Ostin koneen ja pitäis alkaa asentamaan siihen windowsia(XP) Koneessa on serial ATA kiintolevy,pitääkö asennuksen aikana asentaa raid ohjain erikseen levykkeeltä, jos joku vois vähän tarkentaa kuinka homma tapahtuu. levyke tuli emolevyn mukana.
SATA ohjain asennetaan siitä korpulta Windowsin normaalin asennuksen yhteydessä. Aika pian asennuksen alussa kysytään, haluatko asentaa kolmannen osapuolen SCSI ja RAID ajureita. Siinä neuvotaan edelleen, että paina F6 jos niitä haluat asentaa. Siinä vaiheessa korppu asemaan. Kun ajurit on asennettu jatkuu asennus ja sen vuoropuhelu kuten ennenkin.
Emon piirisarjasta riippuen voi olla, että ei ajureita edes tarvita, mutta tosiaan jos tarvitaan, niin edellä mainitulla tavalla.
Itsellä oli tuossa joulukuussa hieman vastaavanlainen tapahtuma. http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/264273