Warcraft 3 netissä ja windowsin palomuuri

Viestiketju PC:n pelit -osiossa. Ketjun avasi Tikkuneq 13.12.2006.

  1. Tikkuneq

    Tikkuneq Regular member

    Liittynyt:
    10.01.2006
    Viestejä:
    585
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Elikkä haluaisin pelata Hamachin avulla WC3 Frozen thronee lanissa, mutta ainoostaa se löytää servut jos on windowsin oma palomuuri pois päältä. Haluaisin pitää sen päällä ja samalla pelata, onko mahollista?

    Tällä hetkellä se sallii:

    Hamachi
    war3
    Warcraft III
    Warcraft III - Frozen Throne
    Warcraft III - World editor

    Eli mitä täytyis vie sallia niin kyseinen peli toimii palomuuri päällä?

    Enkä jaksa kuulla kommentteja että windowsin palomuuri on huono jne.
     
  2.  
  3. Irratium

    Irratium Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2006
    Viestejä:
    1,458
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    En ole kyllä varma, mutta muistelisin itse silloinkun hamachin asentelin niin joutuneeni sallimaan omasta palomuuristani (Kerio käytössä) nuo "hamachikavereiden" ip-osoitteet. En tosiaan ole varma kuten sanoin, mutta hämärä muistikuva siitä että palomuuri olisi kysäissyt jokaisen noista kertaalleen. Itse kun en käytä windowsin omaa palomuuria, niin en osaa neuvoa miten tuolta sallittaisiin esimerkiksi tietty ip-sarja.

    Ja kyllä, se vakiopalomuuri on melko kökkö. Kannattaisi vaihtaa tuon tilalle esim. Zonealarm tai Kerio, ihan turvallisuuden ja käytettävyydenkin takia. Eipä se niin paljoa vaivaa aiheuta jos asentaa yhden ohjelman.
     

Jaa tämä sivu