Wifi

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi kebakko89 02.09.2010.

  1. kebakko89

    kebakko89 Member

    Liittynyt:
    18.08.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Aattelin, että ostaisin monitoimilaitteen joka toimisi langattomasti. No en ihan suinpäin menny ostelee mitn, kun rupes kiinnostaa, että miten se sitten yhdistää sen kun ei ole johdolla. Eli jos ostan tollaisen edellä mainitun vempaimen niin mitä pitää huomioida, että saan sen toimimaan läppärilläni? Luin että se käyttää "wifi" yhteyttä, jonkinlainen wlan_kö?
     
  2.  
  3. Viljis

    Viljis Regular member

    Liittynyt:
    12.12.2008
    Viestejä:
    1,188
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    48
    Tiedostot kulkevat ilmassa langattomasti, eivätkä piuhaa pitkin. :D

    Microsoftin sivuilta:
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/3173002
    http://mikropc.net/nettilehti/pdf/0611200824.pdf


    Jotkut suosittelevat sellaista kytkentää, että laitat tulostimesta usb-johdon wlan-modeemiin tai tulostinpalvelimeen (?).

    Toinen kytkentä on sellanen että läppärin ja tulostimen välillä ei olisi mitään johtoja, vaan ne olisi yhdistetty WLAN:illa.
     
    Viimeksi muokattu: 02.09.2010
  4. tomik90

    tomik90 Member

    Liittynyt:
    07.06.2010
    Viestejä:
    25
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mua kiinnostais samanlainen homma, sillä pitäis saada kaks pöytäkonetta kytkettyä nettiin, toisiinsa ja vielä wifi-tulostimeen. Wlan- modeemi löytyy, ja tulostimessa wifi- ominaisuus. Onnistuuko tuollainen miten helposti? Toki pitäisi sitten ostaa pöytäkoneisiin wlan-sovittimet. Toinen vaihtoehto on ihan normaali reititin, johon sitten kytkisi modeemin, tietokoneet ja tulostimen.
     
  5. kebakko89

    kebakko89 Member

    Liittynyt:
    18.08.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Juu juu kyllä mä tiedän että tiedostot menevät ilmassa :D, sori jos niin ymmärsit.
    Tarkoitin juuri tuota, että miten juuri minun tietokone yhdistyy juuri siihen monitoimilaitteeseen johon tahdon. Mutta kun minulla on johto suoraan läppäristä->seinään->internettiin niin mitens tälläisessa tapauksessa?

    Mietin tuossa ajankuluksi, että jos ostaisin Bluetooth-Usb jutun ja monitoimilaite käyttäisi kanssa bluetoothia tiedon siirtoo, niin olisiko tämä toimiva ratkaisu? Onko kokemuksia toimivuudesta jne. ?

    Lisäksi: Katselin noita bluetooth tikkujen hintaeroja nii on aika selviäkin eroja. Siirtääkö kaikki samaa tahtia tavaraa vai onko lisähinta vain koska joissakin on jonkun suuren firman "logo" :D ?

    Yhdistyykö jos ostaa 2kpl usb bluetooth adaptereita, asentaa toisen läppäriin ja toisen tulostimeen. Löytävätkö ne toisensa? Ja onko sellaisia adaptereita missä "pää" oli sellainen pieni, että se kävisi tulostimeen?
     
    Viimeksi muokattu: 02.09.2010
  6. vps358

    vps358 Senior member

    Liittynyt:
    14.11.2009
    Viestejä:
    4,643
    Kiitokset:
    250
    Pisteet:
    113
    Paat siihen seinään enste jonkun noista ja siihen kytket siihen PC:n ja tulostimen. Purkki voi olla myös langaton... Esim. joku noista...

    T: Vesku
     
    Viimeksi muokattu: 03.09.2010

Jaa tämä sivu