Asentelen tässä äidilleni vanhaa konettani johon yritän saada asennettua käyttistä.. Kone on sama kokoonpanoltaa paitsi kovalevy ja DVD-asema on vanhasta äidin koneesta, joka on formatoitu tyhjäksi.. Yritän nyt asentaa käyttistä uudelleen, koneeni asennus levyltä, mutta mitään ei tapahdu.. Tulee vaan teksti "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key" BIOSista olen asentanut koneen boottaamaan CD/DVD asemalta. Kokeilin siis koneeni Recover-levyllä (xp) sekä win 7 levyltä, molemmilla sama homma. Mikä voisi olla vikana?
Vaikuttaisi siltä että dvd-asema ei lue ko.asennuslevyjä. Varmista boottijärjestys biosista. Kokeile levyjä toisessa koneessa tai kokeile toista dvd-asemaa koneessasi.
Huomasin vielä että DVD-aseman jumpperointi oli slave kohdassa, vaihdoin sen masteriin, mutta iskiessäni virrat päälle, alkoi samantein kuulua hirveä vinkuminen jostakin... Onkohan siinä nyt joku muu vika? Onko emoissa joku "varoitus" systeemi jos joku on räjähtämäisillään, kun ääni tuntuisi tulevan sieltä ennemminkin kuin esim. dvd-asemalta.
Onko CD-aseman jumpperi varmasti oikeiden pinnien välissä? Onko IDE kaapeli kunnossa/oikein asennettu? Onko virtajohto CD-asemassa kunnolla?
Vinkuminen johtuikin siitä että näyttiksen virtapiuha oli irronnu kun rämppäsin DVD-asemaa... Sitten, älkää ampuko, nyt hävettää.. Asema jonka olin laittanu olikin se CDRW asema..!!??!! Vanhassa äiteen konessa oli kaksi asemaa, DVD ja CD jotka näyttää pikaisesti vilkaistuna ihan samalta... Tein sitten sen pika vilkaisun.. Nyt oikea asema paikallaan ja asennus hyrrää hyvin...=D