1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Windows-asennuslevyn osto Product Key:lla vai ilman?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Rabbone 05.07.2026.

  1. Rabbone

    Rabbone Regular member

    Liittynyt:
    07.07.2022
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    28
    Eräällä kierrätysfoorumilla myydään Windows 7 -asennuslevyä Product Key:n kanssa ja myös ilman sitä. Jälkimmäinen on 10 euroa halvempi. Mitä merkitystä on Product Key:llä, jos haluan asentaa vanhaan pöytäkoneeseen Windows 7:n? Kumpi kannattaa ostaa? Tiedossa on, että Windows 7 on vanhentunut järjestelmä, johon ei saa enää päivityksiä, joten en tarvitse huomautuksia siitä.
     
  2.  
  3. tarantella

    tarantella Senior member

    Liittynyt:
    20.10.2012
    Viestejä:
    6,628
    Kiitokset:
    1,322
    Pisteet:
    243
    Jos sinulla ei ole Tuoteavainta, et voi aktivoida Windowsia ja saada kaikkia sen ominaisuuksia käyttöön ilman sitä.
    Ohjelma toimii kyllä aktivoimattakin, mutta muistaakseni ruudulle tulee ilmoitus siitä, että on aktivoimaton ja kuten sanoin niin osa toiminnoista jää pois.

    Paljonko pyytävät hintaa siitä?
     
  4. Rabbone

    Rabbone Regular member

    Liittynyt:
    07.07.2022
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    28
    Tuoteavaimella 35 euroa, 25 euroa ilman sitä. Professional-versio kyseessä. Minusta aika hintava, mutta noita ei saa enää oikein mistään.
     
  5. tarantella

    tarantella Senior member

    Liittynyt:
    20.10.2012
    Viestejä:
    6,628
    Kiitokset:
    1,322
    Pisteet:
    243
    Tein pikaselausta Win7 lataamisesta. Paikkoja kyllä löytyy, jos näkee vähän vaivaa. Testaan vielä.
    Palataan asiaan, jos et löydä.
     
  6. Rabbone

    Rabbone Regular member

    Liittynyt:
    07.07.2022
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    28
    Löysin Facebook-ryhmästä myyjän, jolla on Windows 7 Home -asennuslevy tuotekoodilla. Pyytää 20 euroa. Luultavasti ostan sen, koska menetys ei ole niin suuri, jos en onnistu asentamaan 7:aa koneeseen, jossa on ollut 8.1. Kone on nyt palautettu oletusasetuksiin, mutta selaillessa nettiä kävi ilmi, että 7:n asennus ei välttämättä olekaan ihan yksinkertaista, koska 8-koneissa saattaa olla jotkin 7-ajurit, mutta kaikissa koneissa ei välttämättä ole. Jotain muutakin pitäisi tehdä. Aloitin uuden aiheen tästä.
     
    Viimeksi muokattu: 11.07.2026 klo 20.18
  7. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,594
    Kiitokset:
    1,320
    Pisteet:
    243
    Olen sen verran maallikko, että en ymmärrä, miten vanhan Windows 8.1:n ajurit haittaisivat. Jos teet uuden puhtaan Windows 7 -asennuksen, niin kaikki vanha poistuu. Sen sijaan sinun pitää etukäteen ladata valmiiksi kyseiselle koneelle tai emolevylle tarkoitetut Windows 7 -ajurit.

    Ennen asennusta saattaa olla tarpeen vaihtaa BIOSissa käyttöön joku Legacy Boot tai UEFI/BIOS Boot Mode, millä nimellä se nyt siellä onkaan, jotta kone boottaisi Win 7:n asennuslevyltä.
     
  8. tarantella

    tarantella Senior member

    Liittynyt:
    20.10.2012
    Viestejä:
    6,628
    Kiitokset:
    1,322
    Pisteet:
    243
    Toisen käyttöjärjestelmän (Windows 7) asennuksessa, pitää edellinen asennus (Windows 8.1) poistaa kokonaan levyltä. Eli toisin sanoen levy tyhjennetään kokonaan vanhasta asennuksesta. Asennuksessa tulee vaihe, jossa levyn kaikki osiot poistetaan ja asennus suoritetaan täysin tyhjälle levylle, silloin aikaisemmasta käyttöjärjestelmästä (Windows 8.1) ei jää levylle mitään.
     
  9. Rabbone

    Rabbone Regular member

    Liittynyt:
    07.07.2022
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    28
    1pertti, olen aika lailla käsi näissä, mutta koneessa pitää kai olla internet-yhteys, ennen kuin voi ladata mitään tai muuttaa noita asetuksia? - ellei sitten nuo tule eteen, kun alkaa asentaa Win 7:aa? Nettiä selaillessa kylläkin tuli vastaan noita samoja termejä, joita mainitsit.
    Kone on tässä vaiheessa vain kasa rautaa, joten mulla ei ole paljon muita vaihtoehtoja kuin lykätä se Win7 asennuslevy koneeseen ja katsoa, mitä tapahtuu. ---- Tarantella, sama vastaus sinulle. Otan neuvonne onkeeni. Sikäli kuin osaan ;)
     
  10. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,594
    Kiitokset:
    1,320
    Pisteet:
    243
    Kirjoitin harhaanjohtavasti. Tarkoitin, että lataat koneen tai emolevyn valmistajan sivuilta tärkeimmät ajurit etukäteen jollain toisella koneella myöhempää tarvetta varten. Koska konetta ei ole tarkoitus yhdistää verkkoon, ei verkkoajureita välttämättä tarvita, mutta piirisarjan ajurit (chipset drivers) olisi hyvä oilla olemassa vakaan toiminnan saavuttamiseksi.

    Itse asennusta varten ei internet-yhteyttä tarvita, asennuslevyllä on kaikki tarpeellinen laitekohtaisia ajureita lukuunottamatta.

    BIOS-asetuksiin taas pääsee ennen asennusta painelemalla koneen käynnistyessä DEL-näppäintä tai jotain kyseiselle koneelle spesifistä F-näppäintä, joka on mainittu ohjekirjassa..
     

Jaa tämä sivu