Windows7 - Sijainti ei ole käytettävissä

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Lumipuu 27.09.2010.

  1. Lumipuu

    Lumipuu Member

    Liittynyt:
    27.09.2010
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kaynnistin asken lapparini(windows 7), ja kun tyopoyta aukesi, tuli virheilmoitus "C\Windows\system32\config\systemprofile\Desktop viittaa sijaintiin, joka ei ole kaytettavissa. Se voi olla taman tietokoneen kiintolevyasema tai verkossa oleva asema. Varmista, etta levy on liitetty tai asetettu oikein tai etta yhteys internetiin tai verkkoon on muodostettu, ja yrita sitten uudelleen. Jos kohdetta ei edelleenkaan loydy, se on saatettu siirtaa eri sijaintiin."

    Taman lisaksi tyopoydan pikakuvakkeet ovat kadonneet. Musiikki ja videokansiot ovat kadonneet, mutta esim. kuvat-kansio on tallella. Lisaksi teema on muuttunut Windowsin perinteiseen teemaan. Kiintolevyn vapaata tilaa kun katselee, niin vapaata tilaa loytyy kuitenkin saman verran kuin ennenkin. Myoskaan kaynnistavalikon hakutoiminto ei pelaa enaa. Sama virheilmoitus tulee jatkuvasti kun menee oman kayttajatilin tiedostoihin tai vaikka roskakoriin.

    Lisaksi ä-nappainta painamalla ei tule enaa ä-kirjainta (nuo ä-kirjaimet sain kopioimalla, enka jaksanut joka paikkaan niita kopioida). Myos tiettyja valimerkkinappaimia painamalla tulee taysin eri valimerkkeja kuin pitaisi. Internetyhteys pelaa normaalisti ja osa ohjelmista.

    Mista tama ongelma oikein johtuu ja mika avuksi?
     
    Viimeksi muokattu: 27.09.2010
  2.  
  3. jkstone

    jkstone Guest

    No alkuun, vaihda näppäimistöasetelma tehtäväpalkista suomalaiseksi.
     
  4. tukis

    tukis Guest

  5. Lumipuu

    Lumipuu Member

    Liittynyt:
    27.09.2010
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11

Jaa tämä sivu