Hyvin yksinkertainen ongelma on kuten otsikossa mainitaan. Kello jätättää aina päivän aikana varmaan 1-2 minuuttia enkä ole löytänyt keinoa korjata. Minulla oli aikapalvelimena se time.windows.com tai joku tuommonen mutta silti jättää, mutta jos sitten synkronoin manuaalisesti sen palvelimen kanssa niin silloin kellonaika menee taas oikeaan. Eli tuntuisi siltä että palvelimessa on ainakin oikea aika koska jos manuaalisesti synkronoi niin aika tulee oikeaksi. Kiitokset etukäteen avuista.
Tällaisissa tapauksissa vika löytyy varmaan biosin patterista,josta alkaa olla puhti loppu.Löytyy emolevystä(nappiparisto)
Vaikuttaako tuo sitten mihinkään muualle kuin kellonaikaan, jos on patterista virta loppu? Jos haluan uuden patterin pistää niin avaan koneen ja vaihan sen? Ei tarvi mihinkään lähtä vaihtamaan, että on ilmeisesti kohtuu helppo homma?
Lue emolevyn manuaalista miten tuo patteri vaihdetaan. Se ei ole mikään vaikea operaatio, mutta jos sitä ei osaa tehdä niin kannattaa turvautua liikkeen apuun asiassa. Periaatteessa se menee niin että kotelo auki pienellä talttapäisellä ruuvarilla patteri irti ja uus tilalle. Tuon patterin tehtävänä on varmistaa että biosin asetukset pysyvät muistissa.
Selvä. Tuli semmonen kyllä mieleen että miten tuo patteri voi olla loppumassa jos koneen ostin tässä noin 2 viikkoa sitten? Ihan uusi kone oli osista kasasivat liikkeessä. Onko ne aina puolivirroilla ne patterit siellä, kun tuntuu että eikö ne pitäis olla täydet jos ostaa uuden koneen? Ja entä jos odotan niin kauan että loppuu kokonaan tuon virta niin haittaako se? Kun ei hirveästi haittaa pelkkä kellon jättäminen.
Niin ei ne sitä patteria siellä liikkeessä asenna vaan se on asennettu emoon tehtaalla. Sitten kun se patteri loppuu niin vaihdat vain uuden. Ei se kuolemaksi ole jollet tuota nyt suoriltaan vaihda. Tuota mitä se aiheuttaa silloin kun tuo patteri on loppu en tiedä. Varmaankin ilmoituksen siitä että bios on muuttunut ja kellon aika / päiväys on väärä.
Kumma,kun noin uuden koneen patteri jätättää,mulla on vm 2001 kone,jossa ei vielä ainakaan patteri ole loppu.
Noita sattuu ja se ei ole edes kovin harvinaista. Itselle ei ole koskaan noin käynyt mutta monella ystävälläni on noin käynyt. Noiden paristojen iäksi on käsittääkseni laskettu tyyliin kymmenen vuotta tms.
Patteri voi olla himmee jo emolevyn tehtaalla, jos on kauan maannut varastossa, ennenkuin se siihen emoon laitetaan. Ja emon varastoinnit sit muualla. Jos siis valmiiksi himmee paristo. Siksi ei koneen ikä ostona kerro totuutta. Patteri pitää yllä BIOS asetukset, jotka on muutettu, kun se koneen kokoaa ja tehdasasetuksista, default, muun raudan mukaiset jutut sinne säätää. Patteri kun sippaa, sanoo erroria ja pyytää menemään Setupiin eli biosiin. Voi myös ohittaa. Raudasta riippuen kone voi käynnistyä tehdasasetuksilla. BIOSissa tehdyt muutokset, (boottijärjestys) se päivys ainakin on keturallaan defaultilla. Muutokset pysyy niin kauan kuin soft-boottia tekee. Kun koneen sammutta muutokset meni. Joku kellopiiri emossa on tikuttamssa aikaa eteenpäin ja päiviäkin, jotak näkyy biosissa. Virtaahan sekin jostain tarvii. Töpselin jos irroittaa, niin kellohan ei pysähdy. Joten hidastunut kello voi olla patterista johtuva. Se kellopiiri ei ole aina kovinkaan tarkka. 1-2min = 0,069-0,138% heittää sun kello. Voi johtua ihan piiriviasta, toleranssista. Jos noi emon kellot olis tarkkoja, niin ei noita netti synkronointejakaan olisi. Patteri ei montaa euroa tosin maksa. Laita kuvahaku googleen sanoilla cmos battery. Näet että siinä on kolo jossa jousiklipsi. Sitä pitää vääntää ulospäin, niin patteri ponnahtaa ylös, kun lukitus vapautuu. Takaisn menee ihan vaan painamalla. Alapuoli ja reunat = kontaktit, vältä sormenjälkiä (pese kädet) koska ne on eriste. Hyvin kapea ruuvari, parsinneula tms. siihen jousiklipsin painamiseen auki tarvitaan. Kun on vähän piilossa ja kapee paikka. Sulla on myös ongelma että se time.windows.com palvelimesta automaattisesti sen tekisi. Koneen asetuksissa joku vika? Palvelin vika? Siihen vois kokeilla jonkun toisen. Sori huonot neuvot, en muista mitä niitä on muita. Googlasin ton palvelimen nimen. Tietääkö kukaan miksi time.windows.com ei toimi enää, Vanha toi jo on, mutta katso.
Joo no taidan odottaa siihen asti että tuo ei enää toimi ollenkaan. Mutta jos ymmärsin oikein niin eihän nyt kuitenkaan omat tiedostot tai asetukset ohjelmille katoa mihinkään? Katoaako ne BIOS-asetukset siis defaulteiksi kun tuon patteri loppuu mutta sitten kun on uusi patteri niin on taas normaalit asetukset? Koska en tiedä yhtään että mitkä asetukset siellä biosissa nyt on tarkallee, joskus vain käynyt kattomassa siellä että minkälainen. Tuosta palvelimesta niin tuon time.windows palvelimen kanssa on välillä erroria kun synkronoi ja välillä ei. Vaihdoin tuohon yhtä alempaan palvelimeen joku nist taisi olla. Siinä ainakin synkronoi oikean ajan kun manuaalisesti koitin, mutta katoin niin siinä luki että viikon välein se synkronoi automaattisesti, joten ois kyllä parempi olla vähän lyhyempi väli. Voiko tota mitenkää vaihtaa? Kone on muuten täysin kunnossa, ei mitään kunnon ongelmia ole tullut.
Mitään ohjelmia / tiedostoja ei katoa. Biosin asetukset menevät ns. defaulteiksi. patterin vaihdon jälkeen tarpeelliset säädöt on tehtävä uudestaan mikäli niitä on alunperin tehty.
Mistä voin tietää tuon että onko tässä säätöjä? Itse en ole tehnyt minkäänlaisia muutoksia BIOSiin ja nuo asetukset mitkä siellä on niin ne on liikkeessä kokoamisen yhteydessä pistetty jos ovat jotain laittaneet. Jos en itse ole nuihin koskenut niin onko nämä sitten jo automaattisesti defultteina vai onko mahdollista että liikkeessä on niitä defeult asetuksia muutettu kun ovat konetta koonneet?
Saattaa ollakin, että liikkeessä on joitain asetusmuutoksia tehty. Koneen käynnistyessä mene sinne BIOSin asetuksiin (ruudulla pitäisi lukea, että jotakin nappulaa painamalla sinne pääsee, vaikka tyyliin Press F? to enter setup). Selaile sen BIOSin asetuksia läpi, ja napsi vaikka kameralla varustetulla puhelimella näytön ruudusta kuvia, paperille kirjoittamalla olisi ehkä vähän liian kova homma Heitetäänpäs samalla oma kysymys tähän jatkoksi ihan yleisen uteliaisuuteni takia: En ole ihan asiaan perehtynyt kun en oman koneen BIOSissa ole käynyt kuin muutaman kerran, mutta onnistuukohan ne asetukset tallentamaan vaikka muistitikulle joissakin koneissa?
Itse juuri vaihdoin patterin omaan emoon, kaksi uutta paristoa maksoi Expertillä n. 3,5 €. Suuresta investoinnista ei siis ole kyse. Toimenpide on helppo, vaikka omasta emosta pitikin ruuvata näyttis irti kun paristo jäi ohjaimen taakse sopivasti. Kauppaan kannattaa ihan varmuudeksi otaa se alkuperäinen paristo mukaan niin saa sitten varmasti samanlaisen tilalle.
Vaikee sanoo mitä ovat liikkeessä tehneet. Jos käyttis asennettin siellä, niin jo paljon tod. näk. että ovat jotain muutelleet. Myös rautaosien perusteella pelkästään ovat voinneet tietää mitä mitää muutta. Ehkä ovat jollain live-cd.llä kokeilleet että kaikki rauta pelittää, on oikein asennettu ja biosin asetukset ei jätä näkymättömäksi mitään. Menet Biosiin ja otat ylös jokaikisen kohdan mitä siellä nyt on. Näin tiedät, kun defaultit jostain syystä (biosin voi joutua nollaamaan, vaikka se patteri oli kunnossa) päälle tulee, mitkä kohdat on muutettava ja miten. Näytöstä voit napsia känykkäkameralla kuvia. Manuaalin sivut BIOSista sanoo yleensä mikä asetus on default. Siihen voi kynällä merkitä jokaisen kohdan mitä sulla nyt on. Manuaalin yleensä saa ladattua pdf:nä emon valmistajan (tai merkkikoneen) sivuilta. Tulostat vaikka siitä ne bios sivut. Patteri mukaan kauppaan, niin osaavat sanoa mikä on toisen valmistajan koodi samaiselle patterille. Jos niillä ei tasan samaa löydy. Ton kuvahaun jos googlaat, niin näet että CR2032 tyyppimerkinällä se yleensä on (Maxell, Sony, Varta). Vakio koko ja vakio kamaa noi patterit emoissa. Paitsi ihan v-mäiset merkkikoneet. Ei biosin muutokset vaikuta mitään kovalevylle talletettun tavaraan. Väärä asetus kovalevystä saa vain sen kovon katoamaan luku ja kirjoituskelvottomaksi. Oikea asetus ja kaikki ennallaan. (Puoli off-topicia) Ainoa kovoon kirjoittamiseen vaikuttava asia biosissa on 'suojaa käynnistysektori boottivirusten varalta' Vanha juttu virusten suhteen. BIOSin suojatessa MBR:n winukan asennus ei onnistunut, koska asennus haluaa kirjoittaa winukan käyttämän MBR:n. Eli suojaus pois käyttiksen asennuksen ajaksi. Jos oli päälle laitettu. Linux käyttää erilaista systeemiä, mutta osaa tehdä dual-bootin, jolla saa valittua linux vai winukka. Winukan jos asentaa linuxin perään, niin se tuhoaa linuxin MBR:n eikä se linux sitten enään lähde käyntiin. Voi sen sitten linux-keinoin korjata. Helpompaa, kun ei paljoo osaa, on asentaa ensin winukka ja sitten linux perään.