virtalähde hiipumassa vai?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi S9Pro 23.02.2011.

  1. S9Pro

    S9Pro Regular member

    Liittynyt:
    02.08.2009
    Viestejä:
    198
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli ongelma on se että kun olen kellottanut nyt 3.6ghz @ 1.19v ja se on ihan vakaa 2x 20 linx ajoa ja 1h primee ja jotain testejä ibt l ja testannu peleissä ja ohjelmilla niin toimii ihan hyvin. Mutta kun kone on ollut jonkun aikaa n.1h sammuksissa niin kone lähtee kyllä käyntiin mutta BIOS ei piippaa ja kun painan resettiä kone käynnistyy :( missä hän mahtaa olla vika ? Windowsin muistitestin kin tein ja niistä ei löytynyt vikaa....
     
  2.  
  3. Tamrac

    Tamrac Regular member

    Liittynyt:
    21.10.2010
    Viestejä:
    594
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Anna prossulle lisää jänöä
     
  4. S9Pro

    S9Pro Regular member

    Liittynyt:
    02.08.2009
    Viestejä:
    198
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Se auttoi :p kiitos. nyt on prossu 4.05Ghz @1.28V
    Kuinkas paljon prime 95 pitäis ajaa ? Onko 1h kuinka hyvä?
    Olen jo ajanut linx 20 runia ja nyt on Prime käynnissä. Annan sen mennä 1h ja sit laitan ITB 20 runia max asetuksilla niin se varmaan riittää?

    Vai onko se kuinka vakaa jos suoriutuu kaikista ? koska pelaan noin 2-6h putkeen ainakin viikonloppuna niin en jaksais saada bluescreeniä aina välillä , niin kuin parikertaa on käynyt!

    Ja käsittelen myös kuvia ja hieman videon muokkausta kin tulee tehtyy niin voisko joku antaa suunnilleen jonkun määrän linx ajoja tai prime 95 aikaa minkä ajan et olis vakaa. Mut ei mitään 12h kun en jaksa ajaa niin pitkää max 2-3h testi (20 linx 4 putkeen tms.) kiitos vaivan näöstänne!!
     
  5. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Vakaustestaus on vähän henkimaailman juttuja, ja suositukset vaihtelevat melko paljon. Toiset käskevät ajaa Primeä Large lähemmäs kymmentä tuntia, toisten mieletä 20 kierrosta IBT:tä max. muistilla riittää. On myös tapauksia, joissa yksikään testausohjelma ei kaada konetta, mutta tietyt softat heti, tai toisinpäin. BF2BC on erityisen nirso prossun vakaudelle, joten sitäkin voi käyttää vakausmittarina.
     
  6. Daword

    Daword Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2009
    Viestejä:
    1,940
    Kiitokset:
    23
    Pisteet:
    48
    pelaat ja teet kaiken kuten ennenkin jos ei kaadu on kone vakaa.
    ite sain kaatuun primellä koneen melki aina mutta käytössä ja peleissä ei ole ikinä vielä kaatunut, eli joo henkimaailman juttuja
     
    Viimeksi muokattu: 25.02.2011
  7. S9Pro

    S9Pro Regular member

    Liittynyt:
    02.08.2009
    Viestejä:
    198
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No ajelin primeä 1h ja sitten yhdelle workkerille tuli error ja aloin sitä selvittämään niin syynä oli RAM joten nostin vähän QPI tä ja nostin RAM voltin 1.64---1.66 ja enään ei tullut 0.5 rounding erroria primellä mutta noin 20min jälkeen kone jäätyi.

    Mitä pitäisi nostaa. Laitoin hieman lisää QPI ta ja testaan taas , mitä jos taas jäätyy , lisää QPI ta? vai vcorea tms. voltteja?

    Saattoi johtua myös siitä että kun nostin BLCK ta niin RAM in nopeus nousi 1600Mhz 1611mhz niin laskin sitä manuaalisesti 1290Mhz (toisiksi suurin arvo 203BLCK lla) olisiko "liian" nopea RAM voinut aiheuttaa jäätymisen suuremmalla todennäköisyydellä kuin liian pienet Voltit?
     
  8. S9Pro

    S9Pro Regular member

    Liittynyt:
    02.08.2009
    Viestejä:
    198
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    nyt on voltit nostettu ja toimii ihan sulavasti ilman jäätyilyä (ainakin tähän asti jos saan sen 1.5h ajettua primes ilman erroria ja linx 20 runia niin oon tyytyväinen , sit testaan sitä vielä peleillä niin kuin pari ehdotti ! Kiitos ajastanne!
     

Jaa tämä sivu