Win7 64bit Home Premium ongelmia?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi pvesa 21.11.2010.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. pvesa

    pvesa Member

    Liittynyt:
    24.08.2009
    Viestejä:
    54
    Kiitokset:
    3
    Pisteet:
    18
    Kone on FujitsuSiemens Amilo PI3660, Pentium DualCore T4400 2.2Ghz ja 64 bit 4Gt muistilla. Näytönohjain NVIDIA GeForce GT 240M

    Uuden koneen käyttöönoton jälkeen Opera selain ja netti toimi. Myös Aviran virusohjelma toimi. Nyt vähäisen käytön ja viikkojen kuluessa yhteys ei enää toiminut. Avira ei ollut päivittynyt, ilmeisesti kuitenkin windows on päivitellyt itseään, koska automaattiset päivitykset on ollut käytössä. Viimeinen iso päivitys pysäytti netin kokonaan, vaikka ipconfig näyttää yhteyden olevan. Oma palomuuri poistettu käytöstä, virusohjelma poistettu kokonaan, internet explorerillakaan ei saa yhteyttä nettiin.
    Palautin järjestelmän ennen viimeistä päivitystä olleeseen tilaan. Sen jälkeen explorerilla pääsee nettiin. Operalla ei toimi. Avast virusohjelma ei päivitä itseään, ei saa yhteyttä.
    8/1M nettiyhteys toimii toisella koneella hyvin.
    Vaikuttaa siltä, kuin 64 bittinen Win7 ja sen päivitykset estää nettiyhteyden lähes kokonaan.

    Nyt koneessa on AGV virustorjunta ja oma palomuuri on käytössä ja Explorer toimii jotenkin hitaasti, sitäkään ei voi päivittää uudempaan, koska ensin pitäisi ladata uusimmat Windowsin päivitykset. Parasta on pitää automaattiset ja muutkin päivitykset pois, ettei kone mene taas tomimattomaksi.
    Johtuneeko koneen tehoista vai onko 64 bittinen versio vain huono, ainakin kokemukset on huonoja?

    Onko vastaavia kokemuksia?
     
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu