Minulla on Windows Vista 32 home basic tietokone, lisä tietoja saa kysymällä otan sit selvää. Elikkä ostin viime vuoden puolella tietokoneen ja ei tullut mukana windowsin asennus levyä. Ja nyt haluaisin asentaa vistan kokonaan uudelleen kun tämä jostain syystä sulkee ohjelmia ja muutenki vähän sekava, (pienentää ja palauttaa kuvakkeet itsestään), mutta asennus levyjä ei tullut mukaan, onko niitä mahdollista tehdä nyt?
Jokaisessa esiasennetussa koneessa on mahdollista tehdä palautuslevyt jälkikäteen. Mikä koneen merkki ja malli ? Yleensä valmiskoneissa on esiasenettuna ohjelma, jolla voidaan luoda palautuslevyt.
Kone on Fujitsu Siemens, Home Basic 32. Mutta ei tässä kyll ole mitään ohjelmaa millä voisin tehdä palautus levyt?
Joo tuossa neuotaan kun se tehtäisiin heti, mutta kun mulla ei ollut sattumoisin sillo tyhjiä levyjä, ja sit en muistanut enää polttaa, mutta onko mahdollista polttaa jotenkin levylle ne tiedostot jotta se asentaisi kokonaan vistan, ei olis mitään väliä jos kaikki tiedot häviäisivät.
Katos nuo lävitse. http://neko.1g.fi/ohje/Windows_7-vinkit/recovery-cd.html http://neko.1g.fi/ohje/Windows_7-vinkit/korjaa_tietokone_ilman_DVD.html
Tuossa ensinmäisessa linkissäsi kun siinä poltetaan se levy niin ja kun tuossa kohdassa 9. näkyy että "install now", pystyisinkö asentamaan sen kautta vistan uudelleen kun se olisi tässä se pääasia mitä yritän nyt hakea, VAI jos tekee palautus levyt voinko minä valita sinne että en esim. ota sinne asennettuja ohjelmia ja ajureita?