Heräsin viimeyönä koneeni ääneen ja pistävään hajuun joka tuli koneen sisältä. Aamulla kone ei lähtenyt enään käyntiin ja paikansin hajun tulevan virtalähteeni sisältä, joten suurella todennäköisyydellä virtalähde on rikki. Olen kuitenkin melko tietämätön koneeni osista ja tarvitsisin apua uuden virtalähteen ostossa. Tietysti voisin mennä alan liikkeeseen ja maksaa itseni kipeäksi. Tästä syystä toivoisinkin jonkun auttavan minua. Virtalähteeni on mallia Fortron FSP350-60HLC.
Korvaavaksi sopii Corsairin 400W http://www.jimmspc.fi/tuote/CMPSU-400CXEU http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=31168 http://www.lapstore.net/store/product_info.php?products_id=20319 Jos tarkoitus on päivittää muutakin rautaa tulevaisuudessa, kannattaa jo harkita tehokkaampaa virtalähdettä. Edit: Jos mahdollista, kokeile konetta toimivalla virtalähteellä ja varmista että tosiaan virtalähde on rikki. Samalla selviää myös onko jotain muuta hajonnut. Edit2: Muita hyviä virtalähteitä ovat Cougar Nexus Enermax PC Power & Cooling Fortron Seasonic
itse katsoin vähän huokeampaa vaihtoehtoa http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=20920 sopiiko tämä myös?
Antecin virtalähteet eivät ilmeisesti ole niitä parhaita mahdollisia. Tehon puolesta pitäisi riittää, mutta itse panostaisin reilun kympin ja ostaisin tuon Corsairin Verkkokaupasta.
Suosittelen ostamaan juurikin yli 80% hyötysuhteen omaavan virtalähteen. Omasta mielestäni paras vaihtoehto sinulle olisi juurikin tuo yllä mainittu Corsair virtalähde, koska siinä on myös 5v takuu, joka kuvastaa valmistajan suurta luottamusta tuotteeseen.
Eipä mitään. Muista vain, että sitä kymppiä tuskin vuoden päästä muistat, mutta uudelleen kärähtäneen virtalähteen kyllä huomaat.