Vista / turhat varoitukset

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Loppu 26.07.2008.

  1. Loppu

    Loppu Member

    Liittynyt:
    26.07.2008
    Viestejä:
    18
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hei!

    Vista (SP1) varmistaa jatkuvasti, että saako jokin ohjelma käynnistyä vai eikö. Mistä tämän "turhan" varmistelun saa kytkettyä pois?

    Toinen ongelma on Logitechin web-kameran asennus (pro 5000).
    Tietokone ei tunnista laitetta lainkaan vaikka kamera toimii hyvin XP:ssä ja koneeseen on asennettu Logitechin sivuilta kuitenkin uudet ajurit.

    Onko lisäksi olemassa jokin erityinen sivusto josta ohjeita saatavana juuri Vistalle?

    Help please!

    Jossu
     
  2.  
  3. OneMember

    OneMember Active member

    Liittynyt:
    12.01.2006
    Viestejä:
    3,197
    Kiitokset:
    60
    Pisteet:
    78
    Oletan kyseessä olevan kaikkien rakastama UAC.
    http://neko.1g.fi/ohje/Windows_Vista-vinkit/UAC.html
    Tämä kannattaa ottaa aina heti Vistan asennuksen jälkeen pois, aivan turha ja ärsyttävä uusi pop-up muoto.


    Kamera on Logitech QuickCam Pro 5000?
    Uusin Vista ajuri on 11.5. Se Logitech® Desktop Messenger ei varmaan liity asiaan millään lailla...


    Google kertoo kyllä vistaan vinkkejä ;)
    Suomeksi:
    http://neko.1g.fi/ohje/Windows_Vista-vinkit/ (muistaakseniin yamanekon käsialaa)
    http://aloittelija.net/windows-vista/
    Lontooksi:
    http://www.tweakvista.com/
    http://tweakhound.com/vista/tweakguide/index.htm
     
    Viimeksi muokattu: 26.07.2008
  4. logipro

    logipro Regular member

    Liittynyt:
    27.06.2007
    Viestejä:
    1,009
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  5. Metalface

    Metalface Member

    Liittynyt:
    21.10.2007
    Viestejä:
    30
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Samaan aiheeseen liittyen; tietääkö joku onko mitään tehtävissä ilmoitukselle joka menee suurinpiirtein näin:
    Estä tietojen häviäminen. Sulje seuraavat ohjelmat:
    (esim.)Crysis

    Tämä ilmoitus tulee kun RAMin käyttö kasvaa tarpeeksi suureksi (ehkä 80%) ja se on erittäin ärsyttävä kun vaikka pelaa ja yhtäkkiä pomppaa työpöydälle (varsinkin kun esim. Oblivionin kohdalla tämä merkitsee pelin uudelleenkäynnistämistä).

    Ennen ei ilmoitusta ole näkynyt mutta heti Vistan (Home Premium) uudelleenasentamisen jälkeen kylläkin. SP1 oli päivitettynä ennen formatointia (jolloin ilmoitusta ei ollut) ja se on päivitetty myös nyt (jolloin ilmoitus tulee).

    Olen yrittänyt guuglettaa ongelmaa tuloksetta. Tuntuu ettei kukaan muu ole nähnytkään koko ilmoitusta.

    Apua arvostetaan suuresti!
     
  6. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    UAC ei ole turha, kuten vaikkapa tämäkin uutinen osoittaa.
    Windows Vistan UAC huomaa rootkitit
     
  7. 79atanos

    79atanos Regular member

    Liittynyt:
    20.05.2008
    Viestejä:
    1,945
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    48
    Täsmälleen samaa mieltä, vaikka joskus tuo ärsyttääkin. Mitäs sitten, jos virustorjunnan ohi pääsee livahtamaan jokin haitake jota VT ei tunnista? Noh, sehän pääsee tekemään ihan mitä vain laajennetuilla käyttöoikeuksilla ja käyttäjä ei saa minkäänlaista varoitusta.

    Eli ei missään tapauksessa UAC:ta pois, säästytte isoilta ongelmilta.
     
  8. Loppu

    Loppu Member

    Liittynyt:
    26.07.2008
    Viestejä:
    18
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos paljon kaikille vastanneille!

    Nyt kun olen yrittänyt saada tuota Logitechin kameraa toimimaan niin asensin ajurit uudelleen. Edelleen ilmoitus, että tuntematon laite.

    Lopulta laitoin vastauksen kohtaan, että asenna ohjaimet myöhemmin, laite ei toimi ennen kuin... jotain tällaista.

    No nyt kun liitän laitteen USB-porttiin, ei tapahdu mitään. Kytkennän ääni kuuluu mutta ei enää edes pyydä asentamaan ohjaimia. Miten ihmeessä saan tilanteen sellaiseksi, että liitettäessä laite kysyy, että mistä ajarit haetaan (automaattisesti kun niitä ei löydä)?

    Nyt kun täällä näyttää olevan todella asiantuntemusta paljon, uskallan kysyä vielä yhtä asiaa.

    Nokia Lifeblog ohjelma, joka on XP:ssä ja jossa on kännykällä otettuja kuvia ja tx. viestejä ei anna tehdä varmuuskopiota konelle. Jokin virhe ilmaantuu. Kuvat ja viestit ovat kuitenkin omassa kansiossaan tallella (nokialifeblogdata.

    Miten ihmeessä saan kopioitua nämä kuvat ja viestit Vistaan, ohjelman nimikin näköjään muuttui Nokia Photos - nimiseksi. Pitäisikö nämä kuvat osata siirtää jotenkin samaa vastaavaan kansioon tai mitäihmettäminäenääteen prkl?

    Kiitoksia kovasti ajatuksistanne jo etukäteen!
     

Jaa tämä sivu