Windows-audio palvelu ja Virhe 1079!!

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi hextall 30.10.2008.

  1. hextall

    hextall Member

    Liittynyt:
    10.11.2004
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs yhtenä päivänä koneesta oli äänet hukassa. Näitä sivustoja selailemalla löysin ohjeen että Windows Audion voi käynnistää Palvelu konsolin kautta mutta... Kun yrittää käynnistää tuleepi virheilmoitus:

    Palvelua Windows Audio kohteessa Paikallinen tietokone ei voitu aloittaa Virhe1079: Palvelun käyttämiseen määritetty tili ei ole sama kuin muilla samassa prosessissa suoritettaville palveluille määritetty tili

    Kun Windows Audio kohteesta ottaa auki ominaisuudet ja välilehden Sisäänkirjautuminen niin "rasti on kohdassa Tili ja "tilinnimi" laatikko on tyhjä. Salasana ja vahvista salasana laatikoissa on 15 merkkiä.
    Yritin jo kirjoittaa "tilinnimeksi" paikallinen palvelu (tai jotain sinnepäin) kun toisessa koneessa ko. kohdassa luki näin mutta sitten kysellään oikeaa salasanaa.

    Käyttis on Vista home premium

    Toivottavasti tästä saa jotain tolkkua ja joku osais autaa. Kiitos

    P.S Mikäköhän aiheuttaa tuollaisia temmppuja. Matoja tai viruksia ei löydy.....
     
  2.  
  3. hextall

    hextall Member

    Liittynyt:
    10.11.2004
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No nyt sain vähän homman edistymään(vai lietkös olen oikealla tiellä?). Kirjoitin tilinimeksi paikallinen palvelu ja salasanaksi käynnistyksen yhteydessä tarvittavan salasanan mutta nyt tuleepi tälläinen:

    Palvelua Windows Audio kohteessa paikallinen tietokone ei voitu aloittaa virhe 0x800700c1:eek:x800700c1

    Realtekin ajuri on uusittu.
     
  4. hextall

    hextall Member

    Liittynyt:
    10.11.2004
    Viestejä:
    17
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No niin SP1:n poisto auttoi ongelmaan. Nyt äänet toimii
     

Jaa tämä sivu