Vista sekoilee. Virus?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi kvt 14.11.2009.

  1. kvt

    kvt Member

    Liittynyt:
    18.12.2006
    Viestejä:
    51
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Vista muuttui yhtäkkiä sellaiseksi, että alapalkki ja kaikkien ikkunoiden ulkonäkö muuttui sanlaiseksi harmaaksi kuin vanhemmissa käyttiksissä. Sivupalkki myös on harmaa eikä läpinäkyvä ja taustakuva on poissa. Resurssien hallinta kaatuilee ja jumittaa eikä ainakaan windows live messenger käynnisty tai ATI control center käynnisty.
    Asensin kyllä juuri ATI päivitykset ja sitten windowsin oikeaan alanurkkan tuli jokin ilmoitus päivityksistä ja uudelleen käynnityksestä. Jätin koneen tekemään päivityksiä ja myöhemmin kun ajoin käyttää konetta se oli tällainen. Järjestelmän palautuksesta ei ole apua ja ainoa vika ilmoituksen saan tulemaan live messengeriltä: "Sovelluksen käynnitys epäonnistui, koska sen rinnakkaismääritys on virheellinen. Lisätietoja on sovelluksen tapahtumalokissa".
    Tekeekö jokin virus tällaista ja onko ainoa korjausvaihtoehto asentaa Vista uudelleen? Tuo uudelleen asennus ei todellakaan innosta, kun joutuu kaikki ohjelmat asentamaan uudelleen ja on kyllä parempaakin tekemistä.

    edit: Piti sanoa vielä että nettiselaimet ja muutenkin netti kyllä toimii hyvin, jos sillä nyt jotain merkitystä on.
     
    Viimeksi muokattu: 14.11.2009
  2.  
  3. Jaksi123

    Jaksi123 Regular member

    Liittynyt:
    13.11.2008
    Viestejä:
    266
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onko Mahdollista Asentaa Windows Uudelleen?

    Siinä ei mene kauaan jos sitä aikaa ajattelit :D
     
    Viimeksi muokattu: 14.11.2009
  4. 6630nokia

    6630nokia Regular member

    Liittynyt:
    18.09.2007
    Viestejä:
    219
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itselläni pari kuukautta sitten muuttui se, kun hiiren oikeaa painaa johonkin kuvakkeeseen, niin samanlaiseksi kuin xp:ssä. Enkä tiedä mistä johtuu. Myös explorer.exe on kaatunut aika usein, mutta ei nyt ihan hetkeen.
     
  5. 79atanos

    79atanos Regular member

    Liittynyt:
    20.05.2008
    Viestejä:
    1,945
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    48
    Niin siis eihän siinä käyttiksen asentamisessa mene kauaa, mutta kaikkien päivitysten lataus + asennus, ohjelmien lataus + asennus asetuksineen ja varmuuskopioiden palautus viekin sitten aikaa todella paljon.

    @kvt:
    Kokeile palauttaa järjestelmä ajassa taaksepäin ennen noita ongelmia.


    Jos tuosta ei ole apuja, niin tutkituta koneesi HjT-logi joko täällä Afterdawnin HjT-palstalla tai sitten virustorjunta.netin vastaavassa. Ohje HjT-login ottamiseen.

    http://www.virustorjunta.net/modules.php?name=Forums
    http://keskustelu.afterdawn.com/forum_view.cfm/198
     
  6. kvt

    kvt Member

    Liittynyt:
    18.12.2006
    Viestejä:
    51
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Vika korjaantui. Poistin jonkun windowsin Service packin asennuksen ja kaikki toimii normaalisti, muuten paitsi Live messenger ei käynnisty. Mutta messengerinkin luulis korjaantuvan, kunhan asennan sen uudelleen. Saa nähdä sekoaako uudelleen, kun windows ehdottaa uudelleen ton Service packin asennusta ja asennan sen. Outoa jos ei voi windowsiin tulevia päivityksiä huoletta asentaa.
     
  7. 79atanos

    79atanos Regular member

    Liittynyt:
    20.05.2008
    Viestejä:
    1,945
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    48
    Yleensä koneelle asennetut tietoturvasoftat ovat tavalla tai toisella syyllisiä noiden päivitysten huonoon asentumiseen, myös ajureissa voi olla yhteensopivuusongelmia noin isojen päivitysten kanssa.
     
  8. kvt

    kvt Member

    Liittynyt:
    18.12.2006
    Viestejä:
    51
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Sain microsoftilta ohjeet asentaa ensin joku System update readiness tool, jonka jälkeen otin virustorjunnat pois päältä ja asensin Service pack 2:sen puhtaalla kännistyksellä. Noilla ohjeilla onnistui päivitys ilman koneen sekoamista.
     

Jaa tämä sivu