Elikkä mun kone ainakin pari kertaa viikossa herjaa jonkun 5tunnin ajan että "Reboot and select proper Boot device or insert Boot media in selected Boot device and press a key". No veinpä koneen joku kuukausi sitten verkkokauppaan huoltoon ja siellä kone kuulemma käynnisty ongelmitta..Huollon jälkeen kun kiinnitin koneen seinään ja käynnistin niin sama ongelma taas.. Kone on myös välillä herjannut "A disk error occurred", kumma kun sillon kun kone suostuu käynnistymään se toimii erinomaisesti, en tiedä yhtään mitä tehdä ja verkkokaupassa ne kuulemma katteli jo että osat on ainakin kunnossa, outo juttu kun kone välillä toimii ja välillä valittaa tuota, riippuu päivästä, 1600euron pelikone ettei ihan uuttakaan huvittais lähteä ostamaan plz auttakaa. Niin ja en sitten tiedä liittyykö tää mitenkään tähän mutta siinä alussa tulee semmonen Detect drivers done, no any driver found, toi vilahtaa sillai nopeeta.
Mulla oli sama ongelma ja johtui kun oli mp3 soitin kiinni usb portissa. Yritti vissiin käynnistää sen kovalevyltä.Onko ulkoisia kovalevyä kytketty?
Tuo ainakin tarkoittaa että (Detect drivers done)= Tunnistettiin ajureita Ja (no any drivers found) = Ei löydetty yhtään ajuria Että suosittelen asentelemaan kaikilta koneen mukana tulleilta cd-levyiltä missä mainitaan "Driver" "Drivers" tms. koska koneessasi ei käsittääkseni ole ajureita?
Mietin samaa ajuri juttua mutta olishan se aika outo kun tää kone käynnistyy välil ja välil ei, en vaan tajua, mul on kuuloke portis kiinni headsetti ja sitten digikamera, mut pitänee koittaa tuota=), mut kun tänään se esimerkiks käynnisty vaikka nuo oli kiinni, jos vika piilee ajureissa niin miten on mahdollista että kone käynnistyy välillä mutta välillä ei?
Hmm.. Ne ajurit voivat olla niin vanhoja että ne eivät sen takia toimi aina ihan täysillä josta saattaisi johtua tämä välillä toimii välillä ei ilmiö.. Onko kyseessä alkuperäinen vai piraatti windows?
No tota verkkokaupassa ne tämän koneen kasaskin ja kaikki osat on verkkokaupasta joten luulen että ihan kunnon kamaa on . Niin ja se teksti tulee siihen sillon kun siinä eka hyppii semmonen pilkku joka muuttuu sitten tekstiks vaikee selittää.. Rupee vaan kyrpii tää kun joskus illalla haluis koneelle ja sit ei mee.. Pääasias tää pelittää niinkun nytkin.. Ei tee koneelle kovin hyvää käynnistää 100 kertaa päiväs.. :S
Eipä sen koneen siitä pitäisi niinkään vauroitua jos et aina joudu resetointi nappulaa käyttämään taikka muita voimakonsteja.. Windowsin uudelleen asennus saattaisi tepsiä taikka sitten vain ne ajurit asentaa..
Heippa, yksinkertaisin tapa olisi varmasti - sikäli kuin ongelma on yksinkertainen, eikä uusien ajureiden saati kokonaisen järkkärin uudelleenasennusta tarvita, varmistaa, että tietokoneeseen ei ole kytkettynä käynnistettäessä ulkoisia muistiyksikköjä (vrt. USB/tms.) Kysymyksessä on normihämmennys tässä kohtaa C.