windowssin palautuslevy

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi compag 27.08.2008.

  1. compag

    compag Member

    Liittynyt:
    25.08.2008
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    millä ohjelmalla voi tehä palautuslevyn
     
  2.  
  3. weirdfell

    weirdfell Regular member

    Liittynyt:
    08.09.2004
    Viestejä:
    283
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kai koneessa palautuslevyn tekemiseen viittaava ohjelmisto, ja ehkäpä polttava asema, muutoin ei kai onnaa :)
     
  4. 79atanos

    79atanos Regular member

    Liittynyt:
    20.05.2008
    Viestejä:
    1,945
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    48
    Jos Vista on kyseessä, pitäisi onnistua vaikka näin (kuten itse joskus tein);

    Käynnistä --> Ohje ja tuki --> hakusanaksi palautuslevy

    Antaa joitain ohjeita ym ja jossakin on kohta, jossa sanotaan voit käynnistää palautuksenhallinnan tästä tai jotain vastaavaa (itselläni ei tuota enää näytä kun olen jo levyt polttanut)
     
  5. compag

    compag Member

    Liittynyt:
    25.08.2008
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No mulla on koneessä järjestelmänä windows xp. Koneessa ei oo mitään palautuslevyn teko ohjelmaa mutta polttava asema kyllä on
     
  6. weirdfell

    weirdfell Regular member

    Liittynyt:
    08.09.2004
    Viestejä:
    283
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No...... mitäs tehrään.... ei si kai mitään.....
     
  7. Mintaren

    Mintaren Regular member

    Liittynyt:
    02.12.2005
    Viestejä:
    110
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Palautuslevyohjelman puuttuessa (?) kurkista Windows varmuuskopionti?-viestiketju, levykuva on pätevä vaihtoehto kun sen ehjästä järjestelmästä tekee.
     
  8. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
  9. compag

    compag Member

    Liittynyt:
    25.08.2008
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    no mä kokeilen
     
  10. compag

    compag Member

    Liittynyt:
    25.08.2008
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    no mulla on sen kanssa ongelmia että ostin koneen kaupasta ja siinä oli vista järjestelmänä. no vaihoin sen xp:hen. nyt pitäs tehä palautuslevy.
    onko kellään vinkkejä
     
  11. 79atanos

    79atanos Regular member

    Liittynyt:
    20.05.2008
    Viestejä:
    1,945
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    48
    Ööh, eli siis... Kummasta olisi tarkoitus tehdä palautuslevy, siitä koneessa ennen olleesta Vistasta vaiko ÄksPeestä?
     
  12. compag

    compag Member

    Liittynyt:
    25.08.2008
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    no tosta xp järjestelmästä.
    eli mulla oli ennen tässä koneessa vista ja vaihoin sen tähän xp:hen
    no nyt ei ole palautuslevynteko ohjelmaa
     
  13. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    No se levy millä sä sen xp:n laitoit on sun "palautuslevy".

    Jos sen laittoivat siellä mistä ostit, niin pyydä kopio heidän cd:stä. Jos käynnistävalikossa ei ole palautuslevyn teko kohtaa, niin siihen ei ole merkkikoneiden tyypistä xp:tä asennettu vaan normaali versio.
     
  14. compag

    compag Member

    Liittynyt:
    25.08.2008
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    joo.

    onko muuten xp professionalissa palautuslevyn teko ohjelmaa mukana
     
  15. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Palautuslevy on vain merkkikoneissa, joissa on merkin rukaama versio esiasennettu winukka. Asennus cd:tä ei anneta mukaan vaan sitä vastaava tehdään itse Käynnistä valikosta löytyvällä ohjelmalla.

    Normaalissa winukan asennus cd:ssä ei ole tarvetta mihinkään palautuselvyyn ja sen tekevään ohjelmaan, koska se cd jo on.
     
  16. Mintaren

    Mintaren Regular member

    Liittynyt:
    02.12.2005
    Viestejä:
    110
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    BforeDusk ehtikin tuohon jo vastaamaan, mutta sama vielä jatkettuna rautalankamallina, kun aihetta sivuten on ollut epätietoisuutta joskus ennenkin (enkä muuten ihmettele yhtään):

    Palautuslevysovellukset ovat rautavalmistajakohtaisia esiasennettujen pakettikoneitten omia ohjelmia. Palautussovellus ei siis ole Windows-käyttöjärjestelmän osa, vaan erillinen kolmannen osapuolen ohjelma. Koneen mukana tulee esiasennettu palautuslevysovellus silloin, kun sen mukana ei tule järjestelmän asennuslevyjä. Palautuslevyt /palautusosio korvaavat silloin Windowsin asennuslevyn ja työvälineohjelmistojen asennuslevyt.

    Kyseessä on mukautettu järjestelmä, jolloin myös esim. komponenttien ajuripäivitykset ladataan (jälleen: esiasennetulla) päivitysohjelmalla rautavalmistajan omalta palvelimelta. Yleensä tällaisen asennuksen mukana tulee rautavalmistajan omia ynnä sen yhteistyökumppaneiden ohjelmia. Järjestelmän palautus osiolta /levyiltä palauttaa järjestelmän aina laitevalmistajan haluamaan alkupisteeseen, ts. jos paketin mukana on tullut vaikkapa vuoden 2006 Norton-paketti, niin se asentuu palautuksen yhteydessä vielä tänäkin vuonna. Puhutaan järjestelmän palautuksesta, ei varsinaisesta uudelleenasennuksesta.

    Tällaisen paketin järjestelmä /ohjelmistot eivät ole siirrettävissä, eli se on sidottu tietyn valmistajan tiettyyn koneeseen ja sen mukana tulleet työvälineohjelmat alle asennettuun käyttöjärjestelmään (esim. koneen mukana mahd. tullut toimisto-ohjelmisto, sinänsä täysin erillinen sovelluspaketti omalla lisenssillään).

    Olennainen pointti tässä on siis tuo rautavalmistajan brändäys ja erillisten asennusmedioitten puuttuminen. Perinteisesti asennusmediat ovat tulleet koneen mukana tai ostettu /asennettu erikseen, ajurit ladattu komponenttien valmistajien sivujen kautta ja työvälineohjelmat on asennettu koneelle omilta asennusmedioiltaan.

    Jos sinulla on Windowsin täysversio (ts. se hologrammi-pinnoitettu romppu), niin erillistä sisäänrakennettua palautuslevysovellusta ei ole, koska täydellinen asennuksen resetointi /uudelleenasennus tehdään silloin juuri sillä asennuslevyllä. Ylimääräiset ajurit asennetaan laitteiden mukana tulleilta medioilta tai ladataan valmistajien sivuilta. Sovellusohjelmat, esim. toimisto-ohjelmistot, rompunpolttimet, mediasoittimet jne. vastaavalla tavalla omiltaan.

    Tällainenkin konepaketin mukana ostettu Windows on yleensä esiasennettu, mutta sitä ei ole brändätty ja sen mukana tulee (ja täytyy tulla, jos on myyty järjestelmineen) asennusmedioita. Tällainen asennus on lisenssiehtojen puitteissa siirrettävissä, ts. samoilta asennuslevyiltä voi asentaa järjestelmän erilaisellekin kokoonpanolle (esim. vaikka emolevyn vaihto tms.). Tässä siis pointtina se, että erillisiä palautusosioita /-sovelluksia /-levyjä ei ole, koska niitä ei tarvitse. Tämä on siis se ihan perinteinen tapa asentaa järjestelmä.

    Windowsissa kuitenkin on runsaasti hienovaraisempia sisäänrakennettuja komentorivikomentoja ja tukityökaluja, kuten System Restore, Last Known Good Configuration, Device Driver Roll Back, Recovery Console, Ntbackup ja Automated System Recovery (ASR), jolloin täydellistä uudelleenasennusta ei useinkaan edes tarvita. Joissakin tapauksissa ehkä myös esim. Microsoft SteadyStatesta voi olla apua.

    Itse olen käyttänyt yksittäisen koneen palautukseen tuossa aiemmin mainittua levykuvia (PING) myös koneella, joilla olisi käytettävissä tuo palautuslevyhärdelli. Ei ylimääräisiä kikkailuja ja järjestelmän saa palautettua tarkalleen haluamaansa pisteeseen, elleivät kevyemmät vaihtoehdot riitä.

    Tietysti myös mukautettua asennuslevyä voi kokeilla tehdä esim. nLitellä, jos kenellä hermot kestää ;-)
     
  17. compag

    compag Member

    Liittynyt:
    25.08.2008
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    no se palautuslevy pitäs tehä sen takia että tässä oli esiasennettu
    windows vista. no mulla oli xp:n asennuslevy niin asensin sen Xp:n.
    nyt pitäs tästä xp:stä saaha palautuslevy
     
  18. Mintaren

    Mintaren Regular member

    Liittynyt:
    02.12.2005
    Viestejä:
    110
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Winukan ylläpitotoimet ovat vähintäänkin hemmetin hankalia, elleivät ihan mahdottomia toteuttaa ilman minkäänlaista toimivaa asennusmediaa :-( Asennetusta järjestelmästä ei saa kuin asennuksen kopion.
     
  19. compag

    compag Member

    Liittynyt:
    25.08.2008
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    no mulla on koneena hp compag 6720s. jos hp:n sivuilta löytys palautus tai varmuuskopiointi ohjelma.
     
  20. dgc

    dgc Regular member

    Liittynyt:
    06.10.2008
    Viestejä:
    265
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    onko nerossa muuten mahollisuutaa tehä sitä levyy
    kaverilta sain nero kutosen levyn
     

Jaa tämä sivu