Kone on acerin kannettava. Koneessa on kaksi kovoa. Kone ei suostunut käynnistymään kuin heittämällä musta pohjaiseen tilaan ja virhekoodiksi tuli ilmoitus viruksista. Formatoin kovon ja asensin sinne windows:n toisella koneella. Nyt kun kovo on taas acerissa kiinni. Niin avatessa tulee acerin tunnus ja sitten taas heittää mustaan tilaan jossa viestinä tulee koko ajan " NVIDIA Boot Agent 294.0542 ja copyright jne + PXE-P61:Media test failure,check cable ja PXE-MOF: Exiting NVIDIA Boot Agent. Mistä siis on kyse ja miten saisin tuon windowsin taas toimimaan. Kannettavan on romppuasema ei toimi. Vai onko kone kaput... Kiitos vastauksesta etukäteen.
Oletko yrittänyt asennusta Acerin omalta palautusosiolta (piilotetulta)jonne pääsee käynnistysvaiheessa painamalla Alt+F10 samaan aikaan.
Eipä tahdo toimia kunnolla ainakaan. Mitä tuohon neirillan ilmoittamaan formatointiin tulee niin jos piilo-osio on myös jyrätty tasaiseksi, palautus ei silloin onnistu.
Ei toimi winukka jos sen asentaa toisessa koneessa ja siirtää kovon toiseen. Toimii vain jos rauta on samaa, eli samainen läppärimalli oli muualla. (Toivottavasti et jyrännyt piiloitettua acerin palautusosiota sileeksi) MUTTA toi PXE viittais että bios on vinksallaan boottijärjestyksessä. Yrittää jotain verkon kautta tapahtuvaa käyttiksen latausta. Mene biosiin ja tarkista 'boot order/sequence', että kovo on ennen mitään LAN tms. verkkokorttia.
Hei,sain sen windowsin asennettuna sieltä palautus puolelta. Kone toimi pari päivää ja sama tilanne nyt ei vaan enää lähde käyntiin sieltä palautus osiostaan. Kone kuumenee tosi nopeasti kuumaksi ja sammuu-epäilen että emo alkaa olla sökö. Toisen koneen kanssa oli samoja ongelmia ja lopuksia emo otti lopputilin.