Joo elikkä en pysty asentamaan koneelleni mitään, aina lyö ruutuun ton "... on havainnut virheen, ja tuote on suljettava. Pahoittelemme häiriötä." Mitä neuvoksi?
Kerro nyt tarkemmin, milloin virhe esiintyy. Asennettaessa ohjelmia vai imuroitaessa? Missä vaiheessa? Mikä käyttis? Miten se on tullut? Mikä tuote on suljettava?
Virhe esiintyy kun olen imuroinut asennuspaketin koneelleni ja yritän asentaa sitä. Käyttis: XP Home Edition. Jos tietäisin mistä "se" on tullut, niin ongelma olisi jo varmastikkin korjattu. Jos vaikka yritän asentaa koneelleni Meseä, niin näyttöön ponnahtaaki virhe: "MSN-setup.exe on havainnut virheen, ja tuote on suljettava. Pahoittelemme häiriötä." (Esimerkki) Tollane -> http://img233.imageshack.us/my.php?image=virhe133xf3.png
Tuo mistä on kuva on Flash Playerin virheitä. Se tuskin tulee muulloin kuin Flash Playeria asennettaessa. Mutta sanot, että muitakaan ei voi asentaa. Silloin täytyy myös virhesanoman olla erilainen. Onko se aina erilainen? Minkälainen on koneen turvaohjelmien tilannne, ajettu ja ajan tasalla? Katso myös Tapahtumienvalvonnan lokeja, klikkaa virheitä hiiren oikealla ja kerro mitä loki sanoo silloin kun tuo virhe tapahtuu.
On aina erilainen.. No oli mulla F-secure, mutta meni jo vanhaks ja käytin varmaan kuukauden ilman mitään, ja sitten yritin taas asentaa f-securea, mutta eipä onnistunutkaan.. joo oon kattonu jo lokista aikasemminkin, se vaan sanoo jotain "virhesovellus"..
Kokeile ensin Windowsin korjausasennusta. Jos se ei auta niin syytä varautua uusasennukseen. Jos vika olisi ollut vain kohtuullisen vähän aikaa voi yrittää palauttaa järjestelmä aikaisempaan ajankohtaan.