Eli ongelma on lähes uudessa Windows pöytäkoneessa. Koneessa ollut alusta asti Avast, Sygate ja Spybot & Search and destroy ohjelmat, scannauksetkin tehty juuri, joten ei (kai?) pitäisi viiruksia löytyä. Itse ongelmaan.. Tietokone tökkii aina sillontällöin. Jos esim. kuuntelen vain musiikkia foobar2000 -ohjelmalla, saattaa musiikki tökähtää johonkin kohtaan n.5 sekunniksi. Käynnistän tietokoneen, ja laitan näytön päälle, näyttö on pimeenä eikä mitään tule, ennen kuin käynnistän tietokoneen uusiksi. Sammutan tietokoneen, tietokone jää "windows suljetaan" -kohtaan ja se täytyy sammuttaa virtakatkaisimesta. Ongelmat siis esiintyy silloin tällöin, ei joka kerta. Intel Core2 Duo e8500 @ 3.16GHz, 4,0gb RAM, Ati Radeon HD 4800 Series ja Win XP siis. EDIT: Kone tiltannut tälläkin hetkellä, musiikki kuuluu, vaan ei hiiri ja muut näppäimet toimi.
Jos merkkikone, niin sillä takuu jota kannattaa käyttää. Vaikea sanoa noiden tietojen perusteella, mikä konetta vaivaa kun syitä voi olla lukuisia. Katso Valvontatyökalut -> Tehtävienvalvonta erityisesti lokissa Järjestelmä olevia virheitä ja varotuksia. Mitä siellä on ajallisesti silloin kun kone pysähtelee tai hidastelee? Hidastelu suljettaessa voi johtua kyllä käyttiksen tai muiden ohjelmien päivitysten asentumisesta.
Kasattu kone. Täytyypi noita varoituksia seurailla.. Tietokone ei siis sammu, eikä aukea pitkänkään ajan jälkeen, joten tuskin siinä asentamisista on kyse. Ja Windowsin päivityksetkin on kaikki asennettu.
Tällä voi tutkia prosesseja, mikä siellä tahmaa: http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896653.aspx
Sygatea viimeeksi päivitetty vuonna 2005 joten voi olla enemmän reikiä kuin reikäjuustossa... Lataa myös malmwarebytes ja ad-aware Muuri kannattaa vaihtaa uudempaan !!