Yritän ladata DC++ ohjelmalla 4.15GB kokoista tiedostoa, mutta aina kun pitäisi ylittää 4GB raja, niin yhteys katkeaa ja tulee ilmoitus ettei ole riittävästi levytilaa, vaikka sitä kyllä on. Syy on kai siinä ettei kovalevyni tai windowsini tue yli 4GB tiedostoja? Onkohan mitään tehtävissä? Voiko esim. windows rekisteristä poistaa jonkun tiedoston koko-eston, tjsp?
jos kiintolevy on FAT (ei tue yli 4 GB:n tiedostokokoja) niin sen saa NTFS:ksi konvertoitua helposti: C:\>convert /? Converts FAT volumes to NTFS. CONVERT volume /FS:NTFS [/V] [/CvtArea:filename] [/NoSecurity] [/X] volume Specifies the drive letter (followed by a colon), mount point, or volume name. /FS:NTFS Specifies that the volume is to be converted to NTFS. /V Specifies that Convert should be run in verbose mode. /CvtArea:filename Specifies a contiguous file in the root directory to be the place holder for NTFS system files. /NoSecurity Specifies the converted files and directories security settings to be accessible by everyone. /X Forces the volume to dismount first if necessary. All opened handles to the volume would then be invalid. em. prosessissa tiedostot säilyy siis.
Katso myös tää. Jos sun keskeneräisten latausten kansio on eri osiolla, kuin ladatut kansio, pitää myös keskeneräsien kansio -osiolla olla se tila. Eli jos lataat c:/temp kansioon ja sit valmiit siirtyy d:/lataus, ni pitää olla c:llä ja d:llä se tila..
Katso myös tää. Jos sun keskeneräisten latausten kansio on eri osiolla, kuin ladatut kansio, pitää myös keskeneräsien kansio -osiolla olla se tila. Eli jos lataat c:/temp kansioon ja sit valmiit siirtyy d:/lataus, ni pitää olla c:llä ja d:llä se tila.. Juuri näin... sähläystää
Keskeneräiset lataukset ja valmiit lataukset tulee samaan kansioon C:llä, missä on tarpeeksi tilaa. Mutta mites tuo "convert" käytännössä tapahtuu?
No nyt pääsin jotenkin eteenpäin. Elikkäs heitin tommosen setin komentoriviin: C:\convert C: /FS:NTFS /V /CvtArea:tiedostonimi /NoSecurity /X Tiedostojärjestelmän tyyppi on FAT32. Kirjoita aseman C: nykyinen asemanimi LPn Äiti Aseman käytöstä poistaminen epäonnistui. Convert-toiminto ei voi saada asemaa C: yksinomaiseen käyttöön, joten toimintoa ei voi suorittaa nyt. Haluatko suorittaa muunnoksen seuraavan järjestelmän käynnistyksen yhteydessä (K/E)? E En vielä uskaltanut hyväksyä tota. Siis tosta ei tapahdu muuta kuin, että voi tallentaa yli 4GB tiedostoja kovalevylle?
Pelkästään tämä komento riittää: convert C: /FS:NTFS Eli kiintolevysi tiedostojärjestelmä muutetaan FAT -> NTFS. Yleensä konvertointi on täysin turvallista eikä siinä katoa mitään, mutta jos osiolla on jotain todella tärkeitä tiedostoja, niin suosittelen ottamaan niistä varmuuskopion ennen konvertointia.
Kiitosta vaan kaikille vastaajille. Se on menoa nyt. Laitan kohta viestiä, jos kaikki menee hyvin. ;D
Converttaus onnistui ja nyt pystyn lataamaan koko 4.15GB:n tiedoston koneelle, mutta jokin tais mennä vikaan kun kone lataa nyt kokoajan jotain. Suoritikäyttö hyppii siinä 50-100%:n paikkeilla, mikä aiheuttaa mm. ärsyttävää tökkimistä pelatessa. Pitäis varmaan kyllä formatoida tuo kovo, kun ei ole sitä vielä koneen kahden vuoden eliniän aikana tullut tehtyä. Mutta kiitosta teille neuvoista.
mikä prosessia tuota cpu:ta käyttää? itsellä ainakin wintoosan levynindeksointipalvelu meni c8, niin otin kokonaan pois käytöstä.
toi fat32-->ntfs on jonkin verran hitaampi, kuin suoraan formatointi+asennuus ntfs:lle. Mutta kuinka paljon, sitä en tiedä. Ja pitäis kai ton konvertoidun ntfs:n olla silti fat32:sta nopeempi?
Yritin tos eilen konvertoida FATia NTFSksi, mutta proserssi keskeytyi. Nyt sisäänkirjautumisvalikossa windows ei reagoi hiireen eikä näppäimistöön, joten en kykene kirjautumaan sisään mitenkään. Käyttis homeXP.
Käynnistyykö kone vikasietotilaan? Näpyttelemällä F8 näppäintä koneen käynnistyessä voit valita vikasietotilan käynnistyksen.
Eli et pääse vikasietotilassakaan kirjautumista pidemmälle? Jos näin, niin taitaa mennä formatoinnin puolelle :/
ongelma ratkes. näppäimistö ja hiiri oli jotenkin lukossa tai jotain, tai sit kone oli vaan niin tukos ettei päässyt mihkään.