WLAN ei toimi vaikka yhteys on

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi Jondeli 28.01.2009.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. Jondeli

    Jondeli Member

    Liittynyt:
    29.01.2007
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hei,

    Eli minulla on windows 7 beta käytössä ja asensin nyt rinnalle Kubuntu 8.10. WLAN ei toiminut kubuntussa joten jouduin asentamaan jotku avoimet ajurit sille ja sen jälkeen toimi loistavasti. Sitten säädin työpöydälle jotain ja meni pimeäksi koko työpöytä ja en voi tehdä mitään enään sillä. ajattelin Windowsin puolella etsiä apua mutta netti ei toiminut. Status oli "Local and internet" mutta mitään ei tapahtunut kun yritti sivua ladata. Laitoin verkkopiuhan suoraan koneeseen ja yhteys pelasi. Aikana tapeltua huomasin että aina kun WLAN boksin käynnistää uudestaan niin saa windows yhdistettyä WLANin kautta nettiin. Mutta aina esim. uudelleenkäynnistyksen jälkeen joutuu uudestaan ottamaan virrat pois boksista että saa netin päälle. Mistähän tämä voisi johtua? Ajurit olen asentanut uudestaan ja poistanut vanhan ja asentanut uudet ja vaikka mitä. Linuxista en tiedä kuinka toimii koska en näe työpöytää kun kuva mustuu aina kun lataa työpöydän. Osaisiko joku auttaa?

    Kone on HP:n läppäri dv6925eu jossa on sisäinen broadcomin wlan kortti. Wlan boksi on buffalon WHR-G54S ja adsl modeemi on jokin zyxelin normaali malli.

    E. Eli kun netissä on vähän aikaan WLANilla ollut niin yhteys tippuu taas. Yhteys toimii kyllä esim. utorrentissa normaalisti, mutta nettisivut eivät lataudu ja messenger ei saa yhdistettyä. Mikähän mahtaa olla vikana..
     
    Viimeksi muokattu: 28.01.2009
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu