimi taas normaalisti :> Mut täytyy pitää noi vinkit mielessä jos taas alkaa sama vika ilmetä.