Elikkäs, viime viikolla hp:n pöytäkone ilmoitti että on päivityksiä saatavilla ja asensi ne koneeseen. Viikonloppuna kone ilmoitti jälleen uusista päivityksistä ja rupesi niitä asentelemaan, mutta ei saanut niitä jostain syystä asennettua. Nyt kone yrittää koko ajan asentaa niitä onnistumatta siinä. Onko jokin service pack ollut viallinen vai missä vika? en tiedä johtuuko toinen ongelma siitä, mutta yhdelläkään poltto ohjelmalla en saa poltettua mitään cd:lle tai dvd:lle. Jotain tarttis varmaan tehrä , mutta mitä ?
se päivitys mitä kone yrittää uudelleen ja uudelleen asentaa on vissiin Microsoft .NET Framework 2.0 Service Pack 1 (KB110806). Miksi tuo ei mene koneeseen? Voiko tällaisrt ns. päivitys ongelmat vaikuttaa siihen etten pysty polttamaan mitään cd:lle? Miten saan vanhat asennetut päivitykset poistettua?
katsoin tuolta järjestelmän palautus osiosta n. 5 viime viikon tapahtumat mitä koneella on ollut ja jokaiselle päivälle löytyy tuollainen asennettu ohjelma kuin Software Distribution Service 3.0. Mikäs tää on ja miks se on niin hiton monta kertaa mainittu tuolla palautus osiossa? Lisää/poista sovellus osiosta en löytänyt noita päivityksiä
Nyt löysyin päivitykset, mutta poistanko kaikki päivitykset jotka kone asentanut esim viimesen viikon aikana? Ja päivitän ne uudelleen automaattiset päivitykset kautta?
http://forums.techarena.in/showthread.php?t=906539 Tuo näyttäisi oikealta sivulta. Teet ohjeiden mukaan niin pitäisi onnistua. Itselläni joskus ollut sama ongelma ja jotenkin tuolleen siitä selvittiin.
kiitos tuosta vinkistä Boppex. se toimi! Onko hajua mikä tuo Software Distribution Service 3.0 oikein on, liittyykö se äskeiseen ?
mutta mikä ihme noita poltto ohjelmia oikein vaivaa? Koetin polttaa kuvia cd:lle nero 8:lla ja sonicilla, mutta kumpikaan ei polta, pyytää vaan uutta levyy
Ei auttaunut uudelleen asennukset. Esim musa cd:t asema kyllä soittelee moitteettomasti, mutt tosiaankin kun lyön tyhjän cd:n koneeseen ja koetan polttaa esim kuvia siihen ni kone sylkäsee sen pihalle ja pyytää uutta tyhjää levyä. Mikä ihme tuossa voisi olla?
asema on hl-dt-st dvdrrw gwa-4164b. Voisko joku auttaa "idioottia" etsimään oike firmware nettiviidakosta
latasin yllä olevasta linkistä firmwaren, mutta kun purin pakkauksen niin se ilmoittaa että "lower or same firmware"